Knihy

Vidořád (Samantha Shannon)

Zdravím zápisníci!

Ještě v loňském roce jsem recenzovala knihu Kostičas pro portál DobreKnihy.cz, a protože ta knížka byla tak strašně boží, musela jsem si objednat rovnou druhý a třetí díl. Druhý díl s názvem Vidořád vám představím ve své dnešní recenzi.

Původní název – The Mime Order (2015)
Žánr – Fantasy, Romány, Světová literatura
Rok vydání – 2015
Překlad – Lenka Kapsová

„Udělali z nás zloděje. Je načase ukrást, co nám patří.“

AnotacePaige Mahoneyové se podařilo utéct ze šeolského zajetí, ale tím její problémy teprve začínají: mnoho přeživších je nezvěstných a ona se stala nejhledanější osobou v Londýně. Scion upřel na Bledého snílka své vševidoucí oko, vidopáni a vidopaní městských gangů jsou pozváni na vzácné setkání Sněmu nepřirozených. Jaxon Hall a jeho gang Sedm pečetí jsou připraveni získat pozornost, ale vztahy mezi jasnovidci kazí staré nevyřízené účty a za každým rohem číhají temná tajemství. Pak se začnou ze stínů vynořovat Refájci. Ale kde je Strážce? Paige se musí z doupěte u Sedmi ciferníků dostat do spisovatelské čtvrti Grub Street a proniknout do tajných katakomb Camdenu dřív, než bude osud londýnského podsvětí zpečetěn. 

Vlastní názor – Na druhý díl Kostičasu jsem byla natěšená jak dítě na Vánoce. Ale čtení této knihy bylo tak trochu jako jízda na horské dráze.

Začátek knihy byl jedno velké vzrůšo. Paige a hrstce dalších se podařilo před Nashirou uprchnout a vrátit se do Londýna. Jenže po návratu k Sedmi pečetím se z napínavého příběhu stala tak trochu nuda. Na pozadí probíhaly jisté náznaky čehosi, co se nedalo tak snadno určit. Autorka zde trošku polevila ve vzrušení a chopila se spíše popisování. Jenže kromě toho, že se Paige připravovala na oproštění od Bílého vazače, byl příběh slabý a bez akce. První polovina knihy byla nuda. I když to možná zní dost drsně.

K rozjezdu dochází v druhé polovině knihy, kdy se začalo mluvit o Šarvátce a zvolení nového Kmotra. Tušila jsem, že to bude pěkná mela, a z pohledu Paige bylo už předem jasné, co udělá. Co se týče konce, nemohla jsem být naštvanější. Takovej podraz! Je tu jasné poselství, že nikdy nemáte věřit nikomu. Ani nejbližším. Nikdy nevíte, kdy vás někdo z nich zradí. Kdy vám někdo zabodne kudlu do zad. Ale byla jsme ráda, že jsem si společně s druhým dílem koupila i třetí, protože ten konec byl tak napínavý a akční, že jsem si musela hned otevřít pokračování. 

Tušila jsem, že ta daná osoba z knihy bude skrývat velké tajemství, ale že se z ní vyklube až taková svině, tak to jsem opravu nečekala.  Koho jsem ale v knize viděla ráda, byl Strážce. Sice mi v první knize moc nesedl, ale byla jsem strašně zvědavá, jak to s ním pokračovalo dál po útěku Paige z Prvního Šeolu. Dalo se taky předpokládat, že s Paige k sobě pocítí jisté sympatie. Ale víc prozrazovat nebudu, na to si budete muset knihu přečíst. Strašně mě těší, že Kostičas nebude jen trilogie, jak to poslední dobou bývá, ale dílů bude rovnou sedm!

Strašně mě zajímá, co všechno autorka do dalších dílů schová a už teď se nemohu dočkat čtvrtého dílu, který by měl vyjít někdy v roce 2019. Doufám, že nás nebude autorka dlouho napínat! Píše čtivým a poutavým stylem, který vás prostě od příběhu nepustí, ani kdybyste museli na záchod. Za co autorce dávám mnoho bodů k dobru, je seznam sedmi řádů jasnovidnosti podle příručky O podstatě nepřirozenosti, která se nachází na samotném konci příběhu . Taky nebyla líná a sepsala i slovníček výrazů. 

Vidořád ode mě dostává 4/5 (asi jste si všimli, že jsem od Nového roku změnila hodnocení, 10 bodů je moc široká škála, stáhla jsem ji na 5) 

„Vypadáš jinak,“ Řekla jsem.
„Ty taky. Ale jak vypadá moje Paige, to se nikdy nedozvíš.“ Zadíval se na mě. „Nebo snad ano?“
Nad hlavou se mi objevil stín v podobě písmene X. Když jsem se chtěla pohnout, zjistila jsem, že mám svázané kotníky i zápěstí.
„Ubohá loutko,“ řekl Jaxon. „Nic nechápeš, viď?“

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

8 Comments

 • Casion

  Jednotku som čítala už dávnejšie a minulý rok som si dala re-reading a príbeh je to skutočne výborný. Je škoda, že u nás v slovenčine zvyšné diely neplánujú dovydávať, takže siahnem po českom preklade a už sa na túto dvojku aj ďalšie diely veľmi teším 🙂

  • Tery Engli

   To jsem nevěděla, že na Slovensku nebudou vydávat další díly!! 🙁 Protože tahle série je boží! No tak snad u nás to bude pokračovat to vydávání …

 • veruce

  Tahle série mě taky chytla, což se o jiných knihách stejného žánru říct nedá 🙂 Druhý díl byl takový oddechový, ale nakonec to ničemu nevadilo, třetí to plně vynahradil 🙂 Jsem zvědavá, kam se to bude ubírat dál

  • Tery Engli

   Děkuji za komentář 🙂 No už teď přemýšlím, co si na nás chystá autorka v těch dalších dílech 🙂

  • Tery Engli

   Je to psd (photoshopová) šablona, ale bohužel to není vůbec lehké, protože ty obálky knížek do toho povětšinou vůbec nesedí rozměrově, musejí se zvětšovat, pak to nakonec přesahuje tu hranici knihy, takže se přebytek musí zase gumovat … Pracuju na jednodušší verzi, ale zatím se snažím využít tuhle s větší knihou 🙂 Jinak moc děkuju za komentář 🙂 Už chystám recenzi na třetí díl 🙂

 • Jaina

  Jak já tuhle sérii miluju! Už od Kostičasu 🙂 Je fakt, že Vidořád nechal člověka trochu odpočinout od toho napětí, ale třetí díl to dost vynahrazuje 😀 hrozně se těšim na další díly 🙂

  • Tery Engli

   Ahoj a děkuji za komentík 🙂 Ano, Vidořád byl taková oddechová vsuvka. Recenzi na třetí díl právě chystám 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *