Knihy

Clélie Avit – Znám tě ze svých snů (recenzní kniha)

Zdravím všechny své báječné čtenáře u nového článku!

Před pár týdny mi přišla čerstvá dávka čtiva od Nakladatelství Grada, pod které spadá i Metafora, a mezi těmito novinkami byla i taková tenounká knížečka s názvem Znám tě ze svých snů. A jelikož měla jen něco kolem 210 stran, řekla jsem si že začnu s ní. A jaký na ni mám názor se dozvíte níže v článku!

Autor: Clélie Avit
Počet stran: 207
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2020
Série/Edice: 7lásky

Od nešťastné nehody před pěti měsíci je Elsa v kómatu. Doktoři jí nedávají naději a její rodina musí čelit devastujícímu rozhodnutí, zda ji odpojit od přístrojů… Nikdo z nich nemůže tušit, že Elsa za posledních pár týdnů nabyla částečného vědomí – ví, že je v nemocnici, a slyší své okolí, ale nedokáže reagovat. Thibault ve stejné nemocnici navštěvuje bratra, který v opilosti způsobil autonehodu, při níž zahynuly dvě mladé dívky. Neví, jak se k situaci postavit a co si má myslet, v hlavě má chaos a hledá místo, kde by se mohl schovat před světem… a náhodou zabloudí do Elsina pokoje. Když ji tam vidí ležet s klidným výrazem ve tváři, nechce se mu uvěřit, že nespí. Původně si plánoval jenom chvíli odpočinout, ale ticho je tak tíživé, že – i když ví, že se nedočká odpovědi – k Else začne mluvit. Zvláštní, ale očistný zážitek nedovede dostat z hlavy a rozhodne se Elsu navštívit znovu. A znovu. Brzy už za ní chodí pravidelně. Je tak zoufalý? Nebo si uvědomuje něco, co nikdo jiný ne? Setkává se i s její rodinou a přáteli a pokaždé se o ní dozvídá víc… a začíná si uvědomovat, že k ní chová čím dál silnější city. A když k ní promlouvá, nedokáže se zbavit dojmu, že slyší každé jeho slovo. Pro Elsu se jeho návštěvy stanou tím, co ji drží nad vodou. Konečně má někoho, kdo ji bere jako normální lidskou bytost. Kdo ji dokáže pobavit. A kdo jí dává něco, za co stojí za to bojovat. Je to začátek vztahu, který může zachránit život jim oběma. 

Znám tě ze svých snů je útlá knížečka spadající do edice 7lásky, která vychází u Nakladatelství Metafora. Pokud to počítám správně, tak momentálně jich v této edici vyšlo 9 a desátá se chystá.

Na téměř 210 stránkách pozorujeme příběh dvou mladých lidí. Teda, obou třicátníků, ale ještě jsou mladí. Elsa, čerstvě třicetiletá, leží již několik měsíců v kómatu, do kterého ji přivedla ošklivá nehoda na ledovci. Nikdo neví, že Elsa všechno okolo sebe slyší, jen se nemůže hýbat a na nic nemůže reagovat. Chodí za ní přátelé a rodina, i doktoři, ale ona s nimi nemůže komunikovat. Pak je tu Thibault, třiačtyřicetiletý muž, který doprovází do nemocnice svoji matku na návštěvu. Shodou okolností se dostane do pokoje, kde leží Elsa. Tak se vlastně ti dva „seznámí“.

Příběh je vyprávěn z pohledu obou postav, vždy jedna kapitola Elsa a druhá kapitola Thibault a postupně se tu odvíjí příběh plný myšlenek. Bohužel na prvních třech stranách jsem byla lehce zklamaná, protože tam došlo k nedorozumění při korekci. Na první stránce je napsáno že Elsa leží v kómatu 20 dnů. Ale o dvě stránky dál je napsáno 20 týdnů. Ví, že slovo dnů a týdnů se lehce zamění, ale jako časový údaj je to uvedené trochu zmatečně. nevím, jestli se tam tato chyba vloudila omylem, nebo si toho nikdo při korekci nevšiml, ale 20 dnů není prostě to samé jako 20 týdnů. Občas jsem v knize narazila na překlep, ale to bylo tak jeden překlep na 50 stran, nic hrozného, to se určitě dá prominout.

Jinak jsem si čtení knihy velice užívala, dokonce jsem si ji kouskovala, abych ji  nezhltla na jeden zátah, ono se to nezdá, ale když je kniha skvělá, tak 200 stran uplyne jako voda! A musím říct, že tahle kniha skvělá byla. Je to romantický příběh, ale zároveň plný myšlenek, její kapitoly se točí kolem ní a myšlenek na něj, ale v jeho kapitolách se seznamujeme i s dalšími postavami a jeho životem. Rozhodně to není nijak plytké čtení, myslím že jako odpočinková kniha na večer se sklenkou vína či horkého čaje zajistí příjemnou chvíli. Musím ale podotknout, že příběh je celkem předvídatelný, takže zhruba od poloviny knihy budete tak nějak vědět, jak by kniha asi mohla skončit, ale můžu garantovat, že i tak si čtení užijete.

Po dočtení knihy jsem chvíli seděla a jen koukala do zdi. Celou dobu se mi hlavou honily různé myšlenky, jak by to dopadlo kdyby … atd. Kniha mi svým tématem připomněla jeden trochu starší film, bohužel si teď nevzpomenu na název, ale kdyby jste ho někdo poznal, napište mi to do komentářů. Byl to film o chlapovi, který si pronajmul byt. A v tom bytě ho pronásledoval duch jedné blonďaté slečny. Ta slečna byla v kómatu. Navíc on byl  jediný, s kým mohla mluvit. Ona ho pak přivedla do nemocnice ke svému tělu, nakonec se probrala ale jeho si nepamatovala.

Chtěla bych poděkovat nakladatelství Metafora za zaslání recenzního výtisku této knihy. Zakoupit tuto knihu můžete zde: Znám tě ze svých snů Clélie Avit

Já doufám, že se Vám dnešní recenze líbila, a pokud jste někdo přišel na název toho filmu, určitě mi dejte vědět v komentářích. Budu se na vás těšit u dalšího článku!

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *