Knihoměsíc

Knihoměsíc s Iwíkova knihovna – leden 2019

Zdravím všechny své báječné čtenáře =)

Vítám vás u nového článku. Již několikrát jsem v minulosti zkoušela psát měsíční shrnutí, ale vždy jsem přestala udržovat pravidelnost této rubriky. Tentokrát jsem se rozhodla na to jít maličko jinou cestou. Domluvila jsem se s mojí velice dobrou kamarádkou Iwčou z blogu Iwíkova knihovna, že se pokusíme psát měsíční shrnutí spolu. Uděláme z toho takový malinký společný projekt =) Takových projektů máme více a určitě vás o nich budeme obě průběžně informovat =)

1. Nyxia – V prosinci jsem dostala v práci recenzní výtisk Nyxie, která oficiálně vychází 11.2. což je už za chviličku. A musím říct, že se vážně máte na co těšit! Stále do sci-fi žánru spíše pronikám, ani zdaleka nemám z tohoto žánru načteno tolik, kolik bych chtěla. Ale zatím teda narážím na samé skvělé knihy, myslím, že jsem nedošla prozatím k žádnému sci-fi zklamání. Nyxia je youngadult kniha plná napětí, akce a typických sci-fi znaků, a celá se „zatím“ odehrává ve vesmíru (slovo zatím je schválně v uvozovkách, protože podle informací by se další díl měl už odehrávat na dané planetě, zmiňované v knize.) Rozhodně tuto knihu mohu doporučit milovníkům sci-fi, spíš bych řekla těm mladším. Ačkoliv mě kniha velice sedla, přece jenom je to youngadultovka, a ty, jak známo, nesednou úplně každému. Ostřílení milovníci sci-fi by k této knize jistojistě mohli mít výhrady. 

2. Rozvaliny Gorlanu – Story o mladém učedníkovi, jež se dostane pod ochranná křídla hraničáře Halta. Kdo by tento příběh neznal? Myslím si, že tato velice známá série neušla skoro nikomu. Ačkoliv, i těch pár výjimek se stoprocentně najde. Celou sérii mám ve čtečce v ebooku, a když jsem ji dočetla, ukončila jsem konečně své několikaměsíční rozhodování a konečně si řekla, že tu sérii prostě chci doma mít. Podařilo se mi sehnat první 3 díly v pevné vazbě se starými obálkami, bohužel další díly byly takřka nesehnatelné. A pak jsem narazila na facebooku na slečnu, která nabízela všech 12 knih v paperbackové verzi v takovém tom boxu. Ačkoliv jsem dřív paperbacky moc nemusela, poslední dobou jsem jim docela přišla na chuť. Pokud ale chcete znát můj kompletní názor na Rozvaliny Gorlanu, recenzi najdete po kliknutí výše na název. 

3. Hořící most – Příběh Willa pokračuje tajným důležitým posláním, na které se vydává společně se svým kamarádem Horácem a Gilanem, členem hraničářského sboru a bývalým a zároveň prvním učněm hraničáře Halta. Willova, Horácova a Gilanova cesta vede do Celtiky, kam vezou důležité poselství tamnímu vládci. Ovšem v Celtice se stanou velice divné věci, což zapříčiní, že se Gilan odpoutá od skupiny a urychleně se vrací zpět do Araluenu. K Willovi a Horácovi se přidává Evanlyn, tajuplná dívenka, která cestovala do Celtiky se svoji paní k přátelům. Její paní ovšem byl zavražděna a Evanlyn se podařilo uprchnout. Přidá se k Willovi a Horácovi, kteří se snaží zjistit, co se v Celtice stalo. Nakonec se stane velice nepříjemná věc – Will a Evanlyn upadnou do zajetí.  

4. Ledová země – Konečně v příběhu Willa a jeho přátel poznáváme také jiné kouty země. Dostáváme se do Skandie, velice nebezpečné země pro naše hrdiny. Skandijci (kteří jsou velice podobní Vikingům) jsou bojovní lidé, kteří vládnou hlavně na moři. Will a Evanlyn se zde dostanou do otroctví, což hlavně pro Willa představuje nebezpečí. Nakonec se ale poštěstí a jeden Skandijec, Erak, jim dopomůže k útěku. V téhle knize jsem se o Willa a Evanlyn hodně bála, i když mi bylo jasné, že to nakonec stejně dopadne dobře. 

5. Nositelé dubového listu – Tahle kniha se mi líbila asi nejvíce ze všech knih ze série. Will a Evanlyn se dostali do hor, kde se ukryli v chatce zapadané sněhem a přečkali tu zimu. Po té se ale setkají s armádou Temudžajů, kteří Evanlyn zajmou. Na pomoc jim ovšem přicházejí … Halt a Horác! Při scéně, kdy Will zjistí, že je Halt a Horác našli, a že znovu vidí svého učitele a přítele, jsem se usmívala doslova jak blbeček. Už několikrát při čtení celé série mě napadlo, že kdyby si to vzal pod křídla nějaký velice zkušený režisér, tak by filmová (potažmo spíše seriálová) verze nemusela být úplně marná, i když stojím spíše proti filmovým adaptacím.

6. Výkupné za Eraka – Jméno Erak je čtenářům a fanouškům HU velice známé. Ano, je to přesně ten skandijec který unesl a zajal Willa s Evanlyn, a zároveň je to taky ten, který jim pomohl nakonec utéct. V tomto ohledu se, i přes počáteční rozepře, stal z Eraka Willům přítel. 

7. Čaroděj na severu – tak Čaroděj je moje druhá oblíbená kniha z této série. Will nám postupně dospěl do plnohodnotného hraničáře, a dostal přidělené vlastní léno. Postupně se tu také rozvíjí příběh i ostatních postav, a KONEČNĚ se tu více seznamujeme i s Alyss! Z toho jsem byla úplně nejvíce nadšená. 

8. Obléhání Macindawu – Tato kniha velice úzce navazuje na předchozího Čaroděje, protože se odehrává na stejném místě a řeší se tam stejný problém. Will se snaží zachránit Alyss z vězení ve věži. Zároveň mi přišlo, že to byla taková nejslabší kniha z celé série. 

9. Králové Clonmelu – Za to Králové Clonmelu byla velice napínavá část, protože jsme se tu dozvěděli mnohem více podrobností z Haltovi minulosti. Dozvěděli jsme se například, že Halt má bratra! A že pochází z královského rodu. Ovšem kvůli velice vážným důvodům musel odejít ze své země, následně se stal členem hraničářem v araluenském království. 

10. Halt v nebezpečí – U téhle knihy jsem trnula strachy asi úplně nejvíc, protože příběh přesně dostává svému názvu knihy – Halt v nebezpečí. Haltovi v téhle knize půjde doslova o život. Velice napínavá kniha, byl pro mě velký problém se odtrhnout. 

11. Císař Nihon-džinu – V Císaři Nihon-džinu se příběh tentokrát netočil kolem Willa, ale hlavně kolem Horáce, který se vydal do Nihon-džinu, aby se přiučil bojovému umění, a přitom se dostává do otevřené války proti tamnímu císaři, proti kterému se začíná bouřit jeho vlastní lid. Horác mu pomáhá prosadit se, což nakonec dopadne jak jinak než dobře. V této knize se uzavírá opět velice důležité přátelství, tentokrát mezi císařem a Horácem. 

12. Ztracené příběhy – Touto knihou vlastně končí ta základní série Hraničářův učeň, ačkoliv u nás pokračuje série knihou Královská hraničářka. Ale když jsem se dívala na zahraniční weby a blogy, tak jsem zjistila, že je to tak, jak jsme si myslela. Série končí knihou Ztracené příběhy, ve kterých se dozvídáme, jak to pokračovalo s některými postavami. 

13. Královská hraničářka – Willa postihla životní tragédie a hrozí, že bude vyloučen z hraničářského sboru. Jeho přátelé vymýšlejí, jak mu vrátit chuť do života, a proto na něj vymyslí jednu věc – Maddie, dcera Horáce a Evanlyn (respektive Kassandry, Evanlyn bylo její krycí jméno) se má stát Willovou učenkou. A tak se tak nějak začíná stejný příběh, jako v Rozvalinách Gorlanu, poznáváme opět hraničářské praktiky opět zase od začátku. Zároveň se Will a Maddie vydávají na první dobrodružství, Maddie konečně poznává těžký život hraničářů. 

 

1. Hvězdy nám nepřály – Jeden z mých oblíbených příběhu od Johna Greena. Tentokrát v podání skvělých interpretů Veroniky Kubařové a Matoušem Rumlem, kterého mám opravdu ráda, protože právě on převádí knihy Hraničářův učeň do audiopodoby. Zatím je teda šest dílů. Ale nebudu už sem zatahovat HU, už tak je o něm celý článek =D Hvězdy nám nepřály je youngadult story, kterou znají snad všichni. Příběh Hazel a Augusta a rakoviny. 

2. Vegetariánka – Vegetariánku už jsem slyšela asi 3x, a stále mě tato audiokniha baví. Je to story mladé ženy, která ze dne na den přestane jíst maso, ale ne z nějakého přesvědčení, nebo ze zdravotních důvodů, ale kvůli snu. Přestane jíst maso a veškeré živočišné produkty jako mléko nebo vajíčka. Její manžel je z toho pochopitelně dost podrážděný, jelikož byl zvyklý na teplé večeře. Její rodina jakbysmet. Dokonce to dojde do fáze, kdy se mladá Jonghje pokusí i o sebevraždu. 

Jaký měla knihoměsíc Iwča se dozvíte zde – Iwíkova knihovna Knihoměsíc

A jaký byl váš knihoměsíc? Pochlubte se v komentářích svými přečtenými a poslechnutými poklady 🙂

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *