Knihy

Knižní recenze – Označená (P.C.Cast – Kristin Cast)

Zdravím zápisníci!

Původní verze téhle recenze byla jen opsaná anotace a 3 věty o tom, jak to v knize bylo. To bylo všechno. Od té doby jsem si na knižní recenze vytvořila takovou osnovu, podle které je píšu teď. A s novým webem přišel i nápad, že bych staré recenze přepsala do dnešní podoby, aby nějak vypadaly. Je pravda, že bych si tu starou recenzi měla nechat, abych viděla ten pokrok, ale věřte mi, že já se moc dozadu nekoukám, takže proto ten přepis.

Dnešní kniha tedy bude první díl série Škola noci, Označená. Byla to jedna z prvních fantasy knih, u kterých jsem se do tohoto žánru zamilovala.

Žánr – Sci-fi a fantasy, Pro děti a mládež

Rok vydání – 2009

Překlad – Jana Kunová

Vazba – Vázaná s přebalem

Anotace Šestnáctiletá Zoey Redbirdová se hádá s rodiči, právě se rozešla s přítelem a poslední, co jí ještě schází, je začít se měnit v upíra. Jenže právě to se stalo a Zoey musí přestoupit na speciální školu pro upíří mláďata. Všechno ale není tak zlé, jak to na první pohled vypadá upíří dorost přijme novou spolužačku mezi sebe, hodiny nejsou zdaleka tak nudné jako na normální…

Škola noci, internátní ústav pro upíří mláďata, se navíc ukáže jako fantastické místo. Hodiny jsou tady daleko zábavnější, noví kamarádi svoje přátelství jen nepředstírají a s proměnou přicházejí i báječné magické schopnosti. Zoey ale brzy poznává, že být vyvolenou bohyně noci a učednicí velekněžky není zas až taková výhra. Brzy se ocitá ve vleku hrůzných událostí, které mohou vyústit ve válku upírů s lidmi. Válku, v níž na straně upírů budou stát nečisté síly ze starých indiánských legend… a jedině Zoey se jim může postavit.“ (zdroj – www.databazeknih.cz)

Hlavní postavy – Zoey, Stevie Rae

Vlastní názor – 1) Děj –  Jak jsem již psala výše, byla to jedna z prvních knih, u kterých jsem si uvědomila, že jsem se zamilovala do fantasy a hlavně do upírů. Tuhle knihu jsem četla několikrát. Zhruba 3x, nebo 4x. Ze začátku mi Zoey v knize bylo líto. Tak si představte, že jdete takhle normálně do školy, a najednou vás přímo před spolužákama označí. Spolužačka Zoey se mohla naprosto zbláznit, když si toho všimla.

Zoeyniny rodiče, no tak ty bych nakopala s prominutím doprdele. Hlavně toho otčíma. Zarytej křesťan, který svoji nevlastní dceru označí za ďábla? A ještě si na ní přivolá ty svoje křesťanské přátele? Nedivím se, že Zoey utekla ke svojí babičce, odkud putovala rovnou do Školy noci.

Popravdě, docela jsem měla strach o Zoey, když nastoupila do Školy noci. Jak se vědělo, upírčata nemuseli proměnu dokončit a mohli zemřít. Samozřejmě by v knize nenechali umřít hlavní postavu, ale … no, asi nechali, podívejte se na tvorbu G.R.R.Martina, ten nechává umírat jednu postavu za druhou 😀

No, nicméně byla jsem pak nakonec ráda ke konci knihy, že Zoey jakž takž zapadla mezi spolužáky, našla si i přátele, což nemusí být vždy lehké, když přestoupíte na jinou školu.

2) Postavy – O Zoey jsem trošku mluvila v ději, ale i tak o ní ještě pár slov řeknu. Popravdě, viděla jsem v ní trošku sama sebe. Taky jsem od rodičů utekla, sice až v 18, ale utekla. A ne k babičce, ale k přítelovi. Zoey vlastně v podstatě udělala totéž – odprostila se od rodičů, a utekla. Ona vlastně ani neměla na výběr, protože pokud se označený neprodleně nedostane do Školy noci, zemře.  Takže v tomhle jsem Zoey neskutečně fandila.

Taky tam měla docela dost kamarádů, mezi nimi i Stevie Rae. Trhlá holčina s kovbojskýma botama a kloboukem. Chtěla bych mít takovou kamarádku. Líbila se mi po celou dobu v knize.

Kdo mi ale neskutečně v knize vadil, byla Afrodita. Já vím, někdo záporný v knize být musí,  ským by pak Zoey válčila. Ale musím konstatovat, že tu namyšlenou barbie bych profackovala, aby si uvědomila, že není jediná na světě, a že ty praktiky, které dělá při rituálech, jsou prasárny. Tečka.

3) Prostředí – První třetina (no, necelá, spíš první pětina) knihy se odehrává na Zoeynině staré škole a v domově. Na chvilinku se pak zastavíme u babičky Redbirdové, která vlastní levandulovou plantáž, a pak už se přesuneme na celou dobu do Školy noci. Hodiny jsou tu obráceně, vyučování je v noci, a přes den se spí. Tak to u upírů bývá asi běžné.  

Celkové hodnocení – Kniha se mi velmi líbila, proto dávám 5/5

Hodnocení na Goodreads – 3.79 z 5 Označená Goodreads

Hodnocení na Databázi knih – 78% ze 100% Označená Databáze knih

Tak doufám, že se vám nová verze recenze líbí, že jste se toho dozvěděli více než z té staré. A určitě mi dejte vědět v komentářích, jestli jste tuto knihu taky četli, a jaké jste z ní měli pocity.

P.S. – Omlouvám se, že v recenzi nejsou fotografie, ale v době přepisu recenze jsem knihu neměla u sebe po ruce, abych ji mohla nafotit.

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *