Menu Zavřeno

Anna Franková – Deník Anne Frankové (audiokniha)

Zdravím všechny své báječné čtenáře u nového článku! 

Jednou za čas mám období, kdy potřebuji vybočit z těch zaběhnutých fantasy a sci-fi kolejí (no, spíše ty fantasy, do sci-fi teprve „pronikám“ a nemám toho z tohoto žánru načteno ani zdaleka tolik, kolik bych chtěla). V těch chvílích pak sahám třeba po románech, nějaké detektivce, nebo velice zřídka i po biografii. Tu většinou spíše poslouchám, biografických knih mám doma opravdu hooodně málo. Ale audioknihy jsou taky super. Jednu audioknihu z žánru biografie vám tu dnes představím. Jedná se o příběh formou deníku, který napsala mladá židovská dívenka v období předválečném, kdy se Hitler dostal k moci a veřejně prosazoval svoji nenávist nejen k Židům. Určitě víte, o kom mluvím.

Autor – Anne Franková
Interpret – Věra Slunéčková
Délka – 3 hodiny 23 minut
Vydavatelství – Radioservis

U příležitosti svých 13. narozenin 12. června 1942 dostala Anne památníček, červenobíle károvaný sešit v plátěné vazbě, a rozhodla se, že si povede deník. Koncipovala ho zajímavým způsobem – zvolila formu dopisů fiktivní přítelkyni Kitty. Psala potají, pravidelně, svěřování se někomu, kdo má porozumění a koho může pokládat za svou skutečnou kamarádku, se jí stalo životní potřebou a náhradou za družné školní společenství. Poslední zápis je z 1. srpna 1944, tři dny před osudným zatčením.

Příběh, ač krátký, ale plný tolika pocitů a tajných přání. Tak by se dal charakterizovat Deník Anne Frankové, který do audiopodoby přemluvila Věra Slunéčková. Celý příběh je psán formou deníkových záznamů, které napsala Anna Franková v době, kdy se společně se svojí rodinou schovávala před německými vojáky, ukryta před odvedením do koncentračního tábora. Během čtení/poslechu poznáváme nejen samotnou Annu, ale i její rodiče, sestru Margot, manžele van Pelsovi, jejich syna Petra a pana Pfeffer. V maličkém zadním domku se všichni schovávali až do vyzrazení roku 1944, kdy byli nakonec odvedeni do koncentračního tábora. Bohužel z celé rodiny přežil pouze Annin otec, který díky dceřině deníku zveřejnil jejich příběh. Anna zemřela se svou sestrou Margon v táboře Bergen-Belsen roku 1945. 

Jsem ráda, že se společnost Radioservis rozhodla příběh Anny převést do audiopodoby. Dlouho jsem se rozmýšlela, jestli si Deník pořídit v knižní podobě, až právě přišla audiokniha, která mi rozhodování ulehčila. 

Už podle příběhu je znát, že Anna byla velice chytrá mladá dáma, která se uměla v životě vyznat. Ačkoliv se konec příběhu zdá spíše citově nevyrovnaný a takový typicky holčičí, kdy se Anna potýká s tématem láska, celá kniha jako taková vypovídá převážně o životě v utajení. 

Audioknižní zpracování je za mě tak na dvojku, úplně se mi moc nelíbily hudební vsuvky, spíše bych ocenila, kdyby tu nebyly žádné. Také bych udělala mezi jednotlivými zápisky o már milisekund delší pauzy. Ale jinak jsem z knihy „nadšená“ (dá se toto říci o audioknize, která je vlastně skutečná událost z období nacismu a holocaustu?) 

Pokud jste se k Deníku Anne Frankové ještě nedostali a zároveň máte málo času na čtení, audiokniha je skvělou variantou. Poslouchat ji můžete při cestě do školy/práce, pak při cestě domů, při domácích pracech. V tom je kouzlo audioknih. Dají se poslouchat všude. O audioknihách chystám veliký článek (chtěla jsem jej vydat už před koncem roku 2018, ale bohužel se to tak semlelo, že mi nezbýval žádný čas. Ale článek bude, nebojte!) 

Posted in Audioknihy

2 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.