Knihy

Silvia Arazi – Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě (recenzní kniha)

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora a Grada

Zdravím všechny své báječně čtenáře u nového článku! 

Knihomol jako já – závislý na fantasy a sci-fi příbězích – občas potřebuje proložit četbu něčím lepším, citovějším, kvalitnějším. Já jsem dostala na recenzi právě knihu Muže, který už nikdy nebude spát vedle mě. Jedná se o román úspěšné argentinské spisovatelky Silvie Arazi, a jak román u mě obstál, se dozvíte níže v článku! 

Autor – Silvia Arazi
Nakladatelství – Metafora
Počet stran – 171
Rok vydání – 2019
Série/Edice – 7lásky

Příběh začíná během poslední noci společného života po jedenácti letech manželství, které pomalu dozrálo k rozchodu. Lucie posléze prochází situacemi, bolestnými a někdy až komickými, které jí tato změna přináší do života. 

Niterné vyprávění plné osobních vzpomínek na dětství a drobných příhod všedního života postupně vykresluje celý Luciin příběh a ukazuje ji jako dceru, matku, sestru, kamarádku i ženu. V dětství neustále zastíněnou starší sestrou, s otcem skrývajícím zásadní tajemství a chladnou, sebestřednou matkou, jejíž život nabere ke konci dramatický obrat. Lucie je silná, upřímná hrdinka s realistickým pohledem na svět. Prochází všemi nejistotami a naprostou destabilizací, které rozvod přináší dospělé ženě, matce dítěte, a celé její rodině. Někdy si je úplně jistá svým rozhodnutím i tím, že svého bývalého muže už nemiluje, jindy má pochybnosti…

Výborně napsaný román úspěšné argentinské spisovatelky s lehce nostalgickým nádechem přiměje čtenářky k novému pohledu na vlastní citový život. „Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě” je zamyšlením nad láskou, manželstvím a osamělostí. 

Jsem strašně ráda, že se mi tato kniha vůbec dostala do rukou. Příběh přináší náhled do života Lucie, ženy, jenž je čerstvě po rozvodu se svým manželem Pedrem a dcerou Morenou. Lucie a Pedro se rozvedly po patnácti letech manželství, každý si šel vlastní cestou a snaží se žít život bez toho druhého. V knize vidíme hlavně pohled Lucie, která to ze začátku opravdu nemá lehké. Naštěstí má kamarádku Veru, která jí dokáže dobře poradit. 

Lucie nám v knize vypráví, jaký býval její manžel Pedro, než se rozvedli, vypráví historii své rodiny, že její matka byla nádherná žena, trochu rozbujelá, sem tam se mihne i její otec, kterého velmi miluje. A na pozadí těchto vzpomínek je jedno rozpadlé manželství a příběh dvou lidí, kteří se možná vlastně nepřestali nikdy milovat. 

Dívám se na muže spícího vedle mě, který od zítřka navždycky bude mým bývalým manželem a pravděpodobně už nikdy nebude usínat po mém boku…

Nadšená jsem z knihy z několika prostých důvodů – jednak styl vyjadřování autorky je důrazný, citový a čtivý. Hodně mi vyhovovalo zpracování knihy, protože je rozdělena do spousty kraťoučkých kapitol, a myslím fakt kraťoučkým, protože jen málokdy přesáhly rozsah jednoho listu. Na to, jak je kniha maličká a útlá, toho v sobě skrývá opravdu hodně. Ovšem nenechala bych se zmást rozsahem knihy. Ono možná vypadá, že je taková jednoduchá a krátká, ale ve skutečnosti přináší hodně zamyšlení do života. Ze čtení jsem měla takový zvláštní pocit, jako bych četla příběh samotné autorky, tak moc se mi to zdálo skutečné. Ačkoliv jsem manželství sama ještě nezažila, soucítila jsem s hlavní hrdinkou a přála si, aby její příběh skončil dobře. 

Pevně doufám, že autorka někdy v budoucnu napíše takovouhle podobnou knihu, protože tohle je literární skvost a rozhodně by neměl být zapomenut. Přináší toho s sebou opravdu hodně a čtenářky (záměrně píšu ženský rod, protože si nejsem úplně jistá, jestli by to byla kniha vhodná pro mužské čtenáře, ale to záleží na individuálním posouzení daného člověka) by si tuhle knihu měly rozhodně přidat na svoje TBR listy!

Silvia Arazi (1953, Buenos Aires) je argentinská prozaička, básnířka, herečka a zpěvačka, jejíž romány a povídky jsou vysoce ceněny literárními kritiky. Za sbírku povídek Qué temprano anochece získala cenu Julia Cortázara. Její román La maestra de canto byl přeložen do němčiny a dánštiny a v roce 2013 se dočkal zfilmování. Arazi vydala i dvě sbírky básní, z níž jedna obdržela prestižní cenu argentinského Fondu národního umění. Žije v argentinském Buenos Aires a v Colonia del Sacramento v Uruguayi. (zdroj – obálka knihy) 

Ještě jednou chci poděkovat společnosti GRADA, pod kterou spadá nakladatelství METAFORA, za jeden výtisk k recenzi. Čtení této knihy jsem si užila, bavila mě a rozhodně to z této edice nebyla poslední kniha. Doma na mě čeká ještě Knihkupectví na Bylinkovém náměstí, které si rozhodně přečtu!

Knihu můžete zakoupit zde: Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě 

Doufám, že se vám dnešní článek líbil, že vám třeba přinesl inspiraci na čtení a že se společně uvidíme u toho dalšího! 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *