Knihy

Mike Jedinela – Cirkus Karanténa (recenzní kniha)

Zdravím všechny své báječné čtenáře u nového článku!

Dnes tu pro vás mám recenzi na jednu hodně zvláštní knihu. Jedná se o knihu Cirkus karanténa, která mi byla zaslána přímo samotným autorem. Je to autorova prvotina. 

Autor – Mike Jedinela
Počet stran – 382
Nakladatelství – Radek Smrha
Rok vydání – 2021
Série – /
Překlad – /

CIRKUS KARANTÉNA je provokativní příběh nezdolného Majkiho, který říká věci otevřeně a popravdě tak, jak se dnes vůbec nenosí.
Už odmalička Majki slýchával, že je ,jiný‘, výjimečný jedinec. Pro svou na dnešní dobu zcela mimořádnou povahu renesančního člověka si vybral klikatou a četnými překážkami protkanou cestu, při níž sbíral své životní zkušenosti a moudrost prací, podnikáním v Americe, Asii a po celé západní a střední Evropě. Nyní nadešel ten správný čas, kdy je Majki připraven se spolu s vámi poohlédnout po skutečných vládcích tohoto nádherného světa, pro něž pracuje drtivá většina současné zotročené politické reprezentace následována nejrůznějšími skupinami feministek, hipsterů, neomarxistů, progresivistů a samozvaných normalizátorů narovnávajících vše, co se jim a jejich pánům nehodí do krámu.

Tuto knihu jsem viděla poprvé u kamarádky Yuli na instagramu, když knihu obdržela. Už v tu dobu dávala stories na instagram, že ta kniha je fakt dobrá už od prvních stran. A ve stejnou dobu došlo k dohodě se samotným autorem, se kterým jsme se dohodli na zaslání knihy. Předem bych ráda řekla, že to, že mi kniha byla zaslána, neovlivní můj názor. 

Do knihy jsem se začetla dost rychle, i když jsem už od začátku měla trochu problém s autorovým stylem. Z textu na vás přímo čiší autorova arogance prakticky ke všemu, co okolo sebe má. Ale říkala jsem ji – je to tak napsané určitě schválně, aby to rozdráždilo čtenáře. Ale začetla jsem se a ukrajovala z příběhu stránku za stránkou. Během čtení jsem si dost živě představovala všechna ta místa, která hlavní hrdina Mike navštívil, popíjela koktejly a opalovala na sluníčku. Takový život by asi chtěl každý (a neříkejte že ne!). Dost často jsem se u některých scén v knize smála (občas i nashlas), dost často ale jsem byla i naštvaná na autorovy názory. Zde opravdu sedí popsi v anotaci: “provokativní příběh”. Tenhle příběh opravdu čtenáře provokuje.

Bohužel, jako snad každá kniha, má i tato svá negativa. První je technické zpracování knihy. Desky knihy jsou velice odfláknutě udělané, protože během čtení se mi ze všech hran loupal nalepený igelit, který kryl vnější stranu desek. Jelikož jsem knihu tahala s sebou v batohu a v bytě ji přenášela z místa na místo v závislosti na tom, kde jsem zrovna četla, igelit se loupal dál, až jsem měla sloupnutou půlku desek a nakonec jsme musela igelit opatrně stáhnout z knihy. Ačkoliv mám paperbacky radši, zde bych určitě více uvítala pevnou vazbu i s ohledem na tloušťku knihy. Nebo minimálně použít nějaký pevnější papír a kvalitnější zpracování desek. 

Dalším negativem na knize jsou až moc dlouhé kapitoly, často dost vycpané nudnějšími pasážemi. Určitě by se dala kniha malinkato “osekat” a nudnější pasáže trošku zkrátit. A určitě by dost pomohlo lepší členění kapitol, tady byly opravdu až moc dlouhé. 

Kdybych to měla shrnout – příběh hodně dobrý, i když v něm bylo dost nudných pasáží a občas mi přišlo, že to autor trochu přehání s vyjadřováním, ale doporučit určitě můžu. Jen by to při případném dotisku chtělo zamakat na tom technickém zpracování knihy. 

Moc děkuji autorovi za zaslání knihy k recenzi, jsem ráda že jsem si ji mohla přečíst.

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *