Knihy

Sníh nebo popel (Sara Raasch)

Zdravím zápisníci!

Hlásím se po trošku delší blogové pauze. V práci je teď poslední dny děsný frmol, jak před Vánocemi 😀 No, já měla Vánoce o pár dní dřív, přála jsme si čtečku a taky jsem ji dostala 🙂 Svátky už budeme jenom trávit s přítelem 🙂 Ale o Vánocích tu dnes mluvit nechci. Chtěla bych tu mluvit o knize, která se u nás dost často vyskytuje na českých a slovenských blozích. Neodolala jsem a sáhla po ní také. Sníh nebo popel.

Původní název – Snow like Ashes (2015)

Žánr – Fantasy, Pro děti a mládež, Dívčí romány 

Rok vydání – 2017 

Překlad – Zdeněk Uherčík 

Anotace Jaro před šestnácti lety dobylo Zimní království. Jedinou nadějí zničené země je osm přeživších a Meira je jednou z nich. Celý život prožila jako uprchlík, nepoznala své rodiče a vychovali ji jako válečnici. Avšak i jako nelítostná bojovnice se zamilovala. Nešťastně. Ani zlomené srdce ji ale nezastaví – udělá cokoliv, aby její království získalo svobodu. 

Vlastní názor – Tak u téhle knihy nebylo potřeba zrovna dvakrát přemýšlet. Anotace mě na tuhle knihu dokázala slušně dost nalákat, ovšem realita nebyla taková, jakou jsem ji čekala.

Asi nejprve začnu knihou jako takovou. Moc často to nedělám, ale tady musím dost pochválit grafické zpracování přebalu a vzhled samotné knihy pod ním. Musím říct, že přebal se neskutečně moc povedl. Grafik, který ho tvořil, odvedl dost velký kus práce. Kniha pod přebalem je jednoduchá, zpočátku jsem si říkala, že je až moc jednoduchá, ale pak jsem se nad tím zamyslela, a došlo mi, že vypadá jako kronika. Na hřbetu má název a autora, ale na předních deskách je jen logo toho kruhu. Tohle se velmi povedlo a za mě palec nahoru.

Nápad s královstvími s magií se mi moc líbil. Také mi přišlo zajímavé to rozdělení – Roční období a Střídavá království. V žádné knize jsem tohle zatím neviděla a autorka zde vymyslela originální zpracování.

DÍVKA se zlomeným srdcem
Nelítostná BOJOVNICE.
Budoucí HRDINKA.

Co se týče hlavní hrdinky, Meiry, tak té jsem fandila už od začátku. I když ve mě vzkvétaly jisté pochybnosti, které se s přechodem do druhé poloviny knihy jen potvrdily, stále jsem jí fandila. A fandit jí budu i dál. Koho ovšem jsem si nezamilovala, byl Mather. Nevím proč, ale přišel mi děsně nesympatický. Necítila jsem u něj takovou tu jiskru, jako třeba u prince Therona, toho jsem si naopak zamilovala od prvních řádků a pevně doufám, že bude i v dalších dílech.

Příběh jako takový je napsán velmi dobře. Téma je neobvyklé, i když mladá holka coby hrdinka je už takový běžný hrdina. Ale co mě u knihy dost zklamalo, bylo zpracování toho děje. Od druhé poloviny knihy bylo naprosto jasné, jak kniha skončí, takže jsem z vyvrcholení na konci nebyla vůbec překvapena. Docela mě mrzí, že byla kniha takhle předvídatelná, protože celý ten příběh je neskutečně zajímavý. Autorčin styl vyprávění je zajímavý a čtivý, nemohla jsem se odtrhnout, taky díky tomu jsem knihu zhltla za dvě odpoledne 😀

Do dalších dílů stoprocentně půjdu, i kdyby jen z čisté zvědavosti, jak to dopadne s dalšími postavami a jestli se Meiře podaří její Zimu zachránit. Ale není to jen zvědavost, ale i ta originalita příběhu, co mě nutí se těšit na březen, kdy má vyjít druhý díl této knihy.

„Neřekls mi, že už chystají svatbu,“ zavrčím. Míříme do tanečního sálu a přes něj do Noamovy pracovny. „Asi mi mělo dojít, že nebudeme mít moc času poznat jeden druhého.“ 

Celkové hodnocení – 4/5

 

 

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuju portálu DobréKnihy.cz Knihu Sníh nebo popel najdete v kategorii Fantasy

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

  • Markii Reed

    Přečíst si tuto knihu mě láká čím dál tím víc. Pročetl jsem si několik recenzí a popisu knihy a myslím si, že dozrál čas, abych si tuto knihu konečně koupil. Když jsem ji viděl v knihkupectví, hned mě zaujal ten kruh. Vypadá totiž jako chakram ze seriálu Xena, princezna bojovnice. Už se těším, až tu knihu koupím.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *