Audioknihy

Anna Franková – Deník Anne Frankové (audiokniha)

Zdravím všechny své báječné čtenáře u nového článku! 

Jednou za čas mám období, kdy potřebuji vybočit z těch zaběhnutých fantasy a sci-fi kolejí (no, spíše ty fantasy, do sci-fi teprve „pronikám“ a nemám toho z tohoto žánru načteno ani zdaleka tolik, kolik bych chtěla). V těch chvílích pak sahám třeba po románech, nějaké detektivce, nebo velice zřídka i po biografii. Tu většinou spíše poslouchám, biografických knih mám doma opravdu hooodně málo. Ale audioknihy jsou taky super. Jednu audioknihu z žánru biografie vám tu dnes představím. Jedná se o příběh formou deníku, který napsala mladá židovská dívenka v období předválečném, kdy se Hitler dostal k moci a veřejně prosazoval svoji nenávist nejen k Židům. Určitě víte, o kom mluvím.

Autor – Anne Franková
Interpret – Věra Slunéčková
Délka – 3 hodiny 23 minut
Vydavatelství – Radioservis

U příležitosti svých 13. narozenin 12. června 1942 dostala Anne památníček, červenobíle károvaný sešit v plátěné vazbě, a rozhodla se, že si povede deník. Koncipovala ho zajímavým způsobem – zvolila formu dopisů fiktivní přítelkyni Kitty. Psala potají, pravidelně, svěřování se někomu, kdo má porozumění a koho může pokládat za svou skutečnou kamarádku, se jí stalo životní potřebou a náhradou za družné školní společenství. Poslední zápis je z 1. srpna 1944, tři dny před osudným zatčením.

Příběh, ač krátký, ale plný tolika pocitů a tajných přání. Tak by se dal charakterizovat Deník Anne Frankové, který do audiopodoby přemluvila Věra Slunéčková. Celý příběh je psán formou deníkových záznamů, které napsala Anna Franková v době, kdy se společně se svojí rodinou schovávala před německými vojáky, ukryta před odvedením do koncentračního tábora. Během čtení/poslechu poznáváme nejen samotnou Annu, ale i její rodiče, sestru Margot, manžele van Pelsovi, jejich syna Petra a pana Pfeffer. V maličkém zadním domku se všichni schovávali až do vyzrazení roku 1944, kdy byli nakonec odvedeni do koncentračního tábora. Bohužel z celé rodiny přežil pouze Annin otec, který díky dceřině deníku zveřejnil jejich příběh. Anna zemřela se svou sestrou Margon v táboře Bergen-Belsen roku 1945. 

Jsem ráda, že se společnost Radioservis rozhodla příběh Anny převést do audiopodoby. Dlouho jsem se rozmýšlela, jestli si Deník pořídit v knižní podobě, až právě přišla audiokniha, která mi rozhodování ulehčila. 

Už podle příběhu je znát, že Anna byla velice chytrá mladá dáma, která se uměla v životě vyznat. Ačkoliv se konec příběhu zdá spíše citově nevyrovnaný a takový typicky holčičí, kdy se Anna potýká s tématem láska, celá kniha jako taková vypovídá převážně o životě v utajení. 

Audioknižní zpracování je za mě tak na dvojku, úplně se mi moc nelíbily hudební vsuvky, spíše bych ocenila, kdyby tu nebyly žádné. Také bych udělala mezi jednotlivými zápisky o már milisekund delší pauzy. Ale jinak jsem z knihy „nadšená“ (dá se toto říci o audioknize, která je vlastně skutečná událost z období nacismu a holocaustu?) 

Pokud jste se k Deníku Anne Frankové ještě nedostali a zároveň máte málo času na čtení, audiokniha je skvělou variantou. Poslouchat ji můžete při cestě do školy/práce, pak při cestě domů, při domácích pracech. V tom je kouzlo audioknih. Dají se poslouchat všude. O audioknihách chystám veliký článek (chtěla jsem jej vydat už před koncem roku 2018, ale bohužel se to tak semlelo, že mi nezbýval žádný čas. Ale článek bude, nebojte!) 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *