Knihy

Volání kukačky (Robert Galbraith)

Zdravím zápisníci!

Na tuto knihu, Volání kukačky, mě navnadila kamarádka, která o ní básnila několik dní, kdykoliv jsme zabrousily na téma knih. Nedalo mi to, rezervovala jsem si ji u nás v knihovně, a začetla se. A teď vám ji tu můžu ukázat!

Žánr – Detektivky, Světová literatura

Rok vydání – 2014

Překlad – Ladislav Šenkyřík

Anotace Vzrušující detektivní román J. K. Rowlingové, napsaný pod pseudonymem Robert Galbraith. Když se slavná modelka Lula Landryová zřítí ze svého zasněženého balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, dojdou vyšetřovatelé rychle k závěru, že šlo o sebevraždu. Případ se zdá být uzavřen. Lulin bratr má však stále jisté pochybnosti. A najatý soukromý detektiv má za něj odhalit pravdu. Cormoran Strike je válečný veterán, který si z Afghánistánu odnesl těžké zranění, i jizvy na duši. Během řešení případu proniká do světa distingovaných bohatých mužů a krásných svůdných žen, odhaluje skryté souvislosti a sám se ocitá ve smrtelném nebezpečí. Tento napínavý kriminální román působivě líčí atmosféru velkoměstského Londýna – od ospalého poklidu ulic ve čtvrti Mayfair po zapomenuté hospůdky v East Endu a čilý ruch v Soho. Volání kukačky je vysoce ceněný debut Roberta Galbraitha, v němž se poprvé setkáváme s detektivem Cormoranem Strikem a jeho sympatickou pomocnicí Robin, na jejichž další případy se můžeme těšit už nyní. (zdroj – www.databazeknih.cz)“

Hlavní postavy – Cormoran, Robin

Vlastní názor – Už milionkrát jsem všude říkala, že jsem se poslední dobou zamilovala do detektivek. A když mi kamarádka doporučila tuhle a pořád o ní básnila, nevydržela jsem to, a začetla se do ní taky. Popravdě, ze začátku mi docela dlouho trvalo se do knihy začíst, ale pak to šlo jako po másle.

Ve zkratce – Policie záhadně velmi rychle vyšetřila smrt slavné modelky jako sebevražda. Ovšem modelčin bratr John nevěří tomu, co policie řekla a na vlastní pěst si anjde soukromého detektiva Cormorana Strika (trošku mi přijde podivné, tohle jméno, protože kdykoliv vidím jméno nebo slovo Strike, vzpomenu si na hru Counter-Strike :D). Ten má za sebou v životě hodně problémů – přišel o přítelkyni, kvůli níž odešel i z armády, přišel i o nohu, a přespává na polním lehátku u sebe v kanceláři.

Do práce k němu na týden přichází Robin, mladá, čerstvě zasnoubená slečna, aby mu dělala sekretářku. Cormoran je s její prací tak spokojený, že jí nabídne, aby u něj zůstala ještě chvíli. To se nelíbí přítelovi Robin, Matthewovi, který jí práci u Cormorana rozmlouvá.

Popravdě, Robin se mi líbila, Cormoran ne. Z Cormorana jsem po celou dobu čtení měla jakýsi divný pocit, že není až tak úplně tím, za koho se vydává. Možná to zapříčinil jeho vzhled, nebo jeho neústupné chování. Chvílemi mi připadal jako naprostý blbec.

Styl psaní se mi líbil, líbilo se mi číst detektivku z trošičku jiného pohledu, ne z pohledu kriminalisty, ale z pohledu soukromého detektiva, který prauje jinak než policie, sbírá indicie a skládá je kousek po kousku k sobě. Co mi ovšem vadilo, a to hodně, byly strašně zdlouhavé popisy. Opravdu, některé odstavce jsem dokonce přeskakovala, protože ty popisy byly tak podrobné a trošku i nudné. Řekla bych, že kdyby se vynechaly extra dlouhatánské popisy, tak by kniha byla o takovou stovku stránek kratší.

Naprosto mě uchvátil závěr knihy, kdy to Cormoran naplno vybalil na … Nechte se překvapit.

Celkové hodnocení – Po dlouhém váhání knize dávám 4/5. Ty popisy fakt byly hrozně dlouhý. 

Máte vy zkušenosti s knihou Rowlingové ala Galbraitha? 

 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

6 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *