Knihy

Knižní recenze – Nepřátelé a milenci (Simona Ahrnstedtová)

Zdravím zápisníci!  

Nakladatelství Metafora nedávno rozdávalo recenzní výtisky knihy Nepřátelé a milenci. Jeden výtisk se dostal i ke mně, takže vám ho tu dneska mohu ukázat, a představit.

 
Žánr – Světová literatura, Romány, Pro ženy
 
Rok vydání – 2016
 
Překlad – Irena Lysáčková
 
Vazba – Pevná s přebalem
 
 

Pár vět o autorovi – Simona Ahrnstedt vystudovala psychologii a svůj první román vydala v roce 2010. Její knihy se v krátké době staly velmi populárními především mezi švédskými čtenářkami a vycházejí ve vysokých nákladech nejen ve Švédsku, ale i v zahraničí.V současnosti žije v malém domě poblíž Stockholmu, pracuje jako terapeutka, stará se o své dvě děti a siamské kočky.

Její největší vášní je však psaní romantických historických románů.

 
Anotace – Důvěra je nejcennější komodita… Švédský román o pomstě, intrikách ve světě byznysu a zakázané lásce.

V nelítostném světě švédských financí se nevyzná nikdo lépe než David Hammar. I přes svůj dělnický původ se vypracoval na pozici jednoho z nejbohatších švédských finančníků. Nemilosrdný a nezastavitelný hráč už roky pase po jediném, urvat pro sebe Investum, obchodní společnost aristokratické rodiny De la Grip. K získání impéria potřebuje ještě poslední krok – přetáhnout na svou stranu někoho z vysoce postavené rodiny. Nejvhodnější kandidátem se zdá být Natalia.Natalia De la Grip je jednou z nejtalentovanějších firemních poradkyň švédského finančního světa. Čeká se od ní, že se usadí a provdá za někoho ze svých společenských kruhů. Natalia však vždy kráčela proti proudu a jejím jediným snem je dokázat svému otci, nemilosrdnému patriarchovi, že dokáže víc než jen čekat doma na manžela. Když ji pozve David na oběd, je nedůvěřivá, ale postupně podlehne jeho kouzlu. Z jiskry, která mezi nimi přeskočí, vzplane vášnivý, nezapomenutelný večer.Byla to ale jen aféra na jednu noc nebo ne? Vztah mezi Davidem a Natalií je nemyslitelný, protože jejich rodiny jsou nesmiřitelnými nepřáteli.Na světlo navíc vyjdou tajemství, pohřbená hluboko v minulosti. Oba stojí před nelehkým rozhodnutím. Je pro Davida přednější pomsta, nebo láska milované ženy? A zvolí Natalia správně mezi pýchou a touhou svého srdce?


Nepřátelé a milenci jsou švédský román skvělé autorky s českými kořeny, jenž se dočkal již mnoha překladů. Zahřeje a rozpálí jako oheň z krbu uprostřed chladné švédské zimy. (zdroj – www.databazeknih.cz) 
 
Hlavní postavy – Natalia, David
 
 
Vlastní názor – Po dlouhé době jsem četla román z trochu jiného přodstředí. Svět zbohatlíků, bank, atd. Co se týče děje, chvíli mi trvalo, než jsem se do knihy začetla. Nicméně mě kniha bavila, bylo v ní ale hodně věcí, které byly tak nějak snadno předvídatelné,což na příběhu zanechalo jisté stopy. Jinak ale děj ubíhal docela dobře, styl psaní mi sedl, ani tam nebyly nijak viditelné a hodně časté knižní překlepy. Konec knihy mě příjemné překvapil, příběh byl plný spiknutí, tajemství a okořeněný trochou sexu.
 
 
Natalia na mě působila chvílemi až moc usedle, moc upracovaně. Neměla absolutně žádný soukromý život, celý ho totiž zasvětila pouze práci a kariéře. Rodinou byla odstrkována, hlavně otcem a matkou, což máme dost podobné. Celkově mi byla sympatická.
 
Naopak David, druhá hlavní postava, se mi absolutně nelíbil. Sice měl krušné dětstvíí, ale to nic nemění na tom, že se celou dobu choval jako naprostý hajzl a egoista, hnaný pouze jenom za úspěchem, jak se říká: Schopný jít i přes mrtvoly. I když se na konci knihy zdálo, že se jeho chování změnilo, stejně jsem ho nesnášela =D
 
 
Tuším, že to byla první kniha z oblasti Stockholmu, kterou jsem četla. Nicméně se mi prostředí líbilo, nebyly tam žádné přehnané popisy. Jen takové lehké náznaky =)
 
Celkové hodnocení – Kniha se mi líbila, i navzdory Davidovi i lehké předvídatelnosti. Celkové hodnocení tedy ode mě má 4/5.
 
Úryvek z knihy – Jestli všechno půjde dobře, a ona si to svoje nechá, bude příští léto maminkou. To je neskutečné. A jak naloží s tím, že nenávidí jeho tátu? Měla ta doktorka pravdu? Musí o tom Davida informovat? Nebo může být tak sobecká a nic neříct? On děti nechce, sám to povídal. Její myšlenky přeťal stín a tichý pozdrav: „Ahoj“

Doufám, že se vám dnešní recenze líbila! 🙂 Tak zatím Mňau!

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *