Knihy

Skrytá píseň (Recenzní kniha)

Recenzní kniha

Nakladatelství Omega čas od času vyhlašuje konkurzy na novinky recenzáky. Už jsem se párkrát přihlásila, ale až teďkon to vyšlo. Jedná se o knihu Skrytá píseň, prvotinu ruské autorky Valentiny Nazarove. S knihou od autora z této země jsem se setkala poprvé a hned jsem byla celkem příjemně překvapena. A vlastně to byla první kniha z tohoto nakladatelství vůbec. 


Autor – Valentina Nazarova
Počet stran – 384
Nakladatelství – Omega
Série – /
Rok vydání – 2018

Jednadvacetiletá Nika studuje v Londýně. Je krásná, temperamentní a má vše, co chce, nebo to alespoň dokonale předstírá. Ale má tajemství. Když jí bylo třináct, její milovaná starší sestra Jenia zmizela v malém městečku ve střední Anglii. Jediná věc, kterou Nika má, je sbírka kultovních rockových alb. Podle nich utvořila svou osobnost: vnímání krásy, lásky, života a svého vlastního já.

Snaží se nemyslet na to, co se stalo. Až jednoho dne, těsně před Velikonocemi, ji minulost dostihne strašným způsobem, takže jí nezbývá než zjistit, co se vlastně tehdy stalo. Nika zveřejní sestřinu starou fotku na Facebooku v naději, že by ji někdo mohl poznat. Téměř okamžitě obdrží odpověď od ženy, která tvrdí, že byla nejlepší kamarádkou Jeniy, a Nika se vydává vlakem do Notownu, města, kde její sestra žila… 

Do knihy jsem se vrhla rovnou po hlavě a nechala se příběhem zcela pohltit. Čtenáře pěkně zarazí styl psaní, který není zrovna obvyklý. Tato publikace je totiž napsána formou zpráv na Facebooku, zprvu je to konverzace dvou sester, ale postupem času se to přemění pouze na jednoduchý monolog Niky, která formou zpráv píše svojí sestře Jeniy. Zvláštní na tom je, že sestra jí neodepisuje, protože … se ztratila. A Nika po ní pátrá. 

Při projíždění internetu narazí Nika na video, na kterém se nepatrně na milisekundu mihne její ztracená sestra Jenia. Toto video rozjede celé ruské kolo událostí, jedna stíhá druhou a Nika se snaží, aby se jí z toho moc nemotala hlava. Na pozadí celého příběhu hrají rockové písničky, díky čemuž jsem si i několik písniček vyhledala a pustila. Na začátku každé zprávy se nachází jeden song. Pro milovníka hudby, jakým jsem já, je to naprosto suprová věc a inspirace.

Říká se, že tato kniha je pro fanoušky Dívky ve vlaku. S tímto tvrzením bych si dovolila nesouhlasit. Já jsem tedy Dívku ve vlaku slyšela jen jako audioknihu, ale po přečtení Skryté písně říkám, že tam podobnost s Dívkou nějak nevidím. Možná by ji někdo viděl v pátrání po zmizelé ženě, nebo jen v tom, že je to thriller odehrávající se v Londýně. Ale jinak bych to s Dívkou moc neporovnávala. 

„Hudba ti pomůže překonat cokoliv, Niko. Život má tendenci být občas těžký. Kvůli lidem si můžeš připadat bezcenná a skleslá nebo ti věci mohou připadat tak ponuré a beznadějné, že si budeš myslet, že na světě není žádný světlo. Ale hudba ti pomůže. Vždycky. Někdy bude tvým jediným přítelem.“ 

Během příběhu vyplouvají na povrch další a další skutečnosti, které Niku ženou stále dál za nalezením své sestry. Krůček po krůčku skládá informace k sobě a pátrá po dalších. Přitom se seznamuje s novými lidmi a poslouchá hudbu. 

Styl vyprávění mi sedl, autorka rozhodně umí čtenáře zaujmout, vtáhnout do děje a nabídnout zajímavý příběh. Jak jsem již psala výše, s takovýmhle příběhem jsem se ještě nesetkala a styl, kterým autorka vypráví, velmi chválím. 

Co mě u knihy ale zklamalo, ale možná je to jenom moje blbost je přebal. Já prostě nějak nepochopím, proč se ke knihám dává přebal, notabene když má naprosto stejné barvy a stejný obrázek, jako obálka na knize. Jedině, co na přebalu oceňuji, jsou informace o autorce, ovšem uvítala bych, kdyby se tyto informace třeba vkládaly v podobě nové stránky na konec knihy. 

Pokud máte rádi thrillery, určitě po téhle knize sáhněte. Řekla bych, že je spíše pro slečny, nějak nevím, co by v tom našli kluci. Ale za mě je to velmi povedená kniha, která rozhodně stojí za přečtení. Mé hodnocení knihy je 4/5. 

Mockrát děkuji nakladatelství Omega za poskytnutí recenzního výtisku. Knihu najdete k zakoupení zde – Skrytá píseň

 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

8 Comments

 • Mrs. Jungová

  Já si o knihu taky napsala,ale už to budou v pondeli dva tydny a furt mi nedorazila, tak asi budu muset jit hledat na pošty jestli se na jedne z nich neztratila…. každopádně se na knihu ale moc těším:)

  • Tery Engli

   Zkus napsat email tomu, s kým jsi si to odmlouvala, a kdyby ti řekl, že to už poslali, tak jedině pak na poštu 🙂 Ale věřím, že se kniha najde 🙂

   • Mrs. Jungová

    Jo kniha se našla, dorazila mi minulý týden, dnes se mi ji podařilo přečíst a konečně můžu říct, jak skvělá kniha byla a jak moc se mi líbila. Zpracování bylo nevšední. Malou chvíli mi trvalo než jsem si zvykla na to, že je to psané formou zpráv na fb, ale netrvalo to dlouho a zvykla jsem ji.
    S těmi přebaly souhlasím, ale bohužel Omega to tak má u každé knihy. Ale vždycky když knihu čtu, tak si přebaly sundávám, jelikož je to velmi nepohodlné, ale když knihu vracím po dočtení do knihovny, tak přebal vrátím zpátky na knihu. Ale také mi to přijde naprosto zbytečné.

    • Tery Engli

     To je dobře, že se kniha našla. Jsem ráda, že se ti líbila. Taky při čtení přebaly sundavám, vedli jsme na to diskuzi v práci s kolegy, a dělá se to, aby se ochránily ty desky knihy … Proto se na to ještě dává přebal 🙂 Třeba u knih od Dominika Dána mi to vafí hodně, protože bez přebalu ta kniha vypadá divně, všechny od něj jsou šedé jen s náznaky policejních rekvizit. Tam ty přebaly nesnáším nejvíc, protože jsou tak krásný 😀 mohla by bejt aspoň černobílá napodobenina těch přebalů na knize. 🙂 Chystám o tom dokonce článek, o přebalech atd 🙂

 • V.

  Musím říct, že ze začátku jsem byla skeptická, ale po přečtení celé recenze jsem docela zvědavá a nakloněná k pořízení kníhy 🙂

  • Tery Engli

   Děkuji 🙂 Doporučuji neváhat s koupí knihy, tohle byl suprovej příběh, neobvyklé zpracování … 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *