Knihy

Jo Nesbo – Macbeth (recenzní e-kniha)

Za recenzní e-knihu děkuji společnosti Palmknihy.cz

Zdravím všechny své báječné čtenáře u nového článku. 

Konečně, KONEČNĚ se mi zřejmě podařilo najít systém, díky němuž bych mohla začít zpracovávat své resty (a teď se budu modlit, abych to nezakřikla) a poděkovat za to mohu svému mobilu a aplikaci Wunderlist! Top duo! Ale, jak už z názvu článku vyplývá, nebudeme si dneska povídat o mobilu a prokrastinaci a dohánění restů, o tom bude jiný článek. Dnes bych vám tu chtěla představit knihu, která vyšla loni zjara. Není to tudíž žádná novinka, ačkoliv jsem tak nějak předpokládala, že jméno autora zajistí této knize jakous takous popularitu. Ale … opak je bohužel pravdou. Tak jdeme na to!

Autor – Jo Nesbo
Nakladatelství – Práh
Počet stran – 536
Rok vydání – 2018
Série -/
Je to nejlepší polda, jakého kdy měli.

Když se nepodařený zátah na dealery zvrhne v krveprolití, přichází inspektor Macbeth se svým týmem rychlého nasazení, aby zachránil situaci. Macbeth je však i vyléčený feťák s problematickou, trýznivou minulostí. Za jeho úspěchy ho čeká odměna. Peníze. Moc. Respekt. To všechno má na dosah. Jenže chlap s jeho původem nemůže dosáhnout až na vrchol. Nebo může? Macbetha pronásledují halucinace a paranoidní představy o tom, jak mu osud brání v oprávněném vzestupu.
Jak se má dostat k tomu, na co má právo?

Tak, že začne vraždit.

Jo Nesbo. Kdo by to jméno neznal, že? Jeden z nejznámějších autorů severských krimi! Toho zná každý. No a tento pán si vzal na paškál příběh shakespearovského Macbetha a „přetvořil“ jej k obrazu svému. Před časem totiž vznikla taková série knih, které jsou inspirované Shakespearovými hrdiny. Nejnovější knihou z této edice je kniha Ten černý vzadu od Tracy Chevalierové a vyšel loni v září. Celá série se jmenuje Shakespeare 400 a má zatím cca 8 knih. 

Macbeth. Drama inspirované králem Duncanem a jeho generálem Macbethem. Kdo zná díla Shakespeara, tak ví, o čem tato tragédie je. O mstě a zradě a moci. A když vezmete postavy z hry a přenesete je do tohoto světa, do Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, dostanete Macbetha ze zásahovky SWAT. Přesně takto jej „stvořil“ Jo Nesbo. Přepsal toto tragické drama do současnosti. 

Vyprávět příběh Macbetha tu asi nebudu, určitě jej všichni znáte. Zaměřím se tedy na zpracování. Bohužel, nebude to tak pozitivní, jak jsem očekávala.

Nesbo je pověstným autorem detektivek, a proto jsem od knihy Macbeth očekávala opravdu hodně. Kamarádka, která jej četla hned po vydání o něm básnila na každém kroku, jak je to úžasná kniha a že si ji musím přečíst. Bohužel zřejmě zde bude ten kámen úrazu. Netvrdím, že byla kniha špatná. To opravdu ne. Zde jde spíše o to, že příběh je napsat takovým podivným stylem, který jakoby nebyl od tak pověstného autora. 

Prvních pár kapitol bylo zajímavých a začetla jsem se velmi rychle. Přišlo mi to jako skvělé zpracování starého dramatu do detektivní podoby. Jenže s postupem kapitol mé nadšení uvadalo, až jsem v půlce knihy zjistila, že mne nebaví. Nepamatovala jsem si začátek knihy a pár informací, ale jinak ani ťuk. 

Bohužel více ke knize asi ani nemohu říct, dočetla jsem někam do tři čtvrtě (s velkým přemáháním) a nebavilo mne to. Knize dávám 2/5 a určitě ji znovu číst nebudu. 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *