Knihy

Led nebo oheň (recenzní e-kniha)

Recenzní ebook

Poslední dobou mám trochu problémy s knihami na pokračování. Většinou při čekání na další díl čtu jiné knihy a pak, když konečně vyjde očekávané pokračování, najednou hledám, o čem byla ta předchozí kniha ze série, abych byla v obraze. Nejinak tomu bylo i u knihy Led nebo oheň, což je pokračování série Sníh nebo popel. Ale stačilo si přečíst vlastní recenzi (tu najdete zde – Sníh nebo popel Recenze), trošku prolistovat knihou a voila. Podrobnosti naskákaly samy. A to je taky další důvod, proč jsem si zavedla čtenářský deník, ale o něm tu dnes mluvit nechci. Pojďme navštívit naši Meiru, královnu Zimy.

Autor – Sara Raasch
Počet stran – 320
Nakladatelství – CooBoo
Série – Sníh nebo popel #2
Rok vydání – 2018

Zimní království bylo osvobozeno, ale krušné chvilky ještě nekončí. Aby Meira ochránila svůj lid, dovolí Cordellu kopat v zimních dolech. Tam ale najdou něco mocného a nebezpečného – magickou propast. Theron chce využít tento nález k poražení zla, ale Meira se bojí, co s sebou taková síla může přinést. Když se na zemi posledně objevilo tolik magie, povstal velký Rozklad. Proto nechce nechat nic náhodě a klidně se postaví i Theronovi. Ale nevystaví i tak své lidi nebezpečí?

Boje o moc sílí. Theron touží po magii, Mather bojuje za svobodu a Meira se začíná ptát sama sebe, jestli bojuje jen za Zimu, nebo za celý svět.

Meira se na konci minulého dílu stala královnou, odjela do Zimy, aby ho dala znovu do pořádku. Společně s ní odjel i Theron, její „nastávající“ snoubenec (jeho otec jejich zasnoubení zrušil, ale Theron se nehodlá vzdát). Zdá se, že Meira po nástupu na svůj právoplatný trůn velmi rychle dospěla. Očekávala jsem to, přece jenom se stala královnou a na její ramena dopadla tíha celého zničeného království. Opět jsem tu u čtení obdivovala autorčin nápad s rozdělením světa na Roční období a Střídavá království. Od doby, co jsem četla první díl, jsem na podobné rozdělení narazila akorát v sérii Dvůr trnů a růží, kde hlavní hrdinka Feyre se nejprve dostala na Jarní dvůr, pak na Noční dvůr. 

„…královnu Meiru Dynamovou!“ Strnulý dav začne jásat a přehluší i lyry, které znovu začaly hrát. Nessa pustí moji ruku a já jdu opatrně k pódiu. Jásot davu mi zvoní v uších. Můj lid mi tleská. 

Theronův otec Noam, král Cordellu, si touží podrobit Zimu, spojit v jedno království a vládnout. Nejlépe celému světu. Už v prvním dílu mohli čtenáři poznat jeho chamtivost, která se v pokračování jen stupňuje. Popravdě, já sama jsem z něj měla docela strach, protože je to nepředvídatelná postava, nikdo neví, co udělá. A jeho syn Theron se též choval velmi podezřele, zvlášť  když s Meirou učinili obrovský nález. Theron bohužel zklamal Meiru a okamžitě vše vyzvonil svému otci, čímž si u Meiry vysloužil nedůvěru v něj samotného. Moc jsem mu tu jeho touhu a lásku k Meiře nevěřila, což je docela zvlášťní, protože v první knize jsem si ho oblíbila. 

Meira se vydala na cestu po královstvích, aby si sehnala spojence proti Noamovi. Nelíbilo se mi, že ji musí doprovázet Theron, mnohem raději bych byla, kdyby s ní necestoval. Nebo nejlepší by bylo, kdyby nikam neodjížděla, kdyby neopouštěla své lidi v tak těžkém období. Nicméně po jejím odjezdu se v Zimě usadil Noam. Zde bylo naprosto vidět, že netouží po ničem jiném než po moci. Vyhrožoval Meiře, když odjížděla. Bezdůvodně se usadil na jejím území, aby „chránil její království“, i když mi spíše přišlo, že si obhlíží území, kterého by se mohl zmocnit v případě Meiřina neúspěchu. 

Druhý díl se mi líbil mnohem více než první, ačkoliv to u jiných sérií bývá obráceně – zamiluju si první díl a u dalších se to postupně snižuje, jak autor daný příběh natahuje. Ale tady byl druhý díl napínavější, ucelenější. Zdálo se mi, že autorka si s pokračováním dala mnohem více záležet. Styl vyprávění zůstal neměnný a stejně poutavý jako u první knihy. 

Kdybych měla navázat na svou recenzi k první knize, tak musím konstatovat, že tady ta předvídatelnost byla o hodně slabší. Právě u prvního dílu jsme zhruba od poloviny věděla, jak to dopadne, ale tady ne. Tady jsem si musela hezky počkat až na konec. A za mě je to jenom dobře, protože předvídatelné knihy nemám zrovna v oblibě. 

I zde se objevil Mather, bývalý král Zimy. Naprosto jsem na něj změnila názor. Dříve mi byl nesympatický, nějak jsem k němu nemohla najít oblibu. Jenže zvraty v knize mě přiměly vše přehodnotit, více promyslet, a zapříčinily tak změnu názorů na různé postavy. Meiře jsem však fandila už od začátku a stále je to má oblíbená postava. 

Led nebo oheň mi k recenzi poskytl portál Palmknihy.cz a já moc děkuji, že mi dali příležitost vrátit se do světa Ročních období a Střídavých království a navštívit naše staré známé hrdiny. 

E-knihu zakoupíte zde:

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

One Comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *