Knihy

Kdo jinému jámu kopá (Marie Rejfová)

Zdravím čtenáři!

Jak už víte, nedávno jsem navázala spolupráci s nakladatelstvím Mystery Press. Od té doby jsem od nich už získala řádku skvělých knih. Navíc, co musím pochválit, je vstřícnost a zájem pracovníků tohoto nakladatelství. Za to palec hore!

Dnešní kniha, Kdo jinému jámu kopá, pochází z pera české začínající spisovatelky Marušky Rejfové, jejíž hlavní hrdinka je označována za českou slečnu Marplovou!  Tak jdeme na to!

 

Žánr – Detektivky, Humor, Romány, Česká literatura

Rok vydání – 2017

Anotace –  Poklidný život městečka ležícího na brdském pomezí rozvíří smrt výstřední učitelky. Josefína Divíšková, mladá malířka původem z Prahy a rovněž učitelka, jež v Brodu nalezla dočasné útočiště, začne rozplétat nitky případu stylem (a s humorem) jí vlastním.
Kdo a z jakého důvodu mohl zabít Alenu Výbornou, která byla možná trochu praštěná, ale nikdy nikomu neublížila? Jak s případem souvisejí drsní majitelé místního autobazaru, manžel oběti Rudolf Výborný, mentálně zaostalý mladík Pavel Řábek či další z učitelek brodského gymnázia, Běta Benčáková?
Podaří se Josefíně odhalit pozadí skandálního zločinu dřív než kriminalistům? Nebo bude muset spolupracovat s komisařem Tvrdíkem, který je sice sympatický a zatraceně dobře vypadá, ale přesto – nebo možná právě proto – jí pije krev víc, než je zdrávo? (zdroj –
www.databazeknih.cz)

Vlastní názor – Na začátek by určitě stálo za zmínku, že této knize předchází krátká párstránková povídka Kdo má pod čepicí, která má navnadit na tuto knihu. Takže pro začátek stopro nejdříve sáhněte po povídce „Kdo má pod čepicí“ a pak teprve po „Kdo jinému jámu kopá“.

Myslím, že tato nová detektivní série vyčnívá mezi dnešní záplavou severských krimi. Zaujala mě neotřelým humorem, ženskou detektivní postavou (poslední dobou mi přijde, že jsou to spíše chlapi – detektivové). O to víc mě těší, že je to česká detektivka. Mám jich za sebou hodně, a tak můžu říct, že je velmi těžké napsat povedenou českou detektivku, a právě Marušce Rejfové se to povedlo, aspoň podle mě.

Josefína, abych řekla pravdu, si mě získala až někdy ve třetině knihy. Z počátku jsem tak nějak nemohla se vžít do jejího života. Tento pocit ale záhy vystřídalo velké nadšení z knihy. Zaujala mě ta běžnost hlavních postav. Jsou to prakticky lidé, které potkáváme naprosto denně. Učitelé, podnikatelé, obchodníci, prodavači … Běžní lidé.

Trošku mě zamrzelo, že Brod, malinké městečko, ve kterém se celý příběh odehrává, je smyšlený. Trošku mi to nekoresponduje s těmi realistickými rysy postav. Určitě by bylo super zasadit to do reálného města, a ne do smyšleného. Ale je to jen taková šmouha na příběhu.

Další věc, kterou jsem na příběhu velmi ocenila, byl charakter Josefíny. I když mi zpočátku moc nesedla, následně byla naprosto super. Byla totiž tak moc obyčejná. Nebyla žádný zázračný detektiv, který ví všechno hned, neměla žádný takový ten detektivní dar, díky kterému se vše vyřeší v rekordním čase.

Aurtočin styl psaní mi sedl, líbil se mi její humorný pohled na věc. Žádné zbytečné šťourání se ve věcech, žádné zázraky, ale naprosto běžný chod života.

Stoprocentně bych tuhle detektivku mohla doporučit všem. Jo, všem. Hlavně teda milovníkům české literatury. Tahle detektivka se povedla, a já věřím, že další díly, které se chystají, budou stejně dobře napsané jako tato.

5/5.

Moc se omlouvám, že v článku nejsou fotografie knihy, vybila se mi zrcadlovka a nedala jsem si ji nabíjet, a mobilem jsem to vyfotit nemohla, protože jsme na něm tu knihu četla. 🙂

Chtěla bych poděkovat nakladatelství Mystery Press za poskytnutí recenzního e-booku. Knihu můžete zakoupit zde – Kdo jinému jámu kopá

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

4 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *