Knihy

Knižní recenze – Šťastní lidé čtou a pijou kávu (Agnes Martin-Lugand)

Zdravím zápisníci!
 
První knihou, kterou jsem přečetla za jedno jediné odpoledne během posledního čtecího maratonu, díky její velikosti, je kniha Šťastní lidé čtou a pijou kávu. A teď se na ní můžeme mrknout!

 
 
Žánr – Román, Světová literatura, Pro ženy
 
Rok vydání – 2016
 
Překlad – Dana Melanová
 
Vazba – Vázaná s přebalem
 
Pár vět o autorovi – Agnes se narodila v Sanit Malo v roce 1979. Několik let pracovala jako klinická psycholožka, poté se začala věnovat psaní románů. Svůj první román, Šťastní lidé čtou a pijou kávu, mezi literárními blogery a čtenáři zaznamenal obrovský úspěch, tak velký, že se podle knihy dokonce točí film. Autorka už ve svém prvním románu velmi citlivě analyzuje lidskou duši a dokonale sprostředkovává zážitek hlavních postav.
 
Anotace – Dá se vyléčit zlomené srdce? Mladá Pařížanka Diane je přesvědčená, že šťastní lidé čtou a pijou kávu, a proto tak nazve svou kavárnu. Když však při automobilové nehodě zahyne její manžel i malá dcerka, Diane ztratí smysl života. Zcela se uzavře před světem a přestane se starat i o svou literární kavárnu. Nakonec se rozhodne odjet do Irska, které toužil navštívit její muž, a na jeho bouřlivém a drsném pobřeží dát do pořádku svůj život. Netuší, že tu potká muže, který rázem její život změní. Záhadný fotograf Edward, kolem nějž se dějí podivné věci, ji přiměje vrátit se do života. V současné době se podle knihy natáčí i film. (zdroj – www.databazeknih.cz)
Hlavní postavy – Diane
Vlastní názor – Když jsem se na tu knihu dívala v knihkupectví, nejprve mě zaujala svým názvem. Název totiž spojuje dvě moje oblíbené věci – knihy a kávu. Předpokládala jsem, že to bude o čtení u kávy. Ovšem pravý děj mě ze začátku velmi zaskočil. Nečekala jsem, že jedna osoba toho může během chvíle ztratit tolik, jako právě Diane, která si se svým nejlepším přítelem otevře v Paříži kavárnu „Šťastní lidé čtou a pijou kávu“ (odtud zřejmě název knihy). Co se týče stylu psaní, tak mi kniha naprosto dokonale sedla, přečetla jsem jí za necelé dvě hodinky. Dramatický příběh o snaze hlavní postavy odprostit se od katastrofy, která postihla její život. Vše bylo v knize tak dokonale popsané, že jsem se chvíli cítila, jako bych tam byla, a všechno pozorovala z povzdálí.
 
 
Chudák Diane. Co o ní říct? Během několika hodin ztratí vše, co miluje a co je jí drahé. Proto se vydá do Irska, nádherné severní země, kam bych se také chtěla podívat. Ovšem po celou dobu jejího pobytu ji pronásleduje na každém kroku hrůzná událost – smrt manžela a dcery. Muselo to opravdu hodně bolet, ani si nedokážu představit, jak bych se v takové situaci chovala já, kdybych ztratila skoro celou svou rodinu.
 
Zde v Irsku pozná muže, který ji ale zcela ignoruje. Na každém kroku na sebe narážejí. Diane mi byla docela sympatická během čtení, ale ten chlápek, ten Edward, mi po celou dobu strašně pil krev (až na posledních pár stránek, to jsem ho začínala pomalu mít ráda, až to nakonec Diane pěkně ošklivě utnula).
 
 
Francie, a Irsko. Dvě země, do kterých bych se hrozně moc chtěla podívat, spojené v jedné knize. Hlavně ten nádech Irska, ach. Božé, budu muset vykrást banku, abych si mohla aspoň na týden zaletět do Irska 😀
 
Celkové hodnocení – Knize dávám 4/5. Bod strhávám za toho protivu Edwarda. (Doplnění hodnocení – vadilo mi, že Diane pořád a neustále kouřila. Jednu cigaretu za druhou.) 
 
Co vy a tato kniha? Četli jste/Nečetli? Určitě mi dejte vědět v komentářích 🙂 A já se na vás budu těšit u dalšího článku! 
 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

4 Comments

  • Denisa

    Moc pěkná recenze 🙂 K této knize jsem se dostala nedávno a stejně jako sem si naivně myslela, že to bude o knihách a kávě 😀 Ale vůbec mi nevadilo, že tomu tak nakonec nebylo.
    Jo a to kouření těch cigaret vadilo snad všem 😀

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *