Knihy

Elizabeth Coleman – Ukradený příběh (recenzní kniha)

Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství Cosmopolis

Zdravím všechny své báječné čtenáře u nového článku!

Léto se nám přehouplo do druhé poloviny, a brzy k nám opět přijde podzim. Já podzim miluju, naopak právě nesnáším léto a horko. Na podzimu je prostě nejlepší, když za okny prší, a já mám možnost sedět jen tak v křesle, s dekou před nohy, na stolečku hrnek čaje a v ruce knihu. Nejlépe nějakou oddechovou, například jakou je kniha Ukradený příběh od Elizabeth Coleman.

Autor – Elizabeth Coleman
Počet stran – 344
Nakladatelství – Cosmopolis
Rok vydání – 2021
Série/Edice – /
Překlad – Petra Královcová

Vanesse je něco přes třicet a ocitla se sama se dvěma syny, hypotékou a dírou v srdci tam, kde býval její muž, kterého jí odloudila psycholožka Natalie z manželské poradny. A tak se rozhodne splnit si svůj dávný sen a napíše zamilovaný román. V nakladatelství, kde vydává knihy její oblíbená autorka, ho zamítnou. O to víc je v šoku na autogramiádě svého idolu po několika měsících. Při čtení ukázky nemůže věřit vlastním uším. Slovo od slova slyší to, co před časem sama napsala!

Požádá o pomoc odborníka na autorské právo Marcuse. Když ho poprvé spatří, má pocit, že jí do života vkročil vysněný muž přímo ze stránek její knihy.

Je ale Marcus opravdu to, co v životě potřebuje?

Četla jsem na knihu docela dost názorů, a celkem mě překvapilo, jak se občas až hodně lišily. Ale tak to je samozřejmě v pořádku, každému čtenáři vyhovuje něco jiného a co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému. Tak je to naprosto v pořádku. Já se kloním na tu spíše pozitivní stranu, protože mně se kniha líbila. Jasně, nebylo to nic světoborného, román jakých u nás vyšly snad stovky. Ale svoje kouzlo měl a nebojím se říct, že jako románová prvotina je povedený.

Ukradený příběh je kniha o hlavní hrdince Vanesse, která si bohužel prochází tvrdou životní zkouškou – manžel ji opustil kvůli jiné ženě, a Vanesse tak zůstaly děti a pes. A jelikož je to zapálená čtenářka románů, rozhodně se, že zkusí jeden román napsat. Odehrává se v lékařském prostředí, a už od začátku víme, že hlavní hrdinka je obdivovatelka autorky Charlotte Lancasterové, která se v knize proslavila jako autorka románů právě z lékařského prostředí.

Vanesse se povede během jednoho roku napsat kompletně celý román, a dokonce jej i odešle do nakladatelství, které vydává knihy právě Charlotte Lancasterové. Se svým výkonem je Vanessa spokojená, ale čekání na odpověď ji doslova ubíjí. Když se pak jednoho dne dozví, že nakladatel její žádost o vydání zamítl, je z toho smutná, ale nakonec to hodí za hlavu. O to více ji překvapí a dost popudí, když na autogramiádě Charlotte Lancasterové zjistí, že právě vydaná kniha je slovo od slova přepsaný Vanessin vlastní román!

Jak jsem již psala výše, mě se kniha líbila. Ačkoliv už od nějaké deváté kapitoly tak trochu tušila, jak to skončí, stejně mě docela dost věcí v knize překvapilo. Sice mi hlavní hrdinka Vanessa chvílemi tak trochu lezla na nervy, hlavně tím jak v některých věcech byla strašně naivní a taková pomalejší, a hlavně teda se občas chovala naprosto otřesně ke své rodině a Marcusovi, ale o dost horší byla právě Charlotte, kterou jsem fakt měla několikrát chuť proplesknout. Na konci mě skoro až urazilo, že po celém tom skandálu její popularita vzrostla – tohle není spoiler, to je prostě fakt, protože se to bohužel stává i v reálném životě – ale vydýchala jsem to. Celá kniha byla velice příjemná oddechovka, přečetla jsem ji za dvě odpoledne, a pokud se na ni budete chystat, rozhodně doporučuji sklenku vína či hrníček s čajem.

Jediným asi dost velkým mínusem celé knihy byla celkem velká předvídatelnost – prakticky jste dokázaly podle čtení odhadovat, co se bude dít dál. Naopak velkým plusem za mně je kreslená obálka, která mně osobně zaujala a určitě bych po knize díky téhle obálce v knihkupectví sáhla.

Chtěla bych ještě jednou moc poděkovat nakladatelství Cosmopolis za zaslání výtisku k recenzi. 

Knihu můžete zakoupit zde – Ukradený příběh

Doufám, že se vám dnešní recenze líbila a že vám přinesla nový tip na to, co si přečíst! Budu se na vás těšit u dalšího článku.

S láskou vaše

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

    • Tery Engli

      Ahoj, děkuju za komentář. Pokud hledáš něco pohodového, u čeho nebudeš muset moc přemýšlet, určitě bych do ní šla. Jen ta předvídavost tam je dost silná, no. Ale dá se od toho oprostit. Je to nenáročné čtení 🙂 Teď na léto za mě ideál 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *