Knihy

S. J. Kincaid – Diabolik

V rámci společného čtení s Klubem tajných  knihomolů (instagram je @klub.tajnych.knihomolu) jsem se pustila v září do knihy Diabolik, kterou jsem měla už delší dobu ve čtečce (no, delší dobu …. od ledna ? ) a pořád jsem se k tomu nemohla dokopat. Až po půl roce jsem se dostala právě díky společnému čtení k této knize ? Ačkoliv youngadult sci-fi není u mně zrovna top žánrem, tohle se povedlo!

Autor – S. J. Kincaid
Počet stran – 376
Nakladatelství – Fragment
Rok vydání – 2017
Série – Diabolik #1

Stvořená chránit. Předurčená ničit…
Vypadá jako člověk, ale není člověk. Je nemilosrdná, je neporazitelná, je oddaná. Jmenuje se Nemesis a je diabolik. Bytost, jejíž existence má jediný smysl: zabíjet či zemřít pro tu, jejíž život má ochraňovat: Sidonii – dceru galaktického senátora… Nemesis a Sidonie jsou spolu od malička a
 jsou na sebe napojené jako sestry. Když se Sidoniin otec přidá na stranu rebelů a je Imperátorem žíznícím po moci prohlášen za kacíře, přichází odplata. Sidonie je povolána na galaktický dvůr jako rukojmí. Její přítomnost má zajistit senátorovu poslušnost a držet ho tak v šachu. Je jisté, že Sidonii hrozí smrt a proto existuje jen jediná možnost: Nemesis se musí stát Sidonií a odjet na dvůr místo ní. Nemesis, stroj na zabíjení bez emocí a schopnosti citu, se ocitá uprostřed politických intrik a úskoků. Musí hrát roli člověka, kterým ale není. Nesmí dát najevo, kým vlastně je. Jenže nepokoje v různých částech Impéria nepřestávají. Imperátor nemíní tolerovat neposlušnost a tak je čas zapojit do hry své rukojmí…

Hned na začátek chci říct tohle – knihu  jsem četla dvakrát. A to z toho důvodu,  že mi přišlo po prvním přečtení, že mi buď něco uniká, nebo jsem něčemu neporozuměla úplně správně. A bylo to tak. Druhé čtení mi ukázalo, že jsem si to myslela  dobře.

Na jednu stranu jsem naštvaná, že jsem knihu odkládala tak dlouhou dobu, ale na druhou stranu je to možná dobře. Vyhnula jsem se tak opět tomu velkému boomu, který se strhl v době vydání. Ale teď honem k samotné knize!

Zhruba prvních 8 až 10 kapitol bylo takových nudnějších, hodně popisových, seznamovali jsme se zde s postavami, kterých v příběhu není zrovna málo (i to zapříčinilo, že jsem z toho byla zmatená, ale druhé přečtení mi pomohlo pochopit smysl a úmysly některých postav.) Od dalších kapitol se konečně něco začínalo dít. Některé postavy v knize mi moc nesedly ani po druhém přečtení. Jsem na vážkách ohledně Tyruse, přijde mi, že je až moc dokonalý pro Nemesis. Ta mi zase přijde jako jedna z mála těch teen hrdinek opravdu silná a sebejistá.

Naprosto mě ale u knihy uchvátila obálka, která je velice zajímavě řešená. Bílý podklad u mě dost často vítězí, protože na něm prvky dobře vyniknou. Zde máme motýla, jehož polovina křídel přechází do čepelí a břitev. Musím říct, že obálka bývá dost často první, co u knihy přitahuje moji pozornost, a tak by to taky mělo být. Obálka by měla čtenáře přitáhnout, ačkoliv se všude pořád říká – Nesuď knihu podle obalu. Ale jistě mi dáte za pravdu, že obálka je nedílnou součástí celé knihy a musí upoutat, prostě musí. A tady je obálka velice poutavá 🙂

Líbí se mi styl vypravování, je to napsáno svižným stylem, stránky pod rukama ubíhají neskutečně rychle. Ačkoliv bych autorce vytkla občasný skluz k až příliš podrobným popisům, díky kterým se pak některé pasáže lehce vlečou. A taky bych chtěla podotknout, že by bylo fajn kontrolovat trochu více e-verze, protože v knize občas buď chybí čárka, nebo konec uvozovek. Je to pak trochu matoucí. Ale není to první ani poslední e-kniha, u které jsem se s tímhle setkala.

Hned po dopsání téhle recenze se vrhám na druhý díl! 

Recenzi najdete i na portálu Knihaha.cz

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *