Knihy

Abbie Greaves – Ticho mezi námi (recenzní kniha)

Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství Metafora

Zdravím všechny své báječné čtenáře u nového článku!

Tak tu máme další novinku z edice 7lásky, tentokrát se jedná o knihu Ticho mezi námi, vyprávějící příběh dvou starších lidí. Jak se mi kniha líbila, se můžete dočíst níže!

Autor– Abbie Greaves
Počet stran – 286
Nakladatelství – Metafora
Rok vydání– 2021
Série/Edice – 7lásky
Překlad – Veronika Kratochvílová

Maggie a Frank jsou manželé již čtyřicet let. Milovali se od prvního okamžiku, kdy se setkali. Jejich společný život byl plný radosti, slov a smíchu. Zažili i těžké časy, ale jejich vztah byl vždy pevný a nerozbitný. Pouto mezi nimi bylo výjimečné. Ale to platilo jen do chvíle, než nastoupilo ticho.

Teď spolu Maggie s Frankem nemluví. Vaří si jídlo, sdílí společné lože, ale žijí beze slov. Frank před šesti měsíci přestal mluvit a Maggii ani nikomu jinému se ho nepodařilo opět rozmluvit. Tíha jeho tajemství je rozdělila – vytvořila mezi nimi nepřeklenutelnou propast. A Maggie se dostala na samé dno.

Když ji Frank najde v bezvědomí a vedle prázdný obal od léků, jeho křehký svět se rozpadá. Sanitka Maggii převáží do nemocnice, kde je uvedena do umělého spánku, ze kterého se už nikdy nemusí probudit. Frank se neodvažuje ji opustit. Zůstává jí po boku – a tehdy teprve znovu promlouvá.

Začíná vyprávět svůj příběh. Slova, která tak dlouho zadržoval, jsou konečně uvolněna a odhalují, že i ke špatným věcem mohou vést šlechetné pohnutky.

Může však ještě napravit, co se pokazilo?

Po téhle knize jsem sáhla hned, jak mi dorazila domů. Začetla jsem se do ní a ani se nenadála a byla jsem za půlkou. Co jsem vůbec nečekala, byla taková citová vazba, jakou jsem ke knize pocítila, a tolik bolesti, jakou jsem v knize našla.

Ticho mezi námi vypráví příběh Franka a Maggie, manželů, kteří jsou spolu už nádherných 40 let. Vždycky jsem obdivovala taková dlouhá manželství a z celého srdce věřím, že i to naše manželství vydrží takovou dobu. Ale zpět ke knize – poznáváme tu tedy dvě postavy – Franka a Maggie. Maggie se jednoho dne rozhodne udělat strašlivý krok ve svém životě – rozhodne se sáhnout si na život a předávkuje se léky. Naštěstí Frank ji najde celkem brzy a stihne i včas přivolat záchrannou službu. Ta jeho manželku převeze do nemocnice, kde Maggie uvedou do umělého spánku. A zde začíná tiché vyprávění o životě ze strany Franka, vypráví své manželce celý pohled na jejich manželství z jeho strany, tiše doufajíc, že jeho vyprávění pomůže manželce k tomu, aby se z umělého spánku probudila. Na tento nápad ho přivede hodná sestřička Daisy.

Během vyprávění řeší Frank vedle jejich manželství taky strašnou skutečnost – totiž to, že pokud se Maggie sama od sebe neprobudí, budou ji muset odpojit od přístrojů. Frank tedy hraje o čas, a sedí u manželky každou minutu dne, vypráví jí příběh, ve kterém se má Maggie dozvědět, proč Frank posledních 6 měsíců nemluvil.

Je to velice emotivní vyprávění. Celá kniha obsahuje tolik radosti a zároveň tolik bolesti, že je až zarážející, kolik toho jeden člověk může snést. Kniha je napsaná velice čtivým stylem, zaručuji vám, že ji neodložíte. Přiznám se, že několikrát během čtení jsem vážně měla na krajíčku. Celkem jsem si během čtení několikrát potvrdila, že nejdůležitější věc ve vztahu je komunikace. Protože Frank a Maggie měli očividně s komunikací v manželství velký problém. A jsme strašně ráda, že manžel společně se svou mamkou mě to dokázali naučit. Je to takové ponaučení i do života – je vždycky důležitě se s problémy svému partnerovi svěřit, nenechávat si to pro sebe, Co vám vadí, řekněte to. Vyčistí se tím vzduch a leckdy to v hodně věcech pomůže.

Velice mě zdrtil konec knihy, ačkoliv jsem tak nějak čekala, k jakému konci to celé dospěje. Dalo se to vyčíst mezi řádky, i když jsem tiše doufala, že ne, že to dopadne jinak.

Opět tu musím pochválit naprosto úžasnou obálku, za kterou stojí pan Jiří Pros, který myslím dělal obálky všech knih z edice 7lásky. Já tyhle jeho obálky fakt miluju, je to výborná práce. Ze všech knih, které jsem zatím z edice 7lásky četla, hodnotím tuhle knihu jako jednu z nejpovedenějších, a rozhodně doporučuji si ji přečíst.

Ještě jednou děkuji nakladatelství Metafora za knihu, můžete ji zakoupit zde:

Ticho mezi námi – Metafora

Doufám, že se vám dnešní článek líbil a že se uvidíme u nějakého dalšího!

S láskou vaše

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *