Audioknihy

Peter May – Karanténa (recenzní audiokniha)

Za recenzní audioknihu děkuji vydavatelství OneHotBook

Zdravím všechny své báječné čtenáře u nového článku!

Během mé dovči, kterou jsem měla poslední dva týdny v červenci, jsem se vrhla do čtení a poslouchání. Přečetla jsem například knihu Špatná dcera od Joy Fielding a poslechla audioknihu Karanténa od Petera Maye, kterou jsem dostala na recenzi od OneHotBook.

Autor: Peter May
Interpret: Daniel Bambas
Délka: 9 hodin 18 minut
Vydavatelství: OneHotBook

Londýn je epicentrem globální pandemie. Zákeřný virus si vyžádal už tisíce mrtvých. V izolovaném městě bují násilí a nepokoje, na dodržování zákazu vycházení dohlíží armáda. 

Inspektor Jack MacNeil slouží sice ve sboru metropolitní policie poslední hodiny, ale přesto je nucen vést vyšetřování nálezu tašky s ostatky zavražděného dítěte. Dělníci ji objevili na staveništi nouzové nemocnice ve čtvrti, kde kdysi řádil Rozparovač. Jackův život přitom neprochází zrovna skvostnou etapou – kariéra i manželství jsou v troskách, virus zasáhl i jeho blízké, a teď po něm ke všemu pase nemilosrdný vrah potloukající se v přilehlých ulicích a odhodlaný udělat cokoli, co by strážcům zákona zabránilo vypátrat, komu kosti patřily. Co inspektora zastaví dřív: ruka osudu, nebo ta lidská? 

Když se oznámilo, že tato kniha má u nás vyjít v češtině, očekávala jsem ji s nadšením dítěte čekajícího na Vánoce. A větší nadšení mě popadlo, když mi přišel email od Zuzky z OneHotBook, že tato kniha vyjde i v audioverzi a že mi ji nabízí na recenze. Neváhala jsem a kývla na to. Už jsem si v tu dobu sepisovala seznam knih a audioknih, které si vezmu na dovču, a právě Karanténa byla jednou z audioknih, které mi dělaly společnost. Ačkoliv jsem předem tak nějak tušila, do čeho s touto audoknihou jdu, dokázala mě celkem mrazivě překvapit.

Je celkem úsměvné a zároveň mrazivé, že když Peter May tuto knihu před patnácti lety napsal, nikdo mu ji nechtěl vydat se slovy, že to není moc reálné. Při vzpomínce na to, co jsme tu zažívali ještě pár měsíců zpět, běhá fakticky ale mráz po zádech. A zvlášť, když to vypadá, že se opatření budou zavádět znovu. Jen doufám, že neskončíme opět doma na home-officu a všude budeme nosit roušky. Upřímně, znovu to již zažít nechci. Ale zpět k audioknize.

Vyšetřovatel MacNeill těsně před svým odchodem od policie začne vyšetřovat ještě jeden, poslední případ – nález tašky s kostmi malého dítěte. Naproti tomu je tu světová pandemie, jejíž epicentrem je i město Londýn. Nikdo nikam nesmí bez roušky, ve městě platí stanné právo, lidé se bojí a všude se mluví jen o počtu mrtvých a nakažených. Ehm, nepřipomíná vám to něco? Neměli jsme tu před několika měsíci prakticky skoro to samé – bez toho stanného práva? Když tak porovnám děj audioknihy Karanténa a to, co jsme prožívali my, musím uznat, že my jsme na tom ještě byli celkem dobře oproti postavám v příběhu.

Od Petera Maye to byla moje první audiokniha, ačkoliv mám v audioknihovně ještě první dva díly trilogie Lewis, ale zatím jsem se k ní ještě nedostala. Karanténa je ale zatím jedna z nejlepších audioknih, které jsem tento rok poslouchala. Tak strašně aktuální stav světa a do toho detektivní zápletka, ve které máme sami dokonce naservírovaný pohled týpka, který kryje vraha. Postupně se tu rozplétá otázka, kdo zabil maličkou dívenku, na pozadí řádí pandemie neznámého viru, hledá se protilék atd.

Nějak nechápu, že jsem se k Peterovi Mayovi nedostala dříve. Protože jestli i další jeho knihy jsou takto napínavé, jako Karanténa? Tak to chci! Tento příběh byl napínavý, protkaný strachem, dokonce i vtipnými pasážemi.  Nemohla jsem se od audioknihy odtrhnout, ačkoliv poslouchat jsem ji začala už na konci června, ale jen kousek, protože jsem si ji chtěla nechat právě na tu dovču. No a nakonec jsem ji zhltla prakticky za dvě odpoledne poslechu. Pokud hledáte napínavou knihu, která vás nepustí, u které nebudete vědět kdo je kdo a u které si budete říkat: „Ty vole, tak to je něco!“ tak rozhodně mohu doporučit tuto audioknihu. Navíc naprosto úžasně namluvená Danielem Bambasem, který má příjemný hlas, trochu hluboký, který dodává příběhu ten tajemný nádech.

Ještě jednou děkuji vydavatelství OneHotBook za možnost si tuto audioknihu poslechnout! Díky!

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *