Knihy

Projekt Kronos (recenzní e-kniha)

Recenzní e-book

Já na scifárny nikdy moc nebyla. Nejsem totiž zrovna technický typ a sci-fi tématika bývá plná technických záležitostí. Ale občas se najdou i výjimky, které mě zaujmou a potěší. Kniha Projekt Kronos byla jednou z těch světlých výjimek. Zvlášť, když přichází jedna taková skvělá scifárna z našich luk a hájů – z rodného Česka. Popravdě, dříve jsem se českým autorům dost vyhýbala, protože jsem vesměs narážela na nezdařilé publikace. Nešlo mi se začíst, někdy to ani nemělo hlavu, ani patu. Ale nyní se vše změnilo. 

Autor – Pavel Bareš
Počet stran – 568
Nakladatelství – Host
Série  /
Rok vydání – 2017

Být hrdinou není ve skutečnosti ani zdaleka takové, jak se o tom píše v komiksech… Píše se rok 2052 a to málo, co po válce ze světa zbylo, halí šero nukleární zimy. Attiona City, jednu z posledních výsep lidské civilizace, zevnitř požírá záhadná epidemie a společenské rozkoly. Zatímco prominentní občané v horní části města se vzpamatovávají z válečných hrůz, méně šťastní obyvatelé spodního Downtownu je stále prožívají. Drogový byznys jen kvete, ulicím vládnou konkurenční gangy a zoufalí Downtowneři se ocitají v čím dál větší izolaci. To vše jsou ale jen první výstřely do tmy předznamenávající občanskou válku. 

Mladý Downtowner Jason Blake vždycky toužil být hrdinou. A teď se mu — k jeho smůle — tohle přání beze zbytku vyplní. Naproti tomu Luco Scarpa nikdy nechtěl nic jiného než prožít svůj život v klidu a míru. Přesto má pod taktovkou nejmocnější organizace světa lovit právě takové lidi, jako je Jason. A ačkoli o tom ani jeden z nich nemá nejmenší tušení, brzy se z nich mají stát pouhé figurky šachové partie, ve které se hraje o osud celého města.

Stejně se to musí uznat. Kdo by to řekl, že takhle zdařilou knihu napíše někdo z Čech. Ono vůbec poslední dobou narážím na samé zdařilé příběhy z per českých spisovatelů. Po příběhu Devět dní od Zuzany Strachotové přichází do mojí malé „síně slávy“ kniha Projekt Kronos. Pokud sledujete můj blog, před časem jste mohli tu najít rozhovor s Pavlem, autorem již zmiňovaného Projektu. Co jsem si tak s Pavlem psala, tak musím říct, že za těch pár dní, kdy jsme si vyměnili pár  e-mailů a následně i několik zpráv, že jsem Pavla shledala velmi zajímavým člověkem a „docela“ i inteligentním. (Pájo, neurazíš se, že ne? 😛 ) 

No, ale dost o Pavlovi, věnovala jsem mu celý článek (což by pro něj měla být pocta!  Pardon, už stop vtípkům), dneska se budeme věnovat jeho hitu Projekt Kronos. Popravdě, měla jsem s přelouskáním tohoto skvostu docela problémy. Jak se sci-fi tématikou moc nezabývám, tak to pro mě bylo něco jako španělská vesnice. Zvlášť prvních pár úseků pro mě bylo jako knižní porod (existuje vůbec takové slovní spojení?) Ale to se mi stalo u některých knih taky, a nakonec jsem z nich byla velmi nadšená. 

No, přelouskala jsem prvních pár stránek (ehm, zhruba prvních 15% ebooku) a konečně se naplno ponořila do příběhu. Kdybych měla vzít vyprávění jako celek – za jedna. Zpracování – tak za tři. Trošku bych autorovi vytkla zdlouhavé pasáže, u kterých jsem zívala, ale nemohla jsem je přeskočit, protože jsem měla strach, že by v nich byla nějaká důležitá informace (taky že v některých opravdu byla). Zbytek knihy už jsem přicházela příběhu na kloub, i když mi do poslední třetiny nebyly některé informace úplně jasné. Třeba jsem moc nechápala tu Attionu, jak promlouvala k Jasonovi. Ale až pak mi došlo, jak to vlastně je (u některých knih mám hold delší vedení, no.)

Co se týče postav v příběhu, nejvíc sympatický mi byl právě Jason. Rozhodně bych doporučila informace o postavách maličko osekat, některé byly opravdu hodně detailní a trošku to působilo jako vycpávání příběhu. Také bych se ráda více dozvěděla o sehirech, protože mi přišlo, že se v knize na ně trochu pozapomínalo. Sem tam je někdo zmínil, ale nebyla vysvětlena celá jejich podstata. Nebo mi něco uteklo?

Rozhodně doporučuji si tento příběh přečíst, protože to fakt stojí za to. Spíše bych ho doporučila zkušenějším starším čtenářům, kteří mají nějaké sci-fi příběhy za sebou, protože čtenáři, kteří se čtením teprve začínají, nebo se sci-fi tématikou nezabývají (jako já) by se v příběhu mohli ztrácet.  

Chtěla bych moc poděkovat společnosti Palmknihy.cz za poskytnutí eknihy k recenzi. Zakoupit si ji můžete zde – Projekt Kronos Palmknihy.cz

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

4 Comments

  • Radka

    A proč by Čech nemohl napsat skvělou knihu? V posledních letech jsem si právě českou sci-fi oblíbila a začínám ji pomalu poznávat. Momentálně jsem pohlcena druhým dílem Propasti času od Romana Bureše a Projekt Kronos mám rozhodně na seznamu už jen proto, abych si rozšířila v tom našem českém rybníčku obzory.
    Vždy když narazím na blogovou recenzi, otevírám článek s neblahým tušením a pak často tiše upím. Napsat, jak se ti kniha četla, není recenze, a nakonec připsat, že doporučuješ přečíst, ale neuvézt proč, případně komu, taky není zrovna uspokojivé zakončení. Nicméně jsem ráda, že jsem se aspoň k nějakému názoru na tuto knihu dostala.

    • Tery Engli

      Děkuji za komentář. Ale asi jsi to nečetla celé. Pokud bys to totiž četla, tak bys věděla, že jsem psala, že jsem měla špatné zkušenosti s českými autory a že mě tudíž tato kniha překvapila. A jinak děkuji za podněty k recenzi, dopsala jsem tam, co ti zřejmě v ní chybělo. Snad je teď lepší.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *