Knihy

Harry Potter a Tajemná komnata

O Velikonocích jsem se pustila do zpracovávání restů, které se mi tu zase začaly kupit. Budu se muset opravdu naučit plánovat si články, abych nebyla tak moc ve skluzu. Protože například Tajemnou komnatu jsem přečetla už vloni, ale až teď jsem se dostala k sepsání recenze. Zkouším si teď doma zavést režim, při kterém se pokouším rozvrhnout čas domácnosti, abych toho stihla za den co nejvíc. No, uvidíme za pár týdnů, jestli se to osvědčilo. 

Autor – J.K.Rowling
Počet stran – 365
Nakladatelství – Albatros
Série – Harry Potter #2
Rok vydání – 2017

Prázdniny po prvním roce v Bradavicích byly u strýce a tety k nevydržení. Chovali se k Harrymu tak hrozně, že se nemohl dočkat návratu do Školy čar a kouzel. Jenže těsně před odjezdem Harryho varuje podivné stvoření – skřítek Dobby. Když se prý do školy vrátí, stane se katastrofa! V druhé knížce se Harry, Ron a Hermiona vracejí po prázdninách do Bradavic a doufají, že nový školní rok bude už klidný. Ale ouha, Harry začne znenadání slyšet hlasy, jež neslyší nikdo jiný, a po stěnách se objevují výhrůžné nápisy. Po mnoha letech kdosi otevřel skrytou Tajemnou komnatu, z níž vychází neviditelný nepřítel, a po chodbách bradavického hradu, kde škola sídlí, zůstávají ležet bezduchá těla studentů. Kdo je pachatelem těchto hrůz? Podezření padne přičiněním Malfoye a zmijozelských na Harryho, a když je navíc po nesčetných piklech odstaven moudrý ředitel školy Albus Brumbál, musí Harry sám čelit nepřátelským úkladům. Přitom se mu daří pronikat i do dávno zapomenutých tajemství a v závěrečném kouzelnickém souboji na život a na smrt se potřetí utkává se svým odvěkým nepřítelem. Nuže, vítejte znovu v Bradavicích, přátelé!

Harry Potter se stal celosvětovým fenoménem, ročně mu propadají další a další čtenáři. Mně se letos poštěstilo navštívit domovinu autorky Rowlingové –  Londýn. Tam jsem se zašla podívat na nádraží King’s Cross. Skvělý výlet, pořídila jsem si tam první díl, Kámen mudrců, v originále v kolejním vydání, vazba paperback. Okukovala jsme tam i pevnou vazbu, ale na ní byl hezký jen ten přebal, pod přebalem mě zklamaly naprosto holé desky. Takže jsem sáhla po paperbacku. Ale proto tu nejsme, že? Jsme tu, abychom se společně vydali na cestu do Tajemné komnaty. Musíme ale doufat, že nás cestou nechytí bazilišek!

 

Tajemnou komnatu jsem, stejně jako všechny díly, viděla ve filmové podobě dříve než v knižní. Už v recenzi na Kámen mudrců (najdete zde – KÁMEN MUDRCŮ RECENZE) jsem psala, jak mě mrzí, že jsem filmovou verzi viděla dříve, než jsem se dostala ke knihám. U druhé knihy se mi to potvrdilo. Věřím, že se mi to potvrdí i u dalších dílů. Jak už to tak bývá, v knihách je toho mnohem více než ve filmech. 

Harry slaví narozeniny. Dvanácté. Ovšem letos ho navštíví všemi známý a velmi milovaný Dobby (a neříkejte mi, že jste si tohoto domácího skřítka taky nezamilovali) a rozmlouvá Harrymu jeho návrat do bradavické školy čar a kouzel. Díky okolnostem, které ze skřítkovy návštěvy vyplynou, se zdá, že školní rok Harry zřejmě nezahájí. Mají se stát velké věci, prorokuje Dobby. Nepřijde ale někdo při studiu k úhoně, nedej bože o život? Kdo ohrožuje čarodějnické studenty a ohrožuje jejich bezpečnost v nejbezpečnější budově v celém Londýně? 

„Harry Potter se letos nesmí vrátit do bradavické školy čar a kouzel.“ 

Rowlingová vytvořila něco, co horko těžko  v tomto žánru někdo překoná. Úplně nový kouzelnický svět plný záhad a zkoušek pravého přátelství. Její styl vyprávění je velmi čtivý, nelze se od toho odtrhnout. Vůbec nevěřte tomu, že by příběh Harryho Pottera byl pouze pro mladé čtenáře (ano, i s takovými názory jsem se ve svém knihomolském životě setkala). Není to pravda, najdou se i mnohem starší čtenáři. Kamarádčina maminka si tuto sérii zamilovala, a to se věnuje převážně červené knihovně a detektivkám od Agathy Christie. 

Filmy postrádají velmi citelně detailní emoce postav, například když Harry našel Ginny na poslední chvíli v tajemné komnatě nebo rozhovor Toma s Harrym před zjevením baziliška. 

Harryho sbírám v nových obálkách. Ne že by ty staré nebyly srdcové, ale jelikož jsem první díl, Kámen mudrců, dostala jako dárek od přítele, rozhodla jsem se v nových obálkách pokračovat, protože mi přišlo blbý kupovat si zbytek série ve starých, když mám první díl v novém kabátku. Navíc na těch knihách jsou nádherné kresby (pokochejte se pohledem na grafickou kresbu Dobbyho, no není rozkošnej?) 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

4 Comments

    • Tery Engli

      Zas takový fanda nejsem, abych měla doma od nějaké série více vydání, bohatě mi stačí jedno 🙂 (I když teda ta ilustrovaná <3 Ty vypadají skvěle! )

  • Roni

    Tuhle novou sérii si sbírám taky 🙂 je totiž úplně nádherná. S těma filmama to mám stejně jako ty, viděla jsem je první, než jsem četla knihy a pěkně mě to štve…teda kromě jedničky. Tu jsem četla dřív, ale pak jsem od čtení na dlouho upustila. Na druhou stranu bych ty filmy možná tolik nemilovala. Chybí mi tam spousta důležitých věcí. Nejvíc Protiva 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *