Knihy

Knižní recenze – Brooklyn (Colm Toibín)

Zdravím zápisníci! 

Tak co, jak se vám líbí nový vzhled blogu? Strávila jsem u toho několik dní, abych to dovedla k dokonalosti. Tak snad se mi to povedlo 🙂

Přes prázdniny jsem dostala nebo si koupila docela dost knih, jednou z nich je recenzní výtisk z nakladatelství Mladá fronta. Jedná se o knihu Brooklyn, irský román, který byl též i zfilmován.

Žánr – Román

Rok vydání – 2009

Překlad – Daniela Theinová

Vazba – vázaná s přebalem

Hlavní postava – Eilis, Tony

 

Vlastní názor – Zhruba první polovina knihy, kde vlastně cel vyprávění se točilo pouze kolem Eilis, mě z nějakého důvodu nebavila. Netuším proč, ale přišlo mi to takové nudnější, slabší, nemohla jsme se do toho za boha pořádně začíst (možná to i bude tím, že v době, kdy jsem knihu dostala, jsem trpěla docela silnou virózou, a chtělo se mi pořád jen spát, tak to možná bude tím).

První polovinou jsem se tedy jakž takž prokousala, ale pak nastal takový zlom ve chvíli, kdy se Eilis poznala s Tonym. Od té chvíle mě příběh bavil, celou tu větší polovinu, kde vlastně už figuroval Tony, jsem zhltla během několika hodin. Co se týče děje jako takového, tak se odehrává v Brooklynu. Eilis opustí svou matku a sestru a odjede za prací do Ameriky. Prvních pár týdnů jsou pro ni velmi těžké, musí se integrovat do jiného způsobu života, než jak byla zvyklá doma v Irsku. Po té, co si zvykne na život v nové zemi se seznamuje s mladým Tonym, o kterém si ze začátku myslí, že je taky Ir. Ovšem později přijde překvapení, že Tony není ani Ir, ani vlastně Američan, ale Ital.

Víc vám asi prozrazovat nebudu, protože bych vlastně prozradila i ty podstatný věci, který v té druhé polovině knihy bylo opravdu hodně, zvlášť pak jedna velká věc, kvůli které se Eilis musela narychlo vrátit zpátky do Irska.

Eilis – co bych o ní tak řekla. Mladá slečna, která odjede za prací do Ameriky, pozná tu spoustu přátel, zamiluje se, ale ovšem nemá pořád jenom štěstí. Osud jí zasadí velmi krutou ránu, kvůli které se vrátí zpátky do Irska. Zde zažívá velmi krušné chvíle, a celou dobu doma se rozmýšlí, jestli se vlastně vrátí do Ameriky za Tonym.

Tony – mladý galatní muž, dle popisu vzdělaný a příjemný, hodně se mi v knize líbil.

Nejvíce samozřejmě byl popisován americký Brooklyn, kam se vlastně Eilis nastěhovala. Podle popisu to bude hodně velké město, hodně navštěvované, a zřejmě i docela hezké. Určitě bych se tam někdy chtěla podívat, v knize mi toto místo přišlo velmi sympatické.

Co se týče Irska, tak jelikož tam hlavní postava v knize moc dlouho nepobyla, tak podle popisu o tom místě nemůžu moc říct, ale o cestě do Irska sním už od malinka, takže pokud se mi někdy poštěstí se do Irska podívat, ráda bych porovnala to, co uvidím, s tím, co jsem četla v knížce.

 

Hodnocení – 4/5
Četli jste někdy tento irský román? Pokud ano, jak se vám líbil?

Knihu jsem dostala jako recenzní výtisk od nakladatelství Mladá fronta, najdete ji zde na webu – Kniha.cz Brooklyn.

 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

One Comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *