Knihy

Knižní recenze – Nalehko (Clara Bensen)

Zdravím zápisníci!
 
Týdenní čtecí maraton se mi vážně vyvedl, přečetla jsem toho celkem hodně. Jednou  z knih, které jsem v čtecím maratonu přečetla, nebo spíše dočetla, byla lehká letní novinka „Nalehko“ od spisovatelky Clary Bensen. O čem kniha byla, a jaký na ni mám názor? Dozvíte se níže v článku 🙂

Žánr – Román, Světová literatura
 
Rok vydání – 2016
 
Překlad – Viktor Faktor
 
Vazba – Vázaná, s přebalem
 
Hlavní postavy – Clara, Jeff

 Anotace – Minimalistický příběh o lásce a putování… Dva lidé, tři týdny, osm zemí a žádná zavazadla Svérázná americká dvojice vyráží na neuvěřitelnou cestu. Jednadvacet dní, osm zemí, skoro pět tisíc kilometrů. Žádné plány, žádné hotely a žádná zavazadla. A žádné šaty na převlečení. On má jen to, co se mu vejde do kapes, ona si bere kabelku. Ona je Clara, životní krizí trochu pošramocená mladá dáma, on je Jeff, profesor, který si libuje v šílených oděvech a v rámci experimentu se například pokoušel bydlet v kontejneru. Poznali se na internetové seznamce.

A pak si šli koupit letenku. Pro začátek do Istanbulu. Jako novodobí tuláci bez tíže pak pokračují dál. Řecko, Chorvatsko, Maďarsko, Skotsko, Anglie… Když se pak vracejí, ve stejných šatech, v jakých vyjeli, vezou si domů něco víc než suvenýry. Naději. Nebo dokonce lásku? (zdroj – www.databazeknih.cz)
 
Vlastní názor – Chvílemi mi celý děj přišel trošičku zamotanný, protože v jednu chvíli tam popisuje to, co vidí, čili nádherné mohutné stavby či krajinu okolo, a hned na to vykládá svoje myšlenky, nebo vzpomínky z minulosti. Občas to dost zamotalo moji jakožto čtenářovu hlavu, a když jsem pak narazila na pokračování děje, musela jsem se chvílemi vracet do minulých odstavsů, abych si připomněla, co v nich bylo, než hlavní postava Clara začala vykládat o citátech vynálezců či spisovatelů, anebo nevykládala o své životní krizi. Jinak byl děj velmi čtivý, nemohla jsem se od knihy ani odtrhnout, přečetla jsem ji skoro jedním dechem (za dva dny s přestávkami).
Asi nejdříve začnu tou Clarou. Jak jsem již říkala v minulém odstavci, Clara na své dobrodružné výpravě se stále v myšlenkách vytrácela někam jinam. Buď vzpomínala na minulost a na svoji „životní krizi“, anebo nám v knize vykládala citáty jiných lidí. Abych řekla pravdu, já na jejím místě bych na takové „blbosti“ nemyslela 😀 Ale chápu, že autorka knihy tomu chtěla dát zajímavý nádech.
 
Co se týče Jeffa, přišel mi jako takový ten správný cestovatel. Každý problém podle něj má své řešení, se vším si umí poradit. Možná na mě působil až moc bohémským stylem života, trošku bych ho umírnila, ale na druhou stranu mu to zvýrazňovalo tu jeho osobnost, bral to jako jakýsi způsob odprostit se od nevydařeného manželství. Mimochodem – já a můj přítel Jakub jsme se také seznámili na internetu (jen taková zajímavá vsuvka
🙂 )
 
Jakožto milovnice cestování jsem s prostředím byla naprosto spokojená. Zvlášť u popisu chvílí, kdy byly v Budapešti, protože jsem se po Budapešti také procházela, takže jsem si tímto připomněla naše společné strávené chvíle v Budapešti. A zbytek dalších zemí mě jen utvrdil v tom, že se tam prostě musím jet podívat! Zvlášť do toho Istanbulu, ten mi ze všech těch popisovaných měst přišel nejatraktivnější. Chválím podrobnější popis míst spojený se zajímavým vyprávěním. Pro mě naprosto dokonalý cestopis obohacený o myšlenky hlavní postavy (i když místy poněkud otravné).
Hodnocení – budu se opakovat, ale jakožto milovnice cestování jsem naprosto spokojená s touto knihou, a proto jí dávám jasných 5/5. S klidem bych tuto knihu zařadila do „letního čtení“, protože je opravdu jednoduchá, a velmi lehounká třeba k bazénu nebo na pláž (pokud si ji s sebou vezmete do zahraničí. 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *