Knihy

Dobronínské morytáty (Vlastimil Vondruška)

Zdravím všechny!

Až donedávna jsem měla ponětí, že mi historické detektivky nesedí. No fakt, doteď když jsem nějakou otevřela, nebavila mě. Až .. až nastal takový zlom. A to sice s knihou Dobronínské morytáty od autora Vlastimila Vondrušky.

Žánr – Detektivky, Česká literatura, Historie

Rok vydání – 2017

Překlad – /

Vazba – Vázaná

Anotace – Na počátku adventu přijíždí Jiří Adam z Dobronína s pomocníky bakalářem Petrem a jeho ženou Rozárkou na svůj statek na Vysočině, kde hodlá během Vánoc odpočívat. Ale ihned po příjezdu ho vyhledá stařena, která byla kdysi jeho kojnou. Prosí o pomoc, protože se ztratil její vnuk. Jiří Adam z Dobronína záhy najde jeho mrtvé tělo v opuštěném mlýně. Před očima se mu začnou odvíjet vzpomínky, jako by se vracel do doby, kdy v Dobroníně vyrůstal. I když je advent a křesťané by měli očekávat narození Páně, dojde k dalším mordům a smrt hrozí i jemu. Naštěstí má své dva oddané pomocníky. (zdroj – databazeknih.cz) 

Hlavní postavy – Jiří Adam z Dobronína, Petr, Rozárka

Vlastní názor – Popravdě jsem na tuhle knihu byla hodně zvědavá. Snažila jsem se nějak překonat ten blok vůči historickým detektivkám, a myslím, že tahle kniha mi v tom pomohla.

Ze začátku jsem sice měla maličko problémy se do knih začíst, ale ten pocit se ztratil po prvních asi 10 stránkách. Ono to možná bude tím, že na prvních 10 stranách se toho moc nedělo.

Děj byl svižný, zápletka byla naprosto bravurně vymyšlená. Rozhodně nebyl děj předvídatelný, musím říct, že až do poslední strany jsem absolutně netušila, kdo byl vrah. Po celou dobu knihy se zápletka velmi pomaličku postupně rozplétala, až pak na konci, když Jiří Adam vykládal, jak k takové teorii přišel, a Petr se k němu připojil a spolu to celé vysvětlovali, začalo mi to celé dávat velký smysl.

Tohle byla moje první kniha od pana Vondrušky, a řeknu jediné – klobou dolů. Pan Vondruška je zřejmě člověk, který historickým detektivkám hodně rozumí, je to poznat už jenom z jeho stylu psaní. Kamarádka Iwča z blogu iwikovaknihovna.cz na tuto knihu taky psala recenzi, určitě se mrkněte. Dokonce mi sama Vondrušku doporučovala, a já jsem moc ráda, že jsem ji poslechla a sáhla po této knize.

Rozhodně si budu muset přečíst další díly z této série Letopisy královské komory, doufám, že je budou u nás v knnihovně mít.

Na závěr bych podotkla, že milovníci detektivek si tuhle knihu rozhodně zamilují. Kniha není nijak dlouhá, rychle ubíhá, nemohla jsem se od ní vůbec odtrhnout, taky jsem ji měla přečtenou během 2 dnů s přestávkami.

Celkové hodnocení – 5/5

Máte vy nějakou zkušenost s historickými detektivkami, nebo třeba konkrétně s autorem Vlastimilem Vondruškou?

Recenzní výtisk této knihy mi poskytlo nakladatelství MOBA. Knihu na jejich webu můžete zakoupit zde – Dobronínské morytáty MOBA

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

4 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *