Knihy

Skleněný trůn (Sarah J. Maas)

Zdravím čtenáři!

K téhle sérii jsem se dostala po zhruba půlročním odkládání, a absolutně netuším, jak jsem to mohla tak dlouho odkládat. A abyste věděli, docela si to vyčítám, že jsem ji tak dlouho odstrkovala. Po měsíčních kronikách jsem se dostala opět k sérii, které mě nechce pustit a která mě nutí číst dál a dál. A Skleněný trůn byl jen pouhým začátkem.

Původní název – Throne of Glass

Žánr – Fantasy, Pro děti a mládež, Světová literatura

Rok vydání – 2015

Překlad – Ivana Svobodová

Anotace – „V temných a špinavých solných dolech Endovieru si doživotní trest odpykává osmnáctiletá dívka. Celaena je od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu – stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ale udělala chybu. Nechala se chytit. Korunní princ jí nabídne poslední šanci: Svobodu výměnou za velkou oběť. Musí ho reprezentovat v turnaji, kde se proti sobě postaví 24 šampionů, těch nejlepších vrahů a zlodějů z celé země. Bude to boj na život a na smrt. Pokud zvítězí, bude volná. Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností – Celaena teď o svůj život bojuje nejen s nimi, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí.“ (zdroj – www.databazeknih.cz)

Vlastní názor – Budu se opakovat, ale nechápu, jak jsem tuhle sérii mohla tak dlouho odkládat. A stejně tak se budu opakovat, když vám tu řeknu, že naprosto miluju knižní série, ve kterých je vytvořený naprosto nový svět, nové postavy a nové zrůdy. Přijde mi to naprosto suprové, lepší, než knihy psané ze skutečného světa. Dalším důvodem, proč mě tyto knihy baví, je to,ž e právě z toho skutečného světa mám kam utéct. Do nových knižních světů.

Cealeně jsem ze začátku tak trochu nevěřila. Kdo by taky věřil nájemné vražedkyni? Nejlepší v celém království? Té, které se bojí celé město? A proto mě velmi překvapilo, když ji z dolu, kam ji zavřeli za její vraždy, vyvedl sám princ. Čekala bych, že pro ni někoho pošle, a ne že pro ni dojede sám.  Řekla bych, že to od něj byla velká troufalost, a vyšla mu.

Po příjezdu na hrad se Cealena začne s Chaolem, kapitánem stráží, trénovat na nadcházející souboj, jehož vítěz se stane královým bojovníkem. I tady jsem zahlédla menší troufalost, nad kterou se vlastně v několika myšlenkách zastavila i sama Cealena. A to, že jí do místnosti pouštěli jen tak služky, bez stráží. Kdo by do místnosti s nájemnou vražedkyní poslal bez ochrany kohokoliv?

Co mi v knize vadilo, bylo to strašně otřepané klišé – 2 muži, jedna dívka. Sice mě zarazilo, když jsem tak nějak pochopila, že jí to spíše táhne k tomu druhému, než ke kterému jsem si myslela, ale i tak. Myslím si, že milostných trojuhelníků už je v knihách dost. Nemohla by autorka vymyslet něco jiného?

Ani na chvilku jsem během čtení nepochybovala o tom, že Cealena vyhraje. To by přece nebyly další knihy, že. Ovšem jakým způsobem probíhal závěrečný finálový souboj, z toho mi bylo docela zle. Ovšem ukazuje to, jak jsou lidé v dnešní době (v reálných i fiktivních světech) zákeřné svině. Docela jsem se divila, co všechno byla Cealena ochotna vydržet, aby vyhrála. Obdivovala jsem ji a v mých očích ji vidím jako velkou bojovnici. Taky toho za svůj krátký život zažila opravdu hodně.

Celkové hodnocení – Kniha se mi moc líbila. Autorka píše velmi poutavým stylem, neotřelým, líbily se mi i cizí slova, která našla svůj význam během čtení. Chválím nově vytvořený svět, nové postavy, zavrhuji milostný trojúhelník. Celkově knize dávám 5/5.

 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

One Comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *