Knihy

Knižní recenze – Proměna Mary Dyerové (Michelle Hodkin)

Zdravím zápisníci!

Dnes tu pro Vás mám druhýdíl série o Mary Dyerové, tentokrát Proměnu mary Dyerové. Na začátek bych chtěla říct, že mě děsně štve, že Slovart nechce vydat třetí díl, takže nemůžu zjistit, jak to skončí, a v anglištině si knihu koupit nemohu, protože anglicky nečtu. 

Žánr – Sci-fi a fatnasy, Romány, Pro ženy

Rok vydání – 2013

Překlad – Jan Březovský, Tereza Nuckollsová

Anotace Věřila, že před svou minulostí dokáže utéct. Nedokáže. Věřila, že všechny její problémy jsou jen výplodem její mysli. Nejsou. Nevěřila, že po tom všem, čím si prošla, před ní kluk, kterého miluje, ještě něco tají. Mýlila se.

Mara má velké problémy rozlišovat mezi skutečností a světem představ, nočních můr a bludů. Přesto se statečně pere se životem a věří, že může být ještě šťastná. Obává se i svých specifických schopností, díky kterým zřejmě zabila několik lidí. Ještě, že je jí stále po boku charismatický a akční Noah Shaw, na jehož pomoc Mara spoléhá. Temný, místy depresivní, hororově laděný román napíná čtenáře, aby si vybrali, zda se jedná o realitu, nebo pouhé Mařiny představy, či zda je nakonec vše možná úplně jinak. (zdroj – www.databazeknih.cz)

Hlavní postavy – Mary, Noah

Vlastní názor – Druhý díl se mi líbil o něco více než ten první, hlavně díky tomu, že v knize bylo mnohem více akce než v první. Kniha byla psána hodně dobře, měla pěkný styl. Kapitoly ze současnosti byly prolínány kapitolami z minulosti, ze začátku teda trošku trvá, než si na to zvyknete, ale pak už to ani nevnímáte. Jen si tak nějak musíte v hlavně pamatovat konce obou částí, z minulosti i z přítomnosti. Ale mě to nedělalo vůbec žádné problémy. Kniha se mi četla velmi lehce, a hrozně mě bavila.

Mary zde v druhém díle nakonec opravdu skončí na psychiatrii. Bylo mi jí líto, podle mě si to nezasloužila. Jenže její rodiče jí prostě přestali věřit, a zavřeli ji do cvokhausu. Naštěstí měla Noaha, který jí věřil a miloval ji. Nakonec se ukázalo, že i Noah má kromě Mary nějaké zvláštní schopnosti.

Docela často se na scéně taky objevoval Maryin bratr Daniel. Popravdě, jeho postava se mi tam velmi líbila.

Překvapil mě hrozně konec knihy, u kterého mi upadla slzička (nebo dvě?). Nerada smutné konce =(

Fakt mě hrozně moc mrzí, že třetí díl nevyjde, nemám ráda rozdělané série. Snad se někdy majitelé Slovartu umoudří, a ten třetí díl vydají, protože já doslova prahnu po tom zjistit, jak to dopadlo. A jak jsem již psala, v angličtině si knihu sehnat nemůžu, protože anglicky nečtu, a nejsem v ájině tak zběhlá. Ale kdybyste náhodou někdo měl třetí díl v angličtině, mohl byste mi někdo poreferovat o tom, jak to dopadne J Bohatě se vám odměním!  

Celkové hodnocení – Super, super, super! 5/5

Hodnocení na Goodreads – 4.34 z 5

Hodnocení na Databázi knih – 87 % ze 100 %

 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *