Knihoměsíc

Knihoměsíc – červenec 2021

Zdravím všechny své báječné čtenáře u nového článku!

Dneska tu pro vás mám opět shrnutí předešlého měsíce. Dřívější měsíce jsem trochu flákala, tak to zkusím zase trochu oživit. I když za červenec jsem stejně moc nečetla. Celkově mám za červenec jenom 3 knihy a žádnou audioknihu. Měla jsem tak trochu čtecí krizi a čtení mě nějak nebavilo. Nicméně pojďme se podívat aspoň na ty tři knihy, které jsem v červenci zvládla přečíst.

Pět kroků od sebe – Rachael Lippincott – Na Netflixu přistál v červenci film FIVE FEET APART, který má svoji stejnojmennou knižní předlohu. V češtině se kniha jmenuj Pět kroků od sebe, i když v několika diskuzích bylo poukázáno, že vlastně 5 feet není 5 kroků, ale jen 3 kroky (pokud máte český Netflix, tak uvidíte název 3 kroky od sebe). Knihu jsem ale už četla několikrát a řadí se mezi mé oblíbené knihy. Kdo by ji přece jenom neznal – jedná se o knihu o dvou teenagerech – Stella a Will – kteří oba trpí cystickou fibrózou. Stella čeká na transplantaci plic, kdežto Will má bohužel vir Burkholderia cepacia – zkráceně B-Cepacia, se kterou bohužel není možné provést transplantaci plic. Celá kniha je vlastně takový náhled do léčby cystické fibrózy, s kapkou romantiky. Celý příběh se odehrává za zdmi nemocnice, sledujeme každodenní kroky obou postav, jejich průběh léčby i životní strasti a radosti. Na film napsala moc krásnou recenzi Markéta Mikšíková https://klubcf.cz/five-feet-apart/, která sama má cystickou fibrózu a nyní dělá marketing pro Klub cystické fibrózy. 5/5

Nezapomenutelná cesta – Nicolas Sparks – další knížka, která má svoji filmovou předlohu. A zde bohužel musím uznat, že filmová předloha je povedenější, než kniha. V knize mi hlavní postava – Landon – strašně lezl na nervy s těmi svými větami „víte jak to myslím“. Bohužel tahle věta se v celé knize opakovala skoro pořád dokola! Skoro na každé stránce zazněla. Až to na mě působilo dojem, že si autor myslí že čtenář je naprosto hloupý a nedokáže pochopit kousek psaného textu. A co jsem si tak pročítala recenze na tuto knihu, tak jsem s tím neměla problém jen já, ale i další čtenáři. Navíc spousta věcí v této knize byla jiná, než ve filmu, a přišlo mi chvílemi, že vysvětlované byly tak trochu chaoticky. Bohužel zde je opravdu film lepší jak kniha, kniha byla fakt hodně těžký průměr, spíše podprůměr. A proto jsem knihu hodnotila nízkým počtem hvězdiček – 3/5.

Věci, na které nastal čas – Petra Soukupová – Poslední knihou přečtenou v červenci byla kniha Věci, na které nastal čas od Petry Soukupové. Tuhle knihu už jsem poslouchala v listopadu loňského roku v audioknižní podobě, a musím říct, že zde je knižní varianta o dost lepší a víc jsem si ji užila. Je potřeba ale nejprve si zvyknout na trochu nezvyklý styl psaného textu – přímá řeč zde totiž není označená uvozovkami, jako to bývá běžně, ale jsou to prostě jen věty, když to řeknu takhle hloupě. Takže ze začátku je trošku těžší rozpoznat, co je „přímá řeč“ a co klasický vedlejší text. Ale o čem je kniha Věci, na které nastal čas? Kniha sleduje příběh Alice a Richarda od jejich celkem čerstvého vztahu, přes manželství, první a následně i druhé dítě. Sledujeme zde jejich každodenní život, průšvihy i úspěchy, a to jak se manželství vyvíjí po letech, jak se může stát že si manželé přestanou rozumět a také jak to celé pak vidí děti – v této knize se totiž střídají kapitoly dospělých, a následně tu máme i pohledy obou dětí – Karla a Loly. Musím říct, že zvláště kapitoly Loly mě hodně bavily. Kniha je dost oddychová, ale i k zamyšlení – člověk si u ní může uvědomit svoje vlastní chyby. Rozhoně doporučuji si ji přečíst. 5/5

Doufám, že se vám dnešní shrnutí líbilo, a že se u mě zastavíte u dalšího článku!

S láskou vaše

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *