Knihy

Jeremy Clarkson – Jeremyho farma nejen zvířat

Zdravím všechny své báječné čtenáře u nového článku!

Tak tu pro Vás mám opět novou recenzi!

Když se řeknou automobily, tak znalejším lidem se hned vybaví starý pořad Top Gear a Jeremy Clarkson, James May a Richard Hammond. Jeden z nejlepších pořadů ohledně automobilů na světě, a taky jeden z nejoblíbenějších. Dneska se ale budeme věnovat hlavně prvnímu zmíněnému – Jeremymu Clarksonovi. Protože když vypukla pandemie covidu19, tak si Jeremy pořídil farmu v Anglii, a právě během pandemie se rozhodl farmařit. A o svých úspěších a neúspěších psal každý týden zápisek.

Autor – Jeremy Clarkson
Počet stran – 218
Nakladatelství – Argo
Rok vydání – 2022
Série/Edice – /
Překlad – Martin Urban

Vítejte na Clarksonově farmě. Už když se Jeremy proháněl po světě v drahých autech při natáčení pořadu Top Gear, toužil jezdit traktorem a vyorávat své vlastní brambory. Jenomže musel řídit všechna ta různá ferrari a porsche, takže na farmaření nebyl čas. Pak však přišla covidová pandemie, a tak koupil farmu v Oxfordshiru a pořídil si největší traktor na trhu. A začal se činit. Naučil se nejen pěstovat obilí a zeleninu, ale i chovat hospodářská zvířata a včely. Přestože je největším (na výšku) farmářem v Anglii, nebyly tyto začátky lehké. O svém ročním dobrodružství na farmě napsal sérii vtipných novinových sloupků, které najdete v této knize.

Já osobně mám Jeremyho Clarksona strašně ráda. I když nejsem přímo fanoušek automobilů, sem tam jsem na Top Gear koukala a užívala si ten pokřivený humor slavné Top Gear trojice. Pak ale tato trojice z Top Gearu odešla a já přestala tento pořad úplně sledovat. Až jednoho dne přišel manžel s tím, že Jeremy Clarkson má na Prime Video od Amazonu svůj pořad o farmaření. Moje první otázka byla: „On umí farmařit?“ 😀 Jo, co jsem si četla názory a ohlasy na internetu, tak jsem nebyla jediná, kdo si tuhle otázku položil. No, zhltli jsme s manželem seriál skoro na posezení, a když jsme dokoukali první sérii a čekali na druhou, googlila jsem si instagram Jeremyho a tam jsem se dozvěděla, že vydal i knihu! A vyšla i u nás v češtině! Hned jsem si ji objednala 🙂

Kniha je vlastně soubor sloupků, které Jeremy posílal do Sunday Times, a ve kterých shrnul svůj týden na farmě. Je to takový soubor vtipných fejetonů o farmářských věcech. Strašně mě rozesmál hlavně ten první – o tom, jak si ten blázen koupil traktor od značky Lamboghini a samozřejmě zjistil, že je strašně velký a nevejde se mu do klasické „garáže“ na traktory, kterou má každá farma. Úplně jsem při čtení viděla ty záběry z pořadu (dokonce v knize je v textu i zmíněno, že probíhá natáčení toho pořadu, takže sloupky vlastně vznikali právě v době, kdy se pořad již natáčel).

Tahle kniha nebude a není pro každého. To říkám na rovinu. Jeremyho humor totiž nesedne úplně každému. Mně osobně sedl, a to hodně. U spousty sloupků jsem se smála i nahlas, když jsem si četla a moje mysl mi automaticky vyvolávala obrazy z pořadu.

Celá kniha je rozdělená na části podle ročního období, a následně dle měsíců. Každé toto rozdělení je doplněno krásnou miniaturní ilustrací od Garryho Waltona, které sloupky krásné doplňují. Jinak celé završení knihy vyústí v to, co uvidíte i v pořadu – Jeremy má na farmě Diddly Squat vlastní krámek, ve kterém prodává produkty přímo z jeho farmy a spolupracuje s jinými farmáři okolo sebe.

Pokud se chcete pobavit nad člověkem, který o farmaření neví vůbec nic a přesto se do toho vrhnul po hlavě, rozhodně doporučuji tuto knihu, a po přečtení i pořad na Prime Video. Dívala jsem se, že knihy jsou u nás zatím dvě, a podle Jeremyho Instagramu vyjde příští rok třetí kniha. Dvojku mám už objednanou, trojku koupím hned, jak vyjde v českém překladu. Nehorázně jsem se u čtení bavila, i když některé sloupky byly trochu nudnější a rozvleklejší, ale nic moc strašného.

Doufám, že se vám dnešní recenze líbila a že vám přinesla nový tip na to, co si přečíst! Budu se na vás těšit u dalšího článku.

S láskou vaše

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *