Knihy

Vasilij Mahaněnko – Tajemství Temného hvozdu

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fantom Print!

Zdravím všechny své báječné čtenáře u nové recenze na mém blogu!

Doufám, že s tím horkem válčíte spoustou zmrzliny a větráky. My, jelikož bydlíme ve čtvrtém, posledním patře bytovky (nad sebou už máme jen takovou půdu), máme v bytě přes den neuvěřitelné horko (v týdnu tu dokonce bylo 30°C! Fuj!) V těhlech vedrech my čtení vždycky hrozně trvá. Ale podařilo se mi dočíst třetí díl Cesty šamana z produkce Fantom Print, který jsem dostala loni na recenzi (a ano, vím, jsem ostuda, že jsem to dočetla až teď.) No, tak jdeme společně na ni! 

Autor: Vasilij Mahaněnko
Nakladatelství: Fantom Print
Počet stran: 352
Série: Cesta šamana #3
Rok vydání: 2018

JE ŠAMAN POUHOU FIGURKOU VE HŘE MOCNÝCH?
Na to má Mahan důraznou odpověď!
Barliona. Virtuální svět narvaný k prasknutí monstry, bitvami a samozřejmě hráči. Hvězda Mahana, hackera odsouzeného k tomu, aby si v Barlioně odpykával svůj trest, mezi nimi rychle stoupá. Po převratu v herním systému se barlionské klany předhánějí v tom, kd
o si urve větší kus moci a kdo přejde na stranu nového císařství. Mahan je rázem středem pozornosti, o to víc, když ho Korporace, která hru provozuje, pevně spojí s celým novým rozsáhlým scénářem, na jehož pokoření si brousí zuby všichni špičkoví hráči serveru. Na výpravu do Temného hvozdu je potřeba silný tým, ale v něm si nejdřív Mahan musí vybojovat patřičný respekt a právo velet. Jinak totiž hrozí, že jeho instinktům šamana nikdo nebude věřit – a že místo odhalování tajemství skončí největší hrdinové Malabaru jen jako upíří večeře…

V knize Tajemství temného hvozdu pokračujeme v příběhu šamana Mahana, který se vydává do Temného hvozdu s partou svých přátel, aby splnil jeden velký scénářový úkol. Bohužel, Barliona je nelítostný svět s ještě nelítostnějšími hráči, kteří mu nedají nic zadarmo a hází mu klacky pod nohy. Ve chvíli, kdy se k němu otočí zády i jeho bývalý přátelé z dob, kdy spolu hrávali, cítí se vážně špatně. Proto do svého nově vzniklého klanu Bodláků přijímá docela překvapivě jedny z nejlepších hráčů Barliony, kteří dříve bojovali proti sobě, ale nyní se musí i přes svou nechuť postavit bok po boku.

Ach bože. Jak mám vlastně popsat pocity z této knihy? Na rovinu řeknu, že prozatím mi to přijde jako nejslabší díl ze série. Ačkoliv jsme se konečně dočkali pořádného velkého úkolu, do kterého musí být zapojeno mnohem více lidí než jeden, ukázalo se, že některé postavy dokáží být pěkné … nechci napsat nic sprostého, ale … Řeknu to takhle. Postavu Anastarii jsem začala strašně nesnášet. Celou dobu jsem z ní cítila jen její manipulaci, strašně moc chtěla informace, ale moc se jí nechtělo dělat něco na oplátku, pořád z Mahana jen tahala a tahala informace, prostě se chovala strašně povýšeně. Docela obdivuji Mahana, že se s ní dokázal bavit. Já měla zhruba od půlky knihy ji z toho příběhu vytáhnout, přetrhnout vejpůl a vrazit pořádnou facku, aby se konečně probrala! Zatím jsem nikdy necítila až takovou nenávist a nechuť k nějaké literární postavě.

Na jednu stranu jsme se dostali za hranici Volných plání, kde se konečně dostal na řadu scénář, ale na druhou stranu mi některé pasáže přišly strašně zdlouhavé, podrobné a zpomalující příběh. Vím, že v herních knihách je podrobnost důležitá, aby si čtenář dokázal hru představit, ale dohadování se před útokem, kdo kde bude stát bylo naprosto zbytečné. Co se týče knihy, ještě nikdy se mi nestalo, že bych nahlas (jakože zvýšeným hlasem) řekla: „Co to do****le děláš? Pomátl ses?“ když Mahan udělal jednu věc, která mě totálně odrovnala. Možná jsem ve skryzu duše tušila, že tu volbu udělá, ale doufala jsem, že se jen mýlím a on si vybere tu druhou možnost. I když, abych byla spravedlivá, dost to okořenilo jinak lehce nudný příběh. 

Bohužel tento díl trošku zklamal má očekávání od této zatím bravurní série, ale bohužel u sérií se to dost často stává, že dojde k tomu, že jedna kniha je slabší než ostatní. Určitě bych maličko zkrátila ty podrobné popisy, určitě by se díky tomu kniha o pár stránek zkrátila. Ale i tak stojí opravdu vysoko nad leckterými fantasy knihami, a už si brzy opravdu budu muset zahrát World of Warcraft?

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *