Knihy

Francesca Zappia – Eliza a její nestvůry

Zdravím všechny své báječné čtenáře u nové recenze.

Poslední dobou (a tak to bylo hlavně před Vánoci) vycházela strašná spousta zajímavých titulů.  Pokud nechcete, aby vám uniklo, na co se těšit, tak doporučuji sledovat FB stránku Luciina zašívárna. Lucinka tam vždy pro daný měsíc tvoří album, kam dává obálky knih a k nim anotace. Nemusíte to hledat nikde po netu, Lucka to udělala za vás! A my tě za to Luci milujeme!

Právě díky Lucince jsem přišla na knihu Eliza a její nestvůry a netrpělivě vyhlížela e-knihu (přestala jsem kupovat papírové knihy, proč – o tom si povíme jindy) a zhltla ji jako malinu.

Autor – Francesca Zappia
Počet stran – 352
Nakladatelství – CooBoo
Rok vydání – 2019
Série – /

Eliza je stydlivá a trochu divná holka, ale na internetu se z ní stává anonymní tvůrkyně populárního komiksu Nestvůrné moře. Vůbec si neumí představit, že by se jí ve skutečném světě mohlo líbit tolik jako ve virtuálním. Tedy do chvíle, než do školy nastoupí fanoušek její tvorby Wallace. Rozumí si a Eliza začne přemýšlet, jestli by život offline nestál za zkoušku. Jenže pak vyjde její identita najevo a všechno, co vybudovala, se začne rozpadat.

Opět další kniha, která mi pravděpodobně utkne v paměti a na níž si brzy dám re-reading. Popravdě, moc jsem od této knihy neočekávala, i když z různých stran padaly pochvalné recenze jak na instagramu, tak na Goodreads. Ale i tak jsem se celkem naučila mít spíše menší očekávání od knih, zaručilo mi to totiž, že pak z knihy nebývám až tak zklamaná. Ale to jsem jen tak drobně odbočila, zpátky k Elize.

Elize je mladá studentka chodící do maturitního ročníku. Na škole nemá žádné kamarády, s nikým se moc nebaví a veškerý svůj volný čas tráví u počítače a grafického tabletu. Eliza před světem skrývá obrovské tajemství, které se ale díky jejím rodičům vyvalí napovrch a totálně ji smete. Eliza se díky tomu propadne do depresí, ačkoliv to s ní rodiče mysleli dobře, nečekali, co její odhalení může způsobit. A pak je tu Wallace. Nový spolužák, který si k Elize musí přisednout. Zakřiknutý, nahlas s nikým nemluví. Jsou si v tomhle docela podobní. Navíc oba milují jednu věc – internetový komiks Nestvůrné moře.

Při sepisování této recenze jsem myšlenkami stále ubíhala ke knize a nemohla jsem se pořádně soustředit, proto se předem omlouvám za případné překlepy. Ale když tahle kniha byla tak skvělá! Autorka má naprosto úžasný smysl pro vykreslení scény (o tom jsem se už přesvědčila v její předchozí knize Uvnitř mé hlavy) tak, že scenérie čtenářovi běží před očima. Navíc zde jsou použité krátké kapitoly, což mě strašně vyhovuje, extra proložené obrázky z komiksu, o kterém se v knize mluví.

Co se týče postav, tak Eliza mi byla sympatická, sama jsem se ve škole spíše stranila ostatním, a navíc jsem Elizu obdivovala pro její grafické nadání a že její komiks milují tisícovky lidí. Wallace mi už od začátku moc nesedl, ale postupně se to vylepšilo. Zklamalo mě teda jeho chování, když to všechno prasklo, ale na druhou stranu ho chápu, byl naštvaný.

Bohužel mi ale vrtá hlavou jedna věc, o které bych si ráda popovídala s někým, kdo knihu už četl a třeba mi o tom řekne více. Nesedí mi tam totiž věk kamarádů Elizy z fóra – Emma a Max. Emmě je 14 a chodí na střední? Nevím teda, jak je to se školstvím v Americe, ale i tak se mi ten věk zdá málo. A že by udělala sama komplet celé webovky? Ve čtrnácti? Tohle je věc, která mi do knihy absolutně nesedí a přemýšlím, jestli je to chyba překladu, nebo jestli jsem jenom tak nevzdělaná a nevím, jak je to se školstvím v Americe? Prosím, kdo jste tuto knihu četl, dejte mi vědět na mém emailu, který najdete v postranním menu.

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *