O knihách s Tery

O knihách s Tery #3 – Čtení (a poslech) v mobilu

Zdravím všechny své báječné čtenáře u nového článku!

Po hodně dlouhé době jsem se pustila do dalšího tématu ohledně knih a audioknih v mé rubrice O knihách s Tery. Prve to byly e-knihy a čtečky. Pak jsem se věnovala pouze audioknihám. Tentokrát se zaměřím na čtení a poslouchání v telefonu. Předem bych chtěla poznamenat, že čtečka je moje numero uno a best friend forever. Občas se ale stane, že jedu někam bez čtečky či knihy. A tak jsem si říkala, že by bylo fajn v telefonu nějakou tu aplikaci na čtení mít. No a audioknihy poslouchám zásadně pouze z telefonu.

Aplikace na čtení:

Moon+ Reader

Tuhle aplikaci mám předplacenou, protože ji používám už několik let a podle mého názoru se její koupě opravdu vyplatila. Aplikace v PRO verzi stojí 200 Kč a je to jednorázová koupě, není to žádné předplatné. Zaplatíte 200 Kč a máte na doživotí tuto aplikaci na svém profilu (nebo dokud aplikaci někdo nesmaže). Samozřejmě má aplikace i svoji FREE verzi, ale pokud čtete e-knihy i v PDF formě, tak free verze má s PDF soubory trochu problémy.

Dá se do ní stáhnout ještě PDF doplněk, ale už to není ono, protože místo jedné aplikace máte vlastně dvě. Proto jsem šla do té placené. Aplikace je naprosto super na čtení, skýtá v sobě obrovské množství, jak si vzhled personalizovat a zpříjemnit si čtení na telefonu. Nabízí spoustu formátů a možností. Navíc si můžete v nastavení zapnout „vzhled dřevěné knihovny“ a rázem se modro-bílá stránka promění v dřevěné poličky. Na pohled velice pěkné? Zatím je Moon+ Reader moje jednička ve čtení. Z mých vyzkoušených aplikací na čtení v mobilu nejlepší.

Palmknihy

Loni na jaře vyšly Palmknihy s novou aplikací pro čtení v mobilu.  Byla jsem mezi vybranými na testování této aplikace. Po ovládací stránce je aplikace velice jednoduchá, máte tu v podstatě tři nejdůležitější sekce – Domů, Obchod a Knihovna. Tlačítko domů vás hodí na klasickou domovskou stránku, kde nahoře máte poslední rozečtenou knihu, pak výběr z obchodu. Obchod vám asi dojde, že bude snadná cesta k tomu dostat se k novým e-knihám. A konečně Knihovna – přehled Vámi vlastněných e-knih. Přes aplikaci můžete pohodlně číst v telefonu, stačí si v knihovně vybrat e-knihu a můžete číst.

Aplikace je stále ještě ve fázi vývoje, tudíž tu není moc možností, jak si čtení přizpůsobit. To základní – zvětšení písma a změna pozadí tu naštěstí je. Bohužel má aplikace i nějaké mouchy – například mě celkem pravidelně sama od sebe odhlašuje, když ji třeba delší dobu nepoužívám. Stačí si ji jeden den otevřít, týden na ni „nesáhnout“ a po týdnu jsem odhlášená a musím se přihlašovat znovu. Ale tato aplikace má i obrovskou výhodu – půjčujete-li si e-knihy třeba z liberecké knihovny, můžete výpůjčky číst pohodlně v telefonu.

Pocketbook Reader

Tuhle aplikaci už v tuto chvíli bohužel nevyužívám. Ale chvíli jsem ji používala a byla celkem super, proto jsem se rozhodla ji tu zařadit. Používala jsem ji hlavně kvůli jedné vymoženosti – Pocketbook Cloud. Jak už jistě víte, vlastním Pocketbook čtečku, a díky funkci Pocketbook Cloud se dá synchronizovat čtení na více zařízeních. Začnete číst na telefonu, uložíte poslední stránku, kde jste skončili, nahrajete na Cloud a na čtečce otevřete na dané stránce.  Jinak se dá v této aplikaci i samostatně číst e-kniha, kterou si stáhnete do telefonu.

Aplikace má taktéž nastavení čtení, jen mi nepřijde tak rozmanité jako u Moon+ Readeru. Důvod, proč tuto aplikaci již nevyužívám – Pocketbook Cloud mi bohužel velice zpomaluje čtečku a otevření e-knihy leckdy trvá daleko déle. Navíc synchronizace ne vždy byla na 100 %, občas se mi stalo, že se kniha uložila na jedné stránce a na druhém zařízení se otevřela o pár stránek dozadu. Ale na samostatné čtení je do telefonu pohodlná.

To by bylo k e-knihám všechno. Moc aplikací na čtení jsem nevyzkoušela, hlavně tyto tři. A můžeme jít na audioknihy?

Aplikace na poslech:

Audiolibrix

Audiolibrix je můj nejčastěji navštěvovaný portál ohledně audioknih a jejich aplikaci naprosto miluju, proto je na prvním místě. Na Audiolibrixu už mám něco přes 200 audioknih, takže i to svědčí o mé lásce k nim. Jejich aplikace je sice vzhledově jednoduchá, za to ale nabízí uživatelsky přívětivé ovládání, které se naučí opravdu každý. Po přihlášení do aplikace máte na dolní liště celkem 5 ikonek.

KNIHOVNA je proklik do vaší audio knihovny, kde najdete všechny svoje audioknihy. Pokud si přidáte do sledování i nějaké podcasty, tak mezi audioknihami pak najdete i podcasty. Vždy, když v podcastu vyjde nový díl, tak se celý podcast přesune nahoru, pokud budete mít řazení nastavené podle posledního nákupu. Asi bych brala nějaké řazení v knihovně, kdy bych si mohla ukázat třeba jenom audioknihy nebo jenom podcasty. Jelikož tam mám i podcasty, u kterých delší dobu nevyšel žádný díl, tím pádem mi zůstaly viset někde dole a ztrácím pak o nich přehled.

Filtrovat si můžete audioknihy podle filtrů Všechny, Nedoposlouchané, Stažené, Rozposlouchané, Doposlouchané, Archivované a Ochutnávky. Určitě bych byla ráda, kdyby do toho filtru zařadili i filtr Podcasty. Vedle tohoto filtru najdete právě i řazení – Název, Datum nákupu, Autor, Interpret, Zbývající čas a Celkový čas. Já využívám primárně hlavně to Datum nákupu, abych ty nejnovější audioknihy měla nahoře. Filtr používám Nedoposlouchané, a doposlouchané audioknihy si dávám do archivu.

Další kolonkou je Katalog, přes kterou se dostanete do obchodu. Můžete si vyhledávat novinky, doporučení, jako první hlavně vidíte svůj wishlist. Přes aplikaci se dá rovnou i koupit audiokniha, stačí kliknout na Koupit ihned. Otevře vám to nabídku plateb, a pak platební bránu.

Další kolonka je Přehrávač, kde uvidíte aktuálně přehrávanou audioknihu. Pak je tu Stahovač, kde můžete vidět, jaká audiokniha se vám aktuálně stahuje. A poslední je Účet, přes kterou se dostanete na stránku, která vám zobrazuje váš email. Pod tím je tlačítko Odhlásit se, pak jsou tam Nepřečtené zprávy, kam vám chodí upozornění na zajímavé audioknihy.

Jako poslední je správa paměti, která vám ukazuje, kolik místa v telefonu vám zabírají stažené audioknihy. A samozřejmě nastavení, ve kterém si můžete nastavit složku v telefonu, kam se vám budou audioknihy stahovat (doporučení je ale vždy radši stahovat do paměti aplikace).

Audiotéka

Audiotéka je druhým největším prodejcem audioknih u nás. Momentálně má aplikace dvě, jednu starou verzi a nově přidala ke konci minulého roku úplně novou vylepšenou aplikaci. Vyzkoušené mám obě a obě mohu doporučit. Tu novou momentálně víc, protože se mi líbí její design a přijde mi přehlednější. Ale určitě by se na ní daly najít i mouchy.

Nově má Audiotéka „klub“ – když zaplatíte momentálně 99 Kč (je to startovací cena), máte k dispozici členský katalog, ve kterém jsou vybrané audioknihy. Ty můžete dle libosti poslouchat „zadarmo“. Za mně je to suprový způsob členství – můžete tak totiž poslouchat spoustu audioknih, aniž byste je nutně museli všechny kupovat. Rozhodně doporučuji se na podmínky klubu mrknout, najdete je zde: Audioteka Club – Rozšiřte svůj svět skvělých příběhů.

Když aplikaci otevřete, máte před sebou hlavní stránku. Většinou je tam hned před vámi velká reklama na nějakou novinku nebo vybranou audioknihu z katalogu. Dole na liště jsou pak ikonky DOMŮ, což je ta hlavní stránka. Pak KATALOG, přes který se dá vyhledávat dle žánrů (co mi tam chybí je potom kolonka členský katalog, který by vypsal všechny audioknihy z katalogu pro členy klubu).

Dále pak je HLEDAT, kde hledáte klasicky dle názvu. Dále jsou ZPRÁVY, kde vám jednou za čas vyskočí nějaká novinka nebo zajímavý článek. No a poslední ikonka je MOJE, kde najdete svoji poličku s audioknihami a dostanete se přes to na svůj profil. Máte tam tři „poličky“ – Polička, Stažené a Oblíbené.

V Poličce klasicky všechny koupené audioknihy. Ve Stažené najdete ty, co jste si stáhli do telefonu (rozhodně doporučuji využívat stáhnutí audioknihy do telefonu pro poslech offline. Nikdy nevíte, kdy vám vypadne doma internet?). A v Oblíbených si můžete ukládat ty, které Vás bavily, nebo případně tuto poličku někdo využívá pro ukládání wishlistu.

Dále pak najdete seznam Nedávno přehrávané, kde se vám řadí audioknihy, které jste poslouchali naposled. Poslední vždy nahoře. Obecně mě tato aplikace velice baví a mohu ji doporučit, ale primární pro mě stejně zůstává Audiolibrix.

Smart Audiobook

Tuto aplikaci mám v telefonu na poslech schválně, protože některé audioknihy mám třeba z alzy nebo odjinud a nechci od každého prodejce mít ještě extra aplikaci. To bych v tom telefonu za chvíli měla chaos.

Audioknihy, které mám odjinud než z Audiotéky nebo Audiolibrixu, si stahuji do telefonu v .zip formátu. V mobilu mám spešl složku AUDIOBOOKS, kam si přetahuji tyto audioknihy. Ve Smart Audiobook mám nastavenou jako kořenovou složku právě tu svojí AUDIOBOOKS a aplikace mi pak ukazuje, jaké audioknihy mám. Navíc tahle audiokniha umožňuje měnit rychlost přehrávání, což mi u aplikace Audiolibrix nefunguje.

Smart Audiobook nemá moc funkcí, za to ale plně splňuje to, co od ní požaduji – přehrávat audioknihu, měnit rychlost přehrávání nebo například to, že si zapamatuje, kde jsem skončila a poslech mi pustí z toho místa. Navíc se mi líbí, že aplikace ukazuje postup v procentech, což mi velice usnadňuje potom zadávání pokroku v Goodreads nebo Booxy. Bohužel předchozí dvě aplikace to neumožňují.

Doufám, že se vám dnešní článek líbil, že vám přinesl i nějaké nové tipy a že snad případně pomohl s rozhodováním ohledně aplikací v telefonu?

S láskou vaše

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

    • Tery Engli

      Ahoj, děkuju za komentář 🙂 Jsem ráda, že se článek líbil 🙂 Právěže v různých skupinách občas narážím na lidi, co čtou v telefonu, což vlastně byl i takový „nakopávač“ k tomuto článku 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *