Knihy

John Flanagan – Rozvaliny Gorlanu

Zdravím všechny své báječné čtenáře =) 

Vítám vás u nové knižní recenze a zároveň (ačkoliv trochu opožděně) do nového roku 2019. Doufám, že jste do něj vkročili správnou nohou! 

Dnes se tu společně budeme zabývat knihou Rozvaliny Gorlanu od světoznámého spisovatele Johna Flanagana. Série Hraničářův učeň se vedle Eragona, Harryho Pottera nebo Percyho Jacksona stala velmi rychle celosvětovým fenoménem. Ale … Jak dopadla tato kniha u mě? 

Autor – John Flanagan
Nakladatelství – Egmont
Počet stran – 270
Rok vydání – 2008
Série – Hraničářův učeň #1

Will je na svůj věk malý, ale zato je hbitý a neobyčejně bystrý. Celý život snil o tom, že se stane slavným rytířem jako otec, kterého nikdy nepoznal, ale do bojové školy na hradě Redmontu ho pro malý vzrůst nepřijmou. Místo toho se dostane do učení k Haltovi, tajemnému hraničáři, jehož záhadnou schopnost neviditelně se pohybovat lidé přičítají černé magii. Will se postupně učí používat zbraně hraničáře: luk a šípy, šedozelenou pláštěnku a houževnatého malého ponyho. Ačkoli Will nemá meč ani velkého koně, po kterých tolik toužil, zjistí, že dobrý hraničář je pro království stejně důležitý jako slavný rytíř. A když se s Haltem vydá na nebezpečnou výpravu do pustiny, aby vystopoval děsivé tvory, kteří se chystají zabít krále, zjistí nakonec, že hraničářské zbraně nejsou tak špatné…

Leckdo by si teď mohl říct – číst knihu pro malé děti ve 23 letech? Vážně? Ale jo, vážně! V tom je krása literatury, že se dá číst v jakémkoliv věku. Já jsem se s Willem seznámila tedy mnohem dříve, je to cca 4 roky zpět, to jsem bydlela v Rakovníku a chodila do místní knihovny. A jednou z prvních půjčených knih byly právě Rozvaliny Gorlanu. Ovšem nikdy jsem v sérii nedošla dál. Až na začátku roku 2019 jsem si dala úkol, že sérii přečtu do konce dubna (ehm, zvládla sem ji za měsíc a půl =D ). 

Rozvaliny Gorlanu. Zde se poprvé seznamujeme s Willem, patnáctiletým mladíčkem, jež stojí před velkou chvílí – Dnem Vybírání. Rád by se dostal do bojové školy, je to takové celoživotní tajné přání. Bohužel díky svým proporcím a nízké výšce se události otočí zcela jiným směrem. Nakonec se dostává do učení k velmi záhadné postavě, hraničářovi Haltovi. Ačkoliv to zatím nikdo netuší, nastává tu slavný převrat a Willům život se stane velikým dobrodružstvím.

Naprosto miluji knihy s vlastním vymyšleným světem, kde může fantazie pracovat na plné obrátky a mozek produkuje jednotlivé scenérie tak, jak si je čtenář představuje na základě autorových popisů. Navíc uznávám zrovna v této knize, že ty popisy jsou barvité, ale ne přehnané a četné, takže mozek a fantazie můžou spolu krásně pracovat.

Rozhodně tuhle sérii mohu doporučit … Komukoliv. Malým, starým, dětem … Všem! Já sama vlastním prvních 6 dílů i v audioknižní podobě namluvenou vynikajícím interpretem Matoušem Rumlem. Pokud holdujete audioknihám, rozhodně by vám tahle neměla uniknout.

 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!