Knihy

Alice Broadway – Tajemství kůže

Na Tajemství kůže jsem se docela těšila, když jsem viděla ohlasy. Zvláště kolegyně říkala, že to není úplně špatné čtení ? Ale jak vlastně u mě Tajemství kůže dopadlo?

Autor – Alice Broadway
Nakladatelství – MOBA
Počet stran – 303
Rok vydání – 2018
Série – INK #1

Představte si, že žijete v zemi, kde každá přelomová událost, každé důležité rozhodnutí, všechno, co pro vás má nějaký význam, skončí na vašem těle jako tetování. Po smrti pak z potetované kůže vytvoří knihu, která bude vašim potomkům sloužit jako vzpomínka na vás a vám jako záruka věčného života. V takovém světě žije Leora. Když její otec zemře, Leora by dala cokoli, jen aby mohl v paměti ostatních žít navždy. Ví totiž, že její otec si zasloužil, aby jeho kniha kůže se záznamem celého jeho dobrého života přetrvala navěky. Když však zjistí, že z knihy jejího otce někdo kus vyřízl a knihu upravil, musí se pustit do pátrání, které ji přiměje zamyslet se nad tím, zda svého otce vůbec znala. A jestli zná samu sebe. A jestli všechno, v co celý život věřila, je vůbec pravda. Tak začíná rozplétání strašného tajemství…

Téma tetování, to je moje. Ačkoliv sama mám „zatím“ jen jedno, na instagramu sleduji několik instaúčtů s tématikou tetování. A proto když jsem slyšela, že má vyjít kniha, která je věnovaná právě tetování, těšila jsem se na ni. 

Docela mě překvapilo, jak vlastně útlá knížečka to je. Plus jsou v ní krásné ilustrace. Ale vůbec nejkrásnější je na této knize její obálka. Lesklé ornamenty udělané oranžovou lesklou barvou. Nejvíce se mi líbí pírko vyobrazené na obálce, ale i uvnitř knihy. A na to, že je to paperback vazba, tak je to neskutečný držák. Nosila jsem ji v batohu bez hadrového obalu, a nic se s ní nestalo. To mě baví i u nakladatelství YOLI, které dělá taky paperbackové vazby, ale s pevnými deskami, které opravdu drží. Kdyby všechny brožované knihy byly udělány takto kvalitně, bylo by to super ? 

Ale teď se konečně vrhneme na příběh. Společně s Leorou se ocitáme ve světě, ve kterém si lidé nechávají všechny životní události vytetovat v podobě nějakého krásného obrázku na kůži. Čím více, tím lépe. Od narození po vystudování školy přes povýšení, svatbu až po narození dítěte. A v případě vašeho skonu se zváží vaše duše a rodině se předává tzv. Kniha, která je vyrobená z kůže a jednotlivé stránky zobrazují jednotlivá tetování a mapují život zemřelého. Musím říct, že nemusím moc témata stahování z kůže atd, ale v téhle knize mi to nevadilo. 

Jelikož je to youngadult kniha, nevyhnuli jsme se tu typickému klišé v podobě mladé lásky, dívky, jejíž rodina není tak úplně její rodina … Takových příběhů je opravdu hodně, ale zrovna u této knihy mi to nevadilo. Netrpělivě teď čekám na pokračování, které má vyjít na začátku listopadu. 

Abych to shrnula – příjemná kniha spíše pro mladší čtenářky, s krásnými ilustracemi a milým otevřeným koncem připraveným pro pokračování. 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

4 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *