Knihy

Plíseň (Siri Pettersen)

Zdravím čtenáři!

Já tak nemám ráda, když si přečtu něco, co ostatní milují, a mě to nebaví L Tak ráda bych tuhle sérii milovala, ale asi nejsem ten správný čtenář. Vysvětlí mi někdo, co je se mnou tak špatně?

Původní název – Råta

Žánr – Fantasy, Světová literatura

Rok vydání – 2017

Překlad – Jitka Jindřišková

Ilustrace – Alena Gratiasová (s podklady od Siri Pettersen)

Anotace – “ Představte si, že jste lovnou zvěří v neznámém světě. Ve světě lidí, který pomalu umírá. Ve světě, odkud pocházíte a kde jste doufali, že konečně naleznete domov. Jenže to jste se pořádně spletli.
Hirka opustila Ymslandu, aby ji zachránila, a obětovala tak možnost být nablízku Rimemu, přestože po tom touží ze všeho nejvíc. Teď ji místo něj provázejí lovec nemrtvých a slepý. Boj o přežití není ovšem ničím ve srovnání s tím, co přijde, když Hirka pochopí, kým ve skutečnosti je a jakým nástrojem v mocenské hře se má stát. Původce plísně touží po tisíci letech konečně dosáhnout svobody. Svobody, kterou mu může dát pouze Hirka. “ (zdroj – www.databazeknih.cz)

Vlastní názor – Opravdu nějak nevím, co je se mnou špatně. Prvním dílem jsem se prokousávala skoro měsíc, a pořád jsem tomu nemohla přijít na chuť. A u Plísně tomu bohužel není jinak.

Nevím, jestli je to tím, že je tam moc jmen, ale už po pár stránkách jsem se začala ve všem totálně ztrácet. Autorka má strašně zajímavý styl psaní, a o to víc mě zaráží, že se ani do jednoho dílu nemůžu pořádně začíst, a vždy mám chuť knihu odložit a číst něco jiného. I tak jsem ale knihu dočetla, donutila jsem se jí prokousat.

Ze začátku příběh navazuje na Ódinovo dítě, ovšem Rime zůstal v jejich světě, a Hirka se vydala do světa lidí. Příběh se tudíž během čtení střídá – chvíli z jejich světa, chvíli ze světa lidí. Takových knih, kde se takhle střídá prostředí, je hodně, takže mě to moc nepřekvapilo a byla jsem na to už zvyklá. I tak jsem se ale po čase začala ztrácet ve jménem.

Musím ale uznat, že se v knize našlo i dost veselých chvil. To víte, když přejdete ze středověkého světa do moderního světa, zcela zákonitě to s sebou přinese nějaké průšvihy a maléry.

Nevím, jestli se vůbec pokoušet do třetího dílu, až vyjde. Zřejmě tahle série pro mě není. Rozhodně mi napište, jak to máte vy s touto sérií, vsadím se, že drtivá většina z vás ji bude milovat. A to je dobře!

Celkové hodnocení – 4/5

„Už tě přece pronásledovali. Zapoj mozek! Co by udělala, kdyby tu byla Síla? Rozebrala by strach na kousky.

Čerpala by z nich odvahu. Uviděla by strach v jeho obnažené podobě a našla by řešení. „

 

Děkuji nakladatelství Host za poskytnutí recenzního výtisku. Knihu můžete zakoupit zde – Plíseň Host 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

4 Comments

 • Andrea V.

  Já jsem se zase nedokázala přinutit do Vampýrské Akademie 🙂 . ´Ódinovo dítě mám půjčené z knihovny, ale celá trilogie asi poputuje hodně rychle do knihovničky 🙂 🙂

  • Zápisník Spisovatelky

   Tak každému se líbí něco jiného, úplně zákonitě 🙂 Navíc u nás dvou přesně platí to, že co se mě nelíbí, tak ty si zamiluješ 😀 😀

  • Zápisník Spisovatelky

   No já přemýšlím, že se do dalšího dílu asi už pouštět nebudu … Ale nevím, možná to risknu … nicméně počkám si na tvoji recenzi, u tebe ty recenze sleduju hodně a na základě nich si pak sháním knihy …

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *