Cestování

Storytime: Prodloužený víkend v Bulharsku! 1/3

Zdravím všechny své báječné čtenáře u nového článku!

Tentokrát pro vás budu mít minisérii tří článků, ve kterých bych vám ráda ukázala, jak jsme strávili prodloužený víkend v našem milovaném Bulharsku. Doteď jsme tam jezdili jen za koupáním a odpočinkem, ale tentokrát jsme si udělali prodloužený víkend a jeli jsme tam za památkami a historií. Záměrně jsem celý trip rozdělila do tří článků, aby to nebylo na vás moc dlouhé a dobře se to četlo 🙂 Byli jsme tam tři dny, tak každý jeden den bude jeden článek 🙂

První den ale začne vlastně o den dříve večer, protože jsme do Bulharska letěli v pátek 12.5. večer. V pátek se prakticky nic nedělo, jen jsme doletěli do Varny, sedli do auta a jeli do Elenite, kde máme byt. Přespali jsme v bytě a druhý den v sobotu vyrazili ven.

V sobotu jsme jako první jeli do oblasti Panicherevo, kde se pěstují slavné bulharské růže. Zajímavostí je, že zhruba 70 % světové produkce růžového oleje, respektive oleje z růží, je původem z Bulharska. Používá se primárně v kosmetice, a i já jsem měla možnost si pořádně očuchat čerstvě rozkvetlé růže a kosmetiku z nich vyrobenou. Stihli jsme to akorát, byli jsme tam týden předtím, než v Bulharsku probíhá velký růžový festival, na kterém pěstitelé prezentují, jaké růže vypěstovali, a najdete tam i spoustu stánků s kosmetikou a dalšími produkty z růží. Přála bych vám cítit tu úžasnou vůni čerstvě rozkvetlé bulharské růže – věřte mi, že s růžemi, co se pěstují u nás, se to nedá srovnávat!

Z Panichereva jsme se vydali do Kazanlaku, první velkou zastávkou na našem roadtripu po Bulharsku. V Kazanlaku jsme měli i zabookovaný apartmán na přespání. Navštívili jsme obrovský růžový park, bohužel ale v něm neměli žádné růže rozkvetlé, takže jsme se jen tak prošli a šli zpět k autu. Zajímavostí je, že přímo u parku je i muzeum růží, ve kterém najdete historii toho, jak se v Bulharsku začaly růže pěstovat, a měly by v něm být i historické nástroje pro lisování oleje. Bohužel, v době naší návštěvy bylo muzeum zavřené, takže jsme se do něj ani nemohli jít podívat, ale něco jsme si vykoukali na internetu.

Pak jsme po procházce v parku zamířili do našeho apartmánu. Bohužel jsem do Bulharska jela s nemocnou nohou – mám v pravé noze v lýtku lehký zánět, takže procházky nemohly být moc dlouhé, po delší chůzi mě začala přepadat bolest. Snažili jsme se tedy chodit přiměřeně a nedělat velké vzdálenosti pěšky.

Když jsme dorazili do apartmánu, tak se rodiče šli ještě trochu projít po městě, my jsme s Kubím zůstali už na pokoji a jak je u nás zvykem, pustili jsme si fotbal 😀 Hrála totiž Sparta se Slavií doma (Sparta vyhrála, ou jé!). Večer jsme si dali vínko a pustili jsme si v televizi pohádku Lotrando a Zubejda. Proč, to vám povím v dalším díle této „trilogie“ 🙂

Na závěr pro vás mám pár fotografií:

Druhý díl už brzy!

S láskou vaše

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

    • Tery Engli

      Děkuji za komentář, ta vůně byla úžasná! Rozhodně doporučuji se tam někdy vydat 🙂 Bulharsko je úžasná země <3

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *