Grafika

Čtenářský deník

Zdravím všechny své báječné čtenáře u nového článku! 

Stejně jako spousta knihomolů (a věřím, že to děláte taky, tak nelžete!) si vedu záznamy o knihách, které jsem přečetla. Roky na střední a chvíli po jsem si vystačila s obyčejným A5 sešitem z papírnictví za pár korun. Jenže po čase mi tato varianta přestala stačit. V současné době jsem ve fázi, kdy si knihy a audioknihy zaznamenávám převážně v aplikaci Goodreads (best friend in my life!), ale přiznám se, že potají toužím po krásném čtenářském deníku, který by byl bezedný (jako moje knihovna ?) Pokukovala jsem po některých v knihkupectvích (například ten nádherný od PrescoGroup, nebo Humblok od Humbooku), ale přiznám se, že to stále není to, co bych chtěla.

No a co čert nechtěl, přítel si zaplatil pro verzi Photoshopu kvůli své práci, a dovolil mi v něm taky pracovat. A tak jsem seděla a tvořila a čučela do monitoru třeba do dvou do rána, než se zrodily první dvě verze mého vlastního Čtenářského deníku. Je vytvořen právě tak, aby mohl být bezedný (nebo dokud má tiskárna barvu ?) A jelikož nejsem sobec (jen občas), řekla jsme si, že se s vámi, mými milovanými čtenáři a knihomoly jako jsem já, podělím o svůj výtvor. Šablonu mám stále uloženou a postupně promýšlím další varianty a vzhledy, tak budu moc moc ráda za připomínky, co vám třeba v mém návrhu chybí, nebo co přebývá.

Nemám problém udělat i vzhled na přání, stačí se ozvat na email zapisnik.spisovatelky@gmail.com a můžeme se o tom pobavit. Nejsem nějaký profi grafik, ale miluji toto malé lehčí tvoření (již jsem si takto vytvořila plánovače do svého knihobloku nebo i doplňky k diáři (o dalších mých grafických pokusech budou samozřejmě také články.) 

Čtenářský deník je ve velikosti A5 (pro pisálky, kteří si píší dlouhé záznamy a poznámky o knihách, lze vytisknout i ve velikosti A4) a má na straně vždy dostatek místa pro děrování. Doporučuji tisknout oboustranně, já mám vždy list růžová varianta a list černobílá varianta a takto to střídám. Vy si samozřejmě ale můžete vybrat variantu, která bude vyhovovat vám. 

Sekce Čtenářského deníku: 

 • Kolečko vlevo nahoře – Slouží k číslování
 • Název knihy, autor – Kolonka slouží k zapsání názvu knihy a jejího autora
 • Série – V jaké sérii a jakém pořadí se kniha nachází
 • Žánr – Jaký žánr knihy 
 • Přečtení – Slouží k zapsání data (mě stačí jen měsíc), kdy jste knihu přečetli
 • Podoba – Jestli to byla papírová kniha, e-kniha nebo audiokniha 
 • O čem kniha byla – tato největší sekce slouží k zapsání všech pocitů z knihy, poznámek a postřehů
 • Hodnocení – Ohodnocení knihy (já kreslím počet hvězdiček, někomu stačí napsat třeba 5*/5*)

Prozatím jsou tedy ke stažení dvě verze Čtenářského deníku – Černobílá a Růžovobílá (mám ještě variantu se zelenomodrými peříčky, ale ta mi nepřijde vhodná ke zveřejnění ? Nejsem si jí moc jistá, no.) Jak jsem již psala výše, plánuji další vzhledy, tyto nejsou jediné ani poslední. Doufám, že se vám deník líbí, těším se na vaše komentáře a připomínky. 

P.S: Poprosím jen o jedno – berte ohled na to, že tyto návrhy jsou mé vlastní návrhy, proto pokud je budete někde sdílet, tak pouze s odkazem, a nevydávat za své. Trvalo to dost hodin práce a nerada bych, aby se to šířilo pod jménem někoho jiného. Vřele děkuji. 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

  • Tery Engli

   Já jsem taky zlenivěla, ale když jsem si tohle vytvořila, tak mě to tak nějak donutilo si to psát 🙂 Teď jsem tedy delší dobu nepsala, ale mám v plánu to dohnat 🙂 Ještě plánuji vytvořit „měsíční shrnutí“, už mám v hlavě koncept, jen mít ten čas na tu tvorbu …

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *