Knihy

Kostičas (Samantha Shannon)

Zdravím čtenáři!

Dlouho jsem téhle knize odolávala. Vyhýbala jsem se jí. I když jsem na ni četla docela dost pozitivních ohlasů a recenzí, stejně jsem se do ní nějak nechtěla pouštět. Až mě jednou přiměla kamarádka, abych se do toho pustila, že se mi to fakt bude líbit. Poslechla jsem ji. A zamilovala se.

Původní název – The Bone Seasons (2013)
Žánr – Fantasy, Romány
Rok vydání – 2014
Překlad – Lenka Kapsová
Ilustrace – /Anotace Příběh začíná v roce 2059. Devatenác­tiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási „spojka“ či „posel“ – je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce, a díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala… (www.databazeknih.cz)

Vlastní názor – Ze začátku jsem knihu asi 3x odložila. Vždycky po několika stranách. Nebyla totiž vůbec záživná, vyskytovalo se v ní mnoho pro mě neznámých výrazů. Až moc, řekla bych. Vlastně jsem se v nich po celou dobu čtení tak nějak ztrácela.

Ale stejně jsem se zamilovala. Maličko mi to připomělo Divergenci, ze které jsem četla vlastně jenom první díl, a ne celej. Budu se k ní muset vrátit. Ale to jsem odbočila.
Kostičas má  vsobě určité kouzlo. Pojímá vidoucí a jasnovidce z naprosto nového úhlu. Autorka nám zde ukazuje, že vidoucích je nepřeberné množství druhů. A do toho se objevují ještě lidé z jiného prostoru – Refájci. I tak bych ale chtěla knize pár věcí vytknout.
Tak například – chaos. Chvílemi mi přišlo, že sama autorka při psaní téhle knihy měla trošku chaos ve svých myšlenkách. Dílo mi přišlo chvíli takové až pomatené, zvláštní, dokonce až trošku neúplné? Jakoby nedotažené myšlenky. Zřejmě jí při psaní šly myšlenky dopředu rychleji než samotné psaní a pár věcí jí unikalo.

Další věc – neskutečně moc výrazů. Nejenže se ve výrazech ztrácela trochu i sama hlavní postava Paige – ztrácela jsem se v nich i já. To jsem již zmiňovala o kousek výše. Chválím ovšem slovník všech výrazů obsažený na konci knihy, i tak si ale myslím, že by to chtělo používat méně těchto výrazů, anebo k nim během psaní připisovat tzv. poznámky pod čarou. Nemyslím si, že čtenáři budou kvůli každému cizímu výrazu listovat knihou na konec a hledat váznam (a já navíc mám tuhle sérii v e-booku, takže pro mě je ještě nepříjemnější hledat slovník na konci e-booku a pak zase najít stránku, na které jsem skončila).

Jinak ale knihu hodnotím jako velmi povedené dílo, rozhodně má potenciál a má velmi blízce nakročeno stát se moji oblíbenou sérií. No, uvidíme po druhém díle, jak se to vyvrbí =)

 „Však se taky vysušit mohl.“
„Jen se vyplač,chudinko. Víš, jak to chodí. Jax vydá rozkazy, my poslechneme, necháme si nadělat na hlavu. Běž pracovat pro Hektora, jestli se ti to nelíbí.“
Trefa do černého.
Odfrkla si a podala mi moje okopané kožené boty. Natáhla jsem si je. „Kde všichni jsou?“
„Eliza spí. Měla příhodu.“
Slovo příhoda jsme používali jen tehdy, když někdo při střetu málem přišel o život. To by v případě Elizy nebylo žádoucí. Pohlédla jsem na dveře jejího ateliéru.
„Je v pořádku?“
„Vyspí se z toho.“

Celkové hodnocení – 5/5

 

Za recenzní výtisk moc děkuji portálu Dobré knihy . Knihu Kostičas můžete zakoupit zde –  Kostičas v kategorii Fantasy, Sci-fi, Horory

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

4 Comments

  • Casion

    Akurát som knihu čítala teraz cez víkend a veľmi sa mi páčila (aj keď som ju čítala už aj dávnejšie). Tie výrazy boli občas trošku priveľa, to áno, ja som sa celkom strácala v tých označeniach jasnovidcov, často som sa vracala k schéme, ktorá je na začiatku knihy 😀 Každopádne sa mi kniha veľmi páčila a už sa teším na pokračovanie 🙂

    • Zápisník Spisovatelky

      Děkuji za komentík 🙂 Já jsem zrovna v půlce pokračování 😀 A zatím … no … nechci prozrazovat …

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *