O knihách s Tery

O knihách s Tery #1 – Čtečky a e-knihy

Není to tak dávno, co jsem z papírových knih začala pomalu přecházet na ebooky. Řekla bych cca 4 roky? To jsme akorát s přítelem spolu začínali a já dostala jako dárek čtečku, protože jsem nastoupila do nové práce a nechtělo se mi tahat papírové knihy s sebou (bylo to myslím moje období, kdy jsem nečetla knihy pod 500 stránek). Pro mě je to velice pohodlné řešení, neboť stále ještě pokračuji v těžkých bichlích, dojíždím do práce a čtu si i v posteli a už nechci zažít to leknutí, kdy mě kniha uspala a spadla mi na obličej (listovala jsem si tehdy knihou Kvítek karmínový a bílý, cca 800 stran, těžká bichle. Rovnou na nos).

Moje první čtečka tehdy byla Amazon Kindle 6 Touch. Klasická a nepodsvícená. Výhoda u ní byla čeština, tehdy jsem na to velice dbala. Byla jsem s ní velice spokojená, měla velkou paměť, baterka vydržela opravdu dlouho. Nebyla ani nijak drahá, zakoupila jsem ji v Alze za dva tisíce, byla tenkrát snad i v akci. K ní jsem si zakoupila takové pouzdro na zip, spíš taková kapsa. Časem jsem si koupila klasické flipové pouzdro s krásným motivem zeměkoule.

Jenže po cca dvou letech mi jaksi přestala stačit, navíc se trochu zpomalila, baterka už taky byla trochu opotřebovaná, a navíc jsem se začala z práce vracet domů pozdě po tmě, a jak nebyla podsvícená, nemohla jsem si v autobuse číst, protože večer řidiči v autobuse zhasínali.  A tak jsem svůj Kindle poslala do světa a začala se poohlížet po nové. Projížděla jsem weby a ptala se po známých, kteří čtečky taky měli, a narazila jsem na Pocketbook Touch Lux 3. Podsvícená, české menu, slot na paměťovku, no byla jsem nadšená, a tak jsem napsala Ježíškovi, aby mi ji přinesl. A taky že přinesl!

Nyní mám pocketbook více jak půlroku a zatím musím říct, že mi vyhovuje více jak Kindle. Je tam super ta možnost rozšíření paměti SD kartou, protože do něj mám v plánu pomalu nastěhovat celou virtuální knihovnu, kterou mám v PC (zatím to dělám tak, že si tam vždycky přetáhnu jen danou knihu, kterou chci momentálně číst, ale eReading a Palmknihy už umožňují automatické zaslání ebooku přímo do čtečky, takže není potřeba žádný kabel, pošle se to prostě samo). Na druhou stranu baterka už není, co bývala, což mi po půlroce denního používání přece jenom přijde dost málo, ta čtečka není tak stará. Na začátku mi baterka při denním používání vydržela cca 2 týdny, teď mi vydrží tak týden a půl. Ale já si u těchto věcí, jako je notebook, čtečka nebo mobil hlídám baterku a včas nabíjím, navíc mám doposuď vždy možnost si nabít, co potřebuji, neboť jsem si pořídila powerbanku, takže se to dá docela dost přejít.

Pocketbook Touch Lux 3 (říkám mu Alenka, protože v něm byla Alenka v říši divů v angličtině jako první kniha, která se mi otevřela, takže proto to jméno) byla už trošku dražší investice, cena tohoto mazlíka už je 2700kč. Pořídila jsem si ji v bílé barvě (původně jsem toužila po té červené variantě, protože mi přišla prďácká, ale pak jsem si řekla, že přece jenom bílá je taková decentní). K ní jsem si pořídila jednoduché černé pouzdro flipové. Pak mám ke čtečce další dva obaly, které mi nedávno dorazily z AliExpressu – Plameňákové a s palmovými listy. Sice moc často z AliExpressu neobjednávám (tohle byla snad má třetí objednávka – ale zatím to vypadá, že obaly budou kvalitní a budou držet).

A teď bych se ráda dostala k ebookům. Ještě než jsem se dostala ke čtečkám, četla jsem na mobilu. Většinou to byly jenom nějaké krátké příběhy, protože čtení na mobilu moje oči dost vyčerpává. Časem jsem přešla na klasické ebooky. Jako první knižní sérii, kterou jsem si pořídila v ebooku, byly Měsíční kroniky. Z té jsem měla první dva díly půjčené z knihovny, ale pak jsem si ji celou pořídila v elektronické podobě. A Měsíčními kronikami to začalo. Teď moje virtuální knihovna čítá něco kolem dvouset ebooků, což v papíru bych neměla kam dát ?

Mám dva portály, kde si pořizuji ebooky – Palmknihy a eReading.cz Na obou portálech mám účet a pravidelně se tam zásobuji knihami. Občas, ale opravdu jen velmi občas, si pořídím knihu i na ebux.cz ale spíš dávám přednost prvním dvou zmiňovaným. Navíc v srpnu byly na obou portálech zajímavé akce, eReading každý den posílal emailem kartu se slevou na knihu nebo rovnou ebook zdarma, a Palmknihy měly celý měsíc lov drahokamů, každý den na jiné sociální síti. Za srpen jsem nasbírala docela dost knih právě díky těmto akcím, plus jsem využila třeba slevu na balíček eknih od Nicolase Sparkse na eReading.cz – 7 jeho knih za 850 kč (počítala jsem to a ušetřila jsem na tom kolem pětistovky, kdybych si každou knihu kupovala extra, což je pecka ? )

A tím vlastně narážím na to hlavní, o čem jsem dneska chtěla mluvit – výhody ebooků. Je jich docela dost, tak se na to jdeme podívat ?

 1. Jsou levnější – A leckdy i o pár desítek korun. Já teda velice ráda ušetřím každou kačku, protože jenom provoz domácnost toho dost sežere. A od té doby, co bydlíme v našem novém bytě jen sami dva, si finance dost hlídáme, takže když volím mezi ebookem a papírovou knihou, v 80% případů sáhnu právě po ebooku.
 2. Žádné poštovné – Jelikož ebook si stáhnete ze serveru, kde jste ho zakoupili, máte ho tudíž hned a nemusíte čekat, až vám přijde poštou domů. Pokud tedy prahnete po horké novince a nechce se vám čekat, ebook můžete mít už za pár minut ? A ušetříte za poštovné, což souvisí s bodem jedna.
 3. Nezabírají místo – fyzické místo. jen to virtuální, a jen pár kilobajtů. Velikost jednoho ebooků je tak maličká, že do čtečky jich můžete nacpat třeba tisícovku. Dokážete si představit tisíc knih fyzicky a tisíc knih virtuálně?
 4. Celá knihovna na dovolené – souvisí to s bodem tři. Můžete si díky čtečce vzít celou svoji virtuální knihovnu s sebou, a nemusíte tudíž nacpávat kufr na dovolenou knihami. Prostě si vezmete všechny! Konec s rozhodováním, jestli tu nebo tuhle.
 5. Jen maličké místečko v kabelce/batohu – Čtečky bývají tak malinké, že se vlezou prakticky všude. Můj starý kindle  jsem si mohla dát i do zadní kapsy u kalhot! (Ale nenosila jsem ho tam, co kdyby mi ho někdo ukradl!!!) Takže si můžete vzít právě rozečtenou bichli o osmi set stránkách s sebou a přitom budete mít stále lehounkou kabelku/batoh.

Já už na ebooky nedám dopustit, zvlášť s mojí povahou – Musím to mít hned! Jakmile vyjde nějaká novinka, třeba z mnou rozečtené série, za pár minut ji mohu mít v knihovně ? Samozřejmě papírové knize se nic nevyrovná, také si ráda listuji knihami (byť jsem k nim nikdy nečuchala a nechápu lidi, co to dělají), ale ušetření pár korun a místa v kabelce mi za to stojí ? A bez čekání!

Do tohoto článku jsem si pozvala pár hostů. Položila jsem jim stejné otázky, takže jejich odpovědi najdete hezky přehledně pod sebou 🙂 A kdo všechno mi přispěl do článku? 

Péťa – na instagramu ji najdete pod nickem @bookhunter_5 a její web je BookHunter

Lucy – instagram @lucylillianne a blog Luciina zašívárna a Luciin praktický koutek, kde najdete rady pro blogery 

Iwík – @iwikpaskova a blog Iwíkova knihovna

1) Čteš na telefonu, čtečce nebo na počítači?

Péťa – Ano, knížky čtu i na čtečce a to hlavně cestou do školy nebo do práce. Rychleji mi tak uteče cesta metrem nebo autobusem a díky čtečce s sebou nemusím tahat těžké knížky (a nepomačkám si tak ani jejich obaly). Pro cestování je čtečka jednodušším a efektivnějším řešením 🙂 Na telefonu ani na počítači si knížky nečtu, především proto, abych si tím nekazila oči. Navíc miluju vůni knih, otáčejí jejích stránek a celkově mazlení se s ní. A to na mobilu či počítači rozhodně nemůžu 🙂

Lucy – Na počítači nečtu vůbec, protože mě to pak láká a odbíhám jinam. Obvykle to dopadne tak, že se mi rozutečou myšlenky a já pak hledám knihy, zapojuji se do soutěží a podobně. Když už elektronická kniha, tak čtu na čtečce. Tam nejvíc. Ale stává se mi, že v rámci spolupráce dostanu ebook ve formátu pdf, což na mojí čtečce není vždycky ideální, pak nastupuje na řadu mobil. Nebo když si chci číst v práci o pauze.

Iwík – Jsem opravdu velký knižní maniak, proto čtu ve všech třech typech zařízení. Je to podle toho, co mám momentálně po ruce.

2) Převažuje u tebe chuť na papírové knihy nebo e-knihy?

Péťa – U mě rozhodně převažuje chuť na papírové knihy. Jak už jsem již v předešlé otázce zmínila – miluju vůni knih. Každá má svoji specifickou vůni a každá je svým vzhledem, délkou a příběhem výjimečná. Ráda dopředu listuju knížkou či se občas vracím zpět o pár stránek, abych si znovu přečetla kapitolu, která se mi líbila. Navíc mi e-knihy nenahradí pocit, jaký mám, když v ruce držím tu knihu, která představuje skvělý příběh a já jsem vždycky hrdá, že si ji můžu vložit do mé knihovničky a zařadit ji mezi mé ostatní poklady (nemluvě o překrásných obálkách, na které se nemůžu vynadívat).

Lucy – Ze začátku mi to bylo jedno a číst na čtečce mě hodně bavilo. I teď na ni nedám dopustit, ale je pravda, že moje čtecí mánie se rozvinula tak, že jsem sysel, co potřebuje všechno držet v ruce a nejlépe to musím vlastnit ?

Iwík – V podstatě je mi jedno, jaký typ média zvolím, protože čtu rada cokoliv.

3) Podle čeho si vybíráš, co budeš číst?

Péťa – Vybírám si podle více aspektů. Tak například, když jdu do knihkupectví a nemám absolutně žádné ponětí, co hledám, tak u mě vítězí vzhled knížky. Buď mě kniha zaujme svoji krásnou či netradiční obálkou (a to si pak hned běžím přečíst anotaci) a nebo mě zaujme její název. Často ale jdu do knihkupectví už s nějakou myšlenkou, jako třeba “Potřebuju nějaké dobré fantasy.“ V tu chvíli rozhodují tipy na knihy, které mi dají kamarádky, nebo které si přečtu na internetu. Nejčastější způsob, jakým si vybírám knihy -> Pravidelně navštěvuji stránky různých nakladatelství a  internetových knihkupectví. Zde si najdu sekci “Připravujeme“ a pak už si jen do svého seznamu NOVINKY zapisuji všechny možné knížky, které by se mi mohly líbit. A pak už jenom čekám, až daná kniha vyjde :)) Tenhle způsob je mi nejpříjemnější, miluju totiž hledání nových knih, čtení jejich anotací a to těšení se, až si je konečně přečtu!

Lucy – No vzhledem k množství rozečtených sérií, většinu času pokračuji v tom, co už jsem začala a čekám na nové díly. Pokud odběhnu k něčemu jinému (jak říkám ke kusovkám), tak záleží na anotaci či autorovi, zda ho znám. V některých případech jde o metodu pokus omyl, prostě něco zvolím, co mě zaujalo, abych měla změnu a ono se to nějak vyvrbí.

Iwík – Jak jsem již poznamenala, čtu cokoliv, takže si nechávám počítačem mobilem i čtečkou náhodně vybírat. Pokud mám recenzní výtisky a e-knihy, upřednostňuji ty.

4) U koho hledáš inspiraci na četbu? A máš někoho, s kým dokážeš hodiny debatovat o literatuře?

Péťa – Inspiraci na četbu rozhodně hledat nemusím. Miluju čtení knih a to, co nám každému individuálně přinášejí. Jasně, že jsou tu chvíle, kdy nemám zrovna na čtení chuť nebo náladu, protože mám jiné starosti a věci na práci, ale nikdy to netrvá věčně a já si vždycky ke knihám najdu cestu zpět. A vždycky to tak bude. Čtení knih mě naplňuje a uklidňuje. Nic se nevyrovná tomu pocitu, když čtu dokonalou, skvělou a naprosto báječnou knihu! Proto nepotřebuji inspiraci číst. Knihy se staly mojí součástí, mojí podstatou, mým životem. A život bez nich si nedokážu představit. O knihách dokážu debatovat celé hodiny především s mým tátou. V první řadě to byl on, kdo mě přivedl ke čtení a za to jsem mu nesmírně vděčná. Velmi často se spolu pouštíme do nekonečně dlouhých debat o knihách a jejich příbězích. Dále je to pak moje kamarádka z dětství.

Lucy – Tak hodně sleduji knižní blogery a koukám, co se u nich mihne. Ale víceméně je to asi na mě samotné. Prostě co mi padne do oka. Ostatními se nechám ovlivnit jen někdy. Největší hecování mám s kolegyní v práci, se kterou se snad ani o ničem jiném než o knihách bavit nedokážeme. A to jsme pak schopné kecat hezky dlouho, chlubit se novými knihami, tím, co si chceme koupit a jedna druhou lákat na něco jiného ?

Iwík – Hledám na různých internetových stránkách, v časopisech, prostě všude, kde se dá. Debatuji ráda s Tebou, Darčou z darameganknihy a dalšími.

Doufám že se vám můj článek – povídání o ebookách líbil a že vám nepřišel až moc dlouhý. Budu ráda, když mi v komentářích zanecháte odpovědi na tyto otázky:

 • Čtete eknihy, nebo dáváte přednost papírovým knihám?
 • Pokud eknihy, tak kde je pořizujete?
 • A jakou máte čtečku? (Nebo pokud čtete třeba na mobilu nebo tabletu, tak jakou k tomu máte aplikaci)

V dalším díle tohoto maličkého „pořadu“ o knihách se podíváme na audioknihy, další moje velká vášeň!

Těším se na vás zase u dalšího článku 🙂

S láskou

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

12 Comments

 • forbidden.library

  Ahoj Terka 🙂 Článok je brutálne super ! Z môjho uhla pohľadu, sú čítačky super, avšak vždy som sa bála do nich zainvestovať v domnení, že ju nebudem používať. :/ Na fyzických knihách mám práve rada ten pocit obracania stránok, a tu mi ten pocit chýba, ten pocit že z tej knihy ubúda a ja sa niekam posúvam. Som kníhkupec, a na ozajstné knihy zrejme nikdy úplne nezanevriem, no je 21.storočie, planéta umiera, a my čoskoro s nou a práve preto, či chceme č nie, mali by sme sa pozerať po ekologickejších alternatívach, všade kde je to možné. Asi si ma presvedčila a v najbližšej budúcnosti sa porozhliadnem po vhodnej čítačke. Teším sa na článok o audioknihách, nakoľko ako študent filozofie mám občas čítania po krk a vypočuť si dobrú knihu je vždy príjemnou zmenou. Palec hore!

  • Tery Engli

   Ahoj, moc moc děkuju za komentář 🙂 Ano, ta záplava papírových knih je taky jeden z důvodů, proč sahám právě po e-knihách. Ano, někdo by mohl tvrdit, že elektronika taky uvolňuje něco do atmosféry, ale kdesi jsem četla článek že je to opravdu nepatrné množství. Ačkoliv se knihy vyrábí převážně z recyklovaného papíru, tak ani ten nelze recyklovat stále donekonečna. Vždy bude spousta lidí, kteří budou voli papírové knihy, ale já bych ráda spoustě lidem právě ukázala, že je tu lepší varianta 🙂 Proto také chystáme s Palmknihami velkou soutěž o balíček e-knih 🙂 Proto budu moc ráda, pokud budeš i nadále sledovat můj blog a třeba se i pak do této soutěže zapojíš 🙂 (Palmknihy mají celou škálu e-knih i ve slovenštině)

 • Klára Rutkovská

  Já jsem za čtečku všemi deseti. Přesně jak píšeš, je vše na jednom místě, není těžká, a můžeme ji vzít kamkoliv! Já mám Kindle, ale fakt si nevybavuji, jakou ? Ale jsem s ní spoko!

  Ps: líbil se mi na konci ten „rozhovor“, hezký nápad! ❤☺

  • Tery Engli

   Klárko, děkuji za komentář 🙂 Tyhle rozhovory na konci, kdy se jiní vyjadřují k tématu budou (snad) v každém díle 🙂 Už pomalu chystám další díly 🙂

 • Roni

  Moc si chci čtečku koupit, ale nemůžu si vybrat. Dívala jsem se na Pocketbook a přijdou mi strašně malé. Tak nevím. Ještě to prozkoumám. Ale je fakt, že ty obrovské bichle bych brala raději v elektronické verzi. Bohužel nemáme nafukovací dům. Ale já na to kouzlo jednou přijdu 😀

  • Tery Engli

   Roni, děkuji za komentář 🙂 Čtečky malé moc nejsou, dá se u nich nastavit velikost písma, aby to bylo čitelnější, a věř mi, je to super-praktické 🙂 Vejde se do toho tisíce knih a nezabere ti to skoro žádné místo 🙂 Takže já bych do toho určo šla 🙂

 • Platan

  Už je tomu veľmi dávno, čo som presedlal na elektronické knihy a papierové si čítam len občas. Považujem ich za výrazne lepšie riešenie. 🙂 Mimochodom ak by si sa chcela zas vrátiť k čítačkám Kindle, aj oni majú podsvietané displaye, a myslím, že kvalitatívne budú lepšie ako značky typu PocketBook keďže sú ikonou priemyslu. 🙂

  • Tery Engli

   Děkuji za komentář 🙂 Nicméně čtečku měnit nechci, jsem s touhle spokojená a mám ji chvilku 🙂 Zase po pár měsících vyhazovat peníze z okna za další čtečku nechci, protože teˇpotřebuji důležitější věci vyměnit, například telefon atd … A nemyslím si, že by Kindle byl zas o tolik kvalitnější 😉 Ale na to si každý musí názor udělat sám 🙂

 • Andrea V.

  Jo čtečka … mám taky Pocketbook Touch Lux 3, a jsem s ní spokojená. Je to mega výhoda; mám oblíbenou jednu sérii knížek, která má už 40 dílů a další průběžně vycházejí, a ve čtečce jim je přece jenom líp 🙂

  Deníček blogerky

 • Lucy Lillianne

  Mě ebooky nevadí, ale je fakt, že mi prostě vadí investovat do něčeho, co nemůžu fyzicky držet v ruce. Papírová je prostě papírová. A líbí se mi, když už ty peníze vydávám, že z toho tvořím sbírku 🙂 Ale samozřejmě každý má jiné chutě. Jinak ohledně obchodů, s ebux mám špatné zkušenosti, protože jsem koupenou knihu nemohla stáhnout do čtečky ani do mobilu. Šla jen načítat přes internet, bez něj jsem měla smůlu…

  • Tery Engli

   Děkuji za komentář i za tvoji účast v článku! 🙂 Já s Ebuxem nikdy neměla problémy, vždy mi šlo vše v pohodě stáhnout, ale radši mám právě Palmknihy nebo eReading 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *