Knihy

Knižní recenze – Elita (Kiera Cass)

Zdravím zápisníci!

Éra Selekce malinko pominula, a proto jsem se rozhodla pustit se do ní taky. Většinou tyhlety knihy, které jsou masově recenzované, čtu až po nějaké době, až když ten velký boom malinko přejde.

Dnes se bude jednat o druhý díl Selekce se jménem Elita. Tak se na to podíváme!

Žánr – Sci-fi a fantasy, Pro děti a mládež

Rok vydání – 2015

Překlad –  Jana Montorio Doležalová

Vazba – Pevná s přebalem

Třicet pět dívek přišlo do paláce soutěžit v Selekci. Všechny až na šest byly poslány domů. A jen jedna se provdá za prince Maxona a bude korunována princeznou Illey.

America si pořád není jistá, kde leží její srdce. Když je s Maxonem, nechává se unášet jejich novou dechberoucí reakcí a nesní o ničem jiném, než být s ním. Ale kdykoliv vidí Aspena vykonávajícího práci strážce v paláci, je strhávána vzpomínkami na společný život, který si plánovali. Jak se skupinka zmenšila na Elitu, jsou ostatní dívky ještě odhodlanější získat Maxona – a Americe běží čas na rozhodnutí.

Právě když si je America jistá, že se rozhodla, zničující ztráta ji donutí znovu o všem začít pochybovat. A zatímco se snaží představit si budoucnost, agresivní rebelové odhodlaní svrhnout monarchii nabývají na síle a jejich plány by mohly zničit její šanci na jakýkoliv šťastný konec. (zdroj – www.databazeknih.cz)

Hlavní postavy – America, Maxon

Vlastní názor – 1) Děj – Tenhle díl mi přišel malilinko slabší, než ten první, ale pořád mě to hodně bavilo. Kniha byla poutavá a čtivá, chvílemi maličko i nudná, zdlouhavý děj byl na některých místech velmi znát. Ale jinak mě kniha fakt bavila. Sice je mi 20 let, ale pořád miluji pohádky, a tohle je kniha příběhově z paláce, takže jsem ve svém živlu (moje první tetování se bude i týkat pohádek). Člověk by spíš čekal, že ve svém věku tuhle knihu spíše přejdu. Asi jsem takový přerostlý dítě. Já si spíš pustím pohádku, než koukat na romantické filmy (ono vlastně pohádky jsou svým způsobem taky romantické, ne?) To jsem ale maličko odbočila. Tak zpátky ke knize.

Při čtení mě opravdu dost věcí v knize zaskočilo. Například z jakého důvodu jsou neustále pořádány útoky na palác, jak to vlastně dopadne s ostatními kandidátkami v paláci (kdo se nad tím zamyslí, samozřejmě mu dojde, která z nich se stane příští královnou J ) a tak dále. To už je ale otázka dalšího dílu této série.

2) Postavy – America – chvílemi nerozhodná slečna, která neví, ke kterému muži ji srdce táhne víc. Maxon, nebo Jason? Docela mi to vadilo, protože tyhle milostné trojúhelníky se používají v hodně knihách, a přijde mi to už malinko ohrané. Co se týče prince Maxona, tak tam je to tak 50 na 50. Možná za to může jenom královský původ, ale chvílemi mi přišlo, že se choval jako naprostý dement. Hlavně k Americe. Ano, vím, že America se nechovala úplně tak, jak by měla, a že jí chtěl svým chováním jen ukázat, že si může místo ní vybrat třeba nějakou jinou slečnu, která v paláci zbyla, ale v některých pasážích mi jeho chování přišlo vůči America takové tvrdé, chladné. Možná je to ale jen můj pocit, ostatní to určitě vidí jinak.

K Jasonovi se snad asi ani nebudu vyjadřovat 😀 Kdo četl recenzi na Selekci, tak ví, že jsem Jasona v prvním díle moc nemusela, a můj pocit v této knize jen pokračoval.

3) Prostředí – Opět jsme se po celou dobu čtení pohybovali pouze po paláci, musím říct, že mě to trošku mrzelo, protože by bylo hezké si třeba rozhlédnout prostředí i okolo paláce.

Celkové hodnocení – Druhý díl byl slabší než první, proto dávám 4/5.

Hodnocení na Goodreads – 4.01 z 5 Elita Goodreads

Hodnocení na Databázi knih – 83% ze 100% Elita Databáze knih

Co vy a tato série? Četli jste/Nečetli jste? Jak se vám líbila?

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *