Knihy

Zuzana Strachotová – Devět nocí

Zdravím všechny své báječně čtenáře u nového článku! 

Velkým knižním hitem loňského roku byla u mně kniha Devět dní od české autorky Zuzany Strachotové. A proto když jsem se na konci roku 2018 dozvěděla, že vyjde pokračování, skákala jsem dva metry do vzduchu (okey, buďme realisti, tak max půl metru no =D ) Vymodlené pokračování přišlo tedy v únoru 2019 s názvem Devět nocí. Ale teď ta důležitá otázka – splnilo pokračování všechna má očekávání? 

Autor – Zuzana Strachotová
Počet stran – 383
Nakladatelství – Fantom Print
Série – Devět dní #2
Rok vydání – 2019

Hrozba byla zažehnána. Bezprostřední nebezpečí pominulo. Sera a Lee mohou konečně žít své životy, tak, jak si je ve vidině svobody vysnili. Jenomže tam, kde mělo zářit hrdinství, zůstalo v očích lidu selhání. Prosperita Bloku upadá, zatímco Citadela svírá Sabrii v ještě krutější formě diktatury. Bez elektřiny se lidské potřeby rychle mění v boj o koryto a povstalecké praktiky se až příliš začínají přibližovat těm citadelským. A když je cena za normální život pro Leeho příliš vysoká, rozhodne se Sera zaplatit ještě vyšší. Osud Sabrie leží v rukou toho, kdo se první dostane k memoáru. Zničit. Zachránit. Zneužít. Každá strana má jiné úmysly. Jenomže kolik těch stran vlastně je??

Popravdě, byla jsem opravdu na trní a zároveň moc nadšená, když jsem knihu vybalila z krabice, ve které mi přišla. Nadšená z té úžasné obálky, která jede ve stejném stylu, jako první díl. A na trní, protože jsem byla maličko na pochybách, jestli příběh neztratí dekorum z prvního dílu a bude stejně napínavý. Aby mi knihy na sebe krásně navazovaly, tak jsem si ještě před DN dala re-reading Devět dní. A myslím, že jsme udělala to nejlepší, co mě mohlo napadnout! 

Kniha Devět nocí přímo navazuje na předchozí knihu, takže rozhodně doporučuji si před Devět nocí přečíst jedničku, aby vám příběh krásně navazoval. Čekalo na mě mnohem více akce a napětí, než jaká byla dávka v prvním díle. Autorka nešetřila událostmi, akce střídala akci a příběh nezaostával za prvním dílem. Ba dokonce bych řekla, že se povedl mnohem více než jednička. Autorka zde prohloubila myšlení postav, poodkryla mnohem více z jejich charakterů, tužeb a plánů, zamotala osudy postav a postavila je před nejedno velké rozhodnutí. 

Ve druhém díle jsem se naprosto zamilovala do Ronalda Rivery (ačkoliv teď všichni čekali, že napíšu do Leeho Parkera, že?) a když jsme s autorkou Zuzkou vedly po dočtení debatu, tak jsem řekla: Sice si vzal doktorku, ale to není nemoc, i tak si ho přivlastním ? Tolik k zamilovanosti do knižních postav. 

Abych se podívala i na další postavy – Sera se mi zdála taková dospělejší, i když dost panovačná a urážlivá (ale to já jsem taky, takže v ní jsem se tak nějak i viděla), ale nadchlo mne, že se konečně tak nějak dala do kupy a stal se z ní vůdce, kterého jsem v ní cítila a přála si mít. I když to zní trochu divně, jiní čtenáři by vůdce očekávali spíše v Leem, ale já sázela právě na Seru a splnila se má očekávání. Od Leeho jsem čekala možná maličko více, přece jenom je to bývalý Jestřáb, asi bych čekala ještě malinko více odporu, přišlo mi, že se adaptoval poměrně rychle, ale může to být jen úhel pohledu. Zvláště po záchranné misi bych očekávala od něj více náporu, přece jenom když někomu vymyjou mozek, tak se pak stává snadno manipulovatelným. 

Těším se na další autorčina díla, která pro nás (snad) chystá, a pokud váháte nad touto českou sci-fi peckou, neotálejte a čtěte! Vážně se tahle duologie povedla a stojí za pozornost! 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *