Knihy

Knižní recenze – Vejce podle Stroganova

Zdravím zápisníci!

Detektivka, kterou vám dneska představím, mi ukázala, že i čeští spisovatelé dokáží napsat poutavou detektivku, od které se neodtrhnete, ani kdybyste chtěli. Vejce podle Stroganova je povedená kniha s příběhem trošičku netypickým v detektivkách. Jdeme na to!

Mrkneme se na detektivku Vejce podle Stroganova. 

Žánr – Detektivka

Rok vydání – 2016

Překlad – /

Vazba – Pevná

Anotace – Vražda majitele prestižního hotelového řetězce obrátí život naruby redaktorce brněnského gastronomického časopisu Taťáně Krempové. K nelibosti svého bratrance, kriminalisty Richarda, a jeho kolegy Alexeje pátrá po vrahovi na vlastní pěst, aby získala podklady pro článek. Motiv vraždy sahá hluboko do minulosti ruského šlechtického rodu Stroganovů a Taťána brzy pochopí, že byla příliš naivní. Vypátrá vraha dřív, než se stane jeho obětí? (zdroj – www.databazeknih.cz)

Hlavní postavy – Taťána

Vlastní názor – 1) Děj – Už asi milionkrát jsem říkala, že jsem přesedlala z fantasy na detektivky. Neumím si představit nic lepšího, než si vzít hodně dobrou detektivku, udělat si čaj či kávu, a zalézt do nějakého pohodlného křesla. Pro mě jsou detektivky jakýmsi oddychem. Vejce podle Stroganova se mi tak trošku zaryla pod kůži tím, že tam byl docela obsáhlý výčet ruské historie. Sice Rusko nemám moc ráda, ale ruskou kuchyni jsem vždy chtěla ochutnat. A tato kniha je plná ruských jídel!

Co se týče děje, byl naprosto skvělý. Není snad nic, co bych knize mohla po dějové stránce vytknout. Vlastně jí nemám vůbec nic co vytknout. Klasická detektivka v neklasickém podání. Hlavní postava totiž zde není vyšetřovatel, ale redaktorka časopisu Labužník. Taťána chce na vlastní pěst zjistit okolnosti vraždy Karla, přítele její nejlepší kamarádky Bibiany. No, přítele .. co když to její přítel vlastně ani tak nebyl?

2) Postavy – Taťána – tvrdohlavá paličatá zapálená žena, která se do všeho vrhá po hlavě. Chvílemi jsem se o ní v knize docela bála, protože přece jenom si na sebe Táňa nedávala moc pozor. Nejvíc se mi na ní líbilo, jak byla obětavá pro tu svojí kamarádku. Bylo na ní očividné, že by pro ní udělala cokoliv. Trošku mě mrzelo, že ta Bibiana nebyla taky taková. Chvílema mi přišla tak trochu jako … mrcha? Opravdu tam byly pasáže, ve kterých to vypadalo, že Taťánu pouze a sprostě využívá. Moc se mi Bibiana v knize nelíbila.

3) Prostředí – Celá kniha se odehrává v Čechách, což mi taky nesmírně vyhovovalo. Ukázalo mi to, že i české prostředí se skvěle hodí do dobré detektivky. Měla jsem v plánu se jet do Brna podívat, protože tam byla restaurace U Labužníka, myslím že to byla ta samá restaurace, jako v knize. Bohužel restaurace už je zavřená a nefunguje, což je docela škoda. I tak si ale myslím, že se jí autorka asi nechala hodně inspirovat.

Celkové hodnocení – Kniha ode mě jednoznačně dostává 5/5.

Hodnocení na Goodreads – 5 z 5 Vejce podle Stroganova Goodreads 

Hodnocení na Databázi knih – 87% ze 100% Vejce podle Stroganova Databáze knih 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

  • Iwik

    Tuto zelenou detektivkovou edici mám moc ráda. Co se týče spisovatelky Nadi Horákové, několik jejích děl jsem také přečetla a shledávám je za velice povedená. Nepřekvapuje mě tedy, že tato detektivka je tak kvalitní. Těším se, až si ji přečtu a doplním si „vzdělání“ v rámci této edice.

    • Zápisník Spisovatelky

      Já z této zelené edice mám zatím jen pár knížek, z nichž jsem jednu darovala 🙂 Ale zatím jsem z celé edice, co mám, našla jen jednu, která by mi vysoce nesedla. Ta bude v příští recenzi.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *