Knihy

Nesmrtelní z Meluhy (recenzní kniha)

Miluju fantasy tématiku. Je to moje srdcový žánr, a když jsem zkoumala, do jaké série bych se mohla pustit, padla mi do oka kniha Nesmrtelní z Meluhy, první díl Trilogie Šiva. Dostala jsem ji přímo od nakladatelství na recenzi, a myslím, že tuhle knihu, potažmo trilogii, až ji dovydají a já ji dočtu, nic nepřekoná. 

Autor – Amish Tripathi
Počet stran – 427
Nakladatelství – Omega
Série – Trilogie Šiva #1
Rok vydání –  2018

Rok 1900 př. n. l. Tehdejší obyvatelé nazvali tuto zemi Meluha – dokonalou říši, která existovala mnoho staletí před sjednotitelem Lordem Ramem, jedním z největších panovníků všech dob. Avšak kdysi pyšní súrjavanšští vládci Meluhy jsou ve smrtelném nebezpečí. Hlavní řeka říše Sarasvatí pomalu vysychá a z východu na ně útočí čandravanšové, kteří se navíc spolčili s nágy, zavrhovanou rasou znetvořených lidí s neskutečnými bojovnými dovednostmi.

Jedinou nadějí je prastará legenda: Dosáhne-li zlo obřích rozměrů a zdá se být vše ztraceno, když se zdá, že vaši nepřátelé vyhráli, zjeví se hrdina. Ale může být přistěhovalec z Tibetu hrdinou? A chce vůbec hrdinou být?

Překvapilo mě, jaká skvělá fantasy se mi to vlastně dostala do knihovničky. Očekávala jsem od toho cokoliv, i to, že to bude totální brak, ale nečekala jsem takový vcuc do příběhu, jaký se mi stal. A to se mi nestalo už dlouho. Začetla jsem se už do první stránky a nemohla jsem se odtrhnout. 

Překvapil mě styl vyprávění autora. Nečetla jsem Tolkiena, takže nemohu potvrdit tvrzení, že je mu Amish podobný. Ale styl vyprávění má velmi poutavý a chytlavý.

Příběh muže, z něhož legenda učinila boha.

Na začátku poznáváme Šivu jako obyčejného člověka, náčelníka klanu. Po té odchází na doporučení do Meluhy, aby zde žil se svými lidmi z klanu a zlepšil tak své životní podmínky. Jeho průvodce Nandi se mu velmi rychle stává i přítelem. V Meluze je mu podán nápoj SÓMA, mýtický lektvar prodlužující život a přivozující dlouhověkost. Jenže tento nápoj způsobí mnohem více, než se od něj očekává. Vyléčí Šivovi staré rány a způsobí zmodrání krku. Okamžitě po tomto jevu ho všichni okolo něj, vyjma jeho klanu, začnou nazývat Nílakantha, spasitel, jenž má podle proroctví vymýtit jednou provždy zlo. Zde také poznává Satí, mladou ženu, do níž se velmi rychle zamilovává. Ale podaří se mu ji získat? 

Tato fantasy založená na starém indickém náboženství a indických bájích, není jen klasickým vyprávěním o bohu, ničiteli všeho zla, ale i jakýmsi duchovním poučením. Například úžasná chvíle tam byla, když Šivu ve snu navštíví pandit, kněz učenec. Šiva sedí na zemi v chrámu a naproti němu právě sedí pandit. Rozmlouvají spolu o barvě listu. Docela zvláštní téma na konverzaci s knězem, nemyslíte? A přitom v sobě schovává velkou hloubku. Proč je vlastně list zelený? Jak to, že je zelený? Není ve skutečnosti jiný? Záleží na tom, jak se na něj díváme a jak ho vlastně vidíme. 

Indie, 1900 př. n. l. V dávných dobách se území severní Indie nazývalo Saptasindhu neboli země sedmi řek.

Co bych rozhodně vytkla, je přemíra neznámých slov. Bez slovníčku nacházejícího se na konci knihy bych se touto knihou prokousávala docela dlouho. Některé se dost často opakovaly, například namasté, což je tradiční indický pozdrav. Zase na druhou stranu ta indická slova chápu, některá by se dost těžko překládala, a také dávají celému příběhu zvláštní nádech.  

Pokud milujete fantasy jako já, a chcete si odpočinout od víl nebo náctiletých hrdinek a chcete místo toho zažít hrdinství, opravdové přátelství a opravdové napětí, rozhodně sáhněte po této knize. 

Moc bych chtěla poděkovat nakladatelství Omega za to, že mi tuto knihu poskytli na recenzi, a doufám, že ten půlrok do vydání dalšího dílu uteče velmi rychle. Knihu zakoupíte zde – Nesmrtelní z Meluhy

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *