Knihy

Vampýrská akademie (Richelle Mead)

Zdravím čtenáři!

K této knižní sérii se po letech vracím znovu. Tak nějak jsem dostala nostalgickou náladu přečíst si něco, co jsem četla už před lety. A tak jsem si vybrala zrovna Vampýrskou akademii.

Žánr – Fantasy, Pro děti a mládež, Světová literatura

Rok vydání – 2009

Překlad – Katrin Chýlová

Ilustrace – Marek Šebesta

Anotace – „Morojská princezna Lissa a její nejlepší kamarádka Rose uprchly ve smrtelném strachu z vampýrské akademie, ale po dvou letech byly vypátrány tajemnými strážci a odvlečeny zpět. Znovu se tak ocitají v obrovském nebezpečí, protože na akademii se mohou pohybovat nebezpeční Strigojové.Ti chtějí Lissu zničit, protože jako jediná dcera urozeného morojského rodu je překážkou jejich plánu na ovládnutí světa vampýrů. Naštěstí je tady ale dhampýrka Rose, v jejichž žilách se smísila krev vampýrů a lidí, takže dokáže zlým Strigojům lépe čelit. V tajemném a ponurém světě akademie ale nebude snadné odolat všem nástrahám a zradám: Lissa bude muset opatrněji využívat svých nadpřirozených schopností, aby nepadla do strigojské pasti, a Rose se musí vzdát velké lásky, aby mohla kamarádku ochránit a za žádných okolností ji nezklamat. Jediné, nač se totiž mohou obě spolehnout, je jejich vzájemné pouto, jejich přátelství… “ (zdroj – www.databazeknih.cz)Vlastní názor – Na začátek bych ráda zhodnotila obálku knihy. Nedávno jsem totiž četla jakýsi článek, ve kterém mimo jiné bylo napsáno, že se dost často v recenzích zapomíná i na obálky. Musím uznat, že v tom něco je.

Obálka – Podle mě hodně jednoduchá, ale povedená. Slečna na ní vyobrazená je podle mě Rose, vypadá totiž spíš drsně než roztomile, a to v knize právě byla Rose. Co bych ale vytkla, je stáří postavy. Na to, že Rose je v knize vyobrazovaná (jestli si to pamatuji dobře) jako šestnáctiletá dívka (opravte mě prosím, pokud by byla informace špatná), tak postavě na obálce je podle vzhledu tak 20. Ale je to jediná výtka, kterou k obálce mám.Příběh začíná v době, kdy Rose a Lissa jsou na útěku z Akademie, v Portlandu. Pryč jsou už dva roky a celou tu dobu se jim celkem úspěšně daří skrývat se před strážci, kteří je sledují a chtějí odvézt zpátky do školy. Což se jim nakonec povede, a v tu chvíli se setkáváme se strážcem Dimitrijem Belikovem. Už od začátku mi byl velmi sympatický. Tak které slečně by nebyl sympatický vysoký namakaný muž s obrovskými svaly?

Rose a Lissa se s Dimitrijovou pomocí vrací zpátky na Akademii. Zde po svém návratu zažívají velkou spoustu útrap. Rose se navíc tak trochu školácky zabouchne do jednoho ze svých učitelů. Do koho? To vám neřeknu 😉Když jsem tuto knihu četla poprvé před lety, byla jsem jí velmi nadšená. V tu dobu jsem velmi ujížděla na upírech a upíří tématice (jediné, co mě z této tématiky nikdy nechytlo je Stmívání, ale chci si ho zkusit přečíst celé a ne prvních 30 stránek 😀 ), zvlášť na seriálu The Vampire Diaries. Myslím, že v tu dobu (cca 5 let zpátky) na upíří tématice ujíždělo spoustu holek. Nejméně všechny od nás ze třídy na základce 😀  Když jsem se teď po letech k této knize vrátila, jsem z ní nadšená jako před lety, a to jsem myslím hodně dospěla. V té přemíře thrillerů a detektivek, co jsem poslední dobou četla, jsem si řekla, že si přečtu něco lehkého.

Rozhodně tahle kniha zůstává moji oblíbenou i po letech. A mohu ji směle doporučit všem jako lehké čtení, u kterého není potřeba extra přemýšlet. Stačí hodit nožky nahoru a nemyslet na nic 🙂 5/5

 

 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *