Audioknihy

Kateřina Maďarková – Justýnka a asistenční jednorožec (audiokniha)

Občas mám velkou potřebu v té záplavě sci-fi, fantasy a thrillerů odběhnout k něčemu zcela nenáročnému, sladkému a naprosto dětskému. A tak jsem narazila na doporučení na jednu holčičku, která má problém s fantazií, a proto jí její maminka přivede Huberta. Kdo to je? 

Autor – Kateřina Maďarková
Intepret – Jana Plodková
Délka – 1 hodina 26 minut
Vydavatelství – Albatros, 2018

„Akutní nedostatek fantazie“ – tak se jmenuje zvláštní Justýnčina diagnóza, na kterou jí doktor předepsal ještě zvláštnější léčbu – šest dní stráví s asistenčním jednorožcem Hubertem.
Každým dnem naplněným jejich společným dobrodružstvím se svět kolem Justýnky zdá být zábavnější a barevnější. Podívají se na místa, o kterých děvčátko ve svém oblíbeném atlasu světa nikdy nečetlo – třeba k tajemné řece Slov, na planetu Fantazie nebo do jejího vlastního výkresu! Jen kdyby se neblížil 31. srpen. Den, kdy Justýnčina léčba končí a Hubert se bude muset vrátit zpátky do lékárny ve Fialkové ulici.

Poslední dobou se dost utápím v tom samém – thrillery a fantasy převážně. Ono člověka časem omezí číst a poslouchat vesměs to samé, jen od jiných autorů a z jinačích prostředí. A když jsem si projížděla web, abych se mrkla na nějakou zajímavou audioknihu, do oka mi padla právě Justýnka a asistenční jednorožeč. Vzpomněla jsem si, že jsem na ni slyšela doporučení v jednom audioknižním podcastu, říkala jsem si: „Hm, audiokniha o jedna a půl hodinové délce, to se musí zkusit.“ A tak jsem neváhala, audioknihu zakoupila a dala se do poslouchání. 

Justýnka je malá holčička, které pomalu, ale jistě končí prázdniny, po kterých půjde poprvé do školy. Leckdo by si při pohledu na ni pomyslel: „Taková krásná holčička, rodiče z ní musí mít jen a jen radost.“ Ale už se neví, že s ní mají rodiče spíše trápení. Justýnka totiž trpí velice vážnou chorobou – nedostatkem fantazie. Pan doktor tedy mamince vypíše recept a pošle do speciální lékárny. Paní lékárnice, k překvapení maminky, přivede duhového jednorožce! Tím odstartuje souhrn dobrodružství s jediným cílem – vyléčit Justýnku od nedostatku fantazie. Což nebude vůbec jednoduchý úkol. 

Justýnka se dostává třeba do městečka Básničkystán, kde se mluví pouze v básničkách. Nejvíce se mi líbila tato: 

„Ovoce a zelenina, to je správná cesta,
sladkosti jsou volovina, budeš po nich tlustá.“ 

„Capuccino, café latté, ochutnejte dámy zlaté,
Pánové zas dostanou, kávu čerstvě praženou“ 

Nejvíce mě z celé audioknihy bavila pasáž, kdy Justýnka plavala v řece slov, rybáři chytali malé knihy coby rybičky a pak je pouštěly dál, protože ještě neměly řádně dopsané stránky. A druhá krásná pasáž, ačkoliv trošku smutná, byla, když Justýnka opouštěla Huberta a svoji vymyšlenou kamarádku Rozárku a letěla v bublině zpátky domů, sama. Audioknihu namluvila Jana Plodková, kterou jsem dříve moc nemusela, ovšem po téhle audioknize jsem na tuto interpretku změnila názor. Pro tuto audioknihu zvolili ženu s velice příjemným hlasem, díky němuž jsem si ji užila. Chválím také hudební vsuvky, které byly velice příjemné. A o té krásné obálce snad nemusím ani mluvit, ta je prostě a jednoduše ACH! 

 


Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

4 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *