Audioknihy

Shari Lapena – Manželé odvedle

Zdravím všechny své báječné čtenáře u nového článku!

První dny nového roku jsem trávila převážně s audioknihami, protože mě jeden klučina na facebooku přivedl k suprový aplikaci na poslech, tak jsem ji testovala? Teď už audioknihy poslouchám jen přes ni, protože se v ní dají nastavit složky, odkud bere audioknihy – takže v Audiolibrixu dám stahovat knihu do dané složky a v té aplikaci ji vidím?

Prvními dvěma audioknihami v roce 2020 byly Proč máma pije (ale tu jsme nedoposlouchala a odložila jsme ji) a audiokniha Manželé odvedle od autorky Shari Lapeny. Na tu se teď půjdeme společně podívat!

Autor – Shari Lapena
Interpret – Martina Hudečková, Libor Hruška
Délka – 9 hodin 39 minut
Vydavatelství – Euromedia Group

NIKDY NEVÍTE, CO SE DĚJE NA OPAČNÉ STRANĚ ZDI.

Vaše sousedka nechce, abyste vzali své šestiměsíční dítě na slavnostní večeři. Nic osobního, ale rušilo by pláčem. Váš manžel prohlásí, že to nevadí. Bydlíme přece hned vedle. Zapneme dětskou chůvičku a každou půl hodinu ho přijdeme zkontrolovat. Vaše dcerka spala, když jste ji viděli naposledy. Teď stoupáte po schodech do svého mrtvolně tichého domu a vaše nejhorší noční můry se naplnily. Je pryč.

Nikdy předtím u vás nebyla policie. Teď prohlížejí celý váš dům a kdoví, co tam všechno najdou…

Tak tohle nebylo úplně špatné. Ačkoliv jsem na tenhle příběh viděla vesměs rozpačité recenze, tak u mně tento příběh obstál. Už od začátku mě to vtáhlo do děje a měla jsem celkem problém se odtrhnout. 

Příběh vypráví o rodince, která žije v řadovém domku ve složení muž, žena a půlroční dceruška. Vedle nich bydlí bezdětný pár, ke kterému jdou manželé jednou večer na večírek. Jelikož jim odpadne hlídání, nechají holčičku samotnou doma a vezmou jen elektrickou chůvičku. Ano, čtete správně. Opravdu ti dva nechají své půlroční miminko doma samotné! Případ, při kterém vstávají všem rodičům vlasy na hlavě … A co teprve, když holčička najednou zmizí? 

První polovina příběhu se zabývá čistě únosem a vyšetřováním. Vidíme tu pohled hlavních postav – matky Ann, otce Marca, vyšetřovatele a rodičů Ann. Zhruba v polovině se ale příběh otáčí, dozvídáme se, kdo je únoscem, kdo jakou roli v celém případu hraje, a jak se případ náhle zamotává úmrtím jedné z vedlejších postav, která ale hraje svoji roli v celém případu. Postupné rozmotávání případu, vykládání mozaiky působilo hodně šokujícím stylem. U některých pasáží jsem si fakt říkala, jak může něco takového udělat! A ten konec? 

Styl vyprávění autorky mi sedl. Ačkoliv pár věcí bylo lehce předvídatelných, tak je vyprávění konstruováno tak, že udrží čtenáře u knihy, drží jej a nepustí. Aspoň tak to bylo u mě, jak se říká – sto lidí, sto chutí. Naprosto chápu, že některým čtenářům přišla kniha lehce nudná. Vyprávění se zdálo lehce kostrbaté, ale je to autorčina prvotina, takže je zde znát, že se autorka potřebovala rozepsat. Myslím, že další knihy budou lepší.  

Příběh jsem poslouchala jako audioknihu. Namluvili ji Martina Hudečková a Libor Hruška. Z mé strany je s volbou interpretů naprostá spokojenost, oba mají příjemné hlasy, které hrají emocemi. Bohužel co mi v audioknize vadilo, byly naprosto náhodně zařazené hudební vsuvky. Čekala, že se bude držet standardů jiných audioknih a hudební vsuvky budou pouze mezi kapitolami. Jenže vydavatel je vložil i pod určité monology v audioknize. Navíc mi v některých pasážích přišly dost hlasité, takže trochu zastřely zvuk hlasu. A asi by bylo lepší odlišit postavy, když jeden interpret čte více postav. V jednu chvíli totiž paní Hudečková četla pasáž Anniny matky a pak Ann, a trochu to splynulo, protože mezi postavami nebyla nijak velká pauza. Nevím, jak je to v knize, ale v audiu to bylo trochu matoucí. Takže na to je třeba dát při poslechu pozor. 

Abych to nějak shrnula – ačkoliv pár pasáží bylo lehce předvídatelných, tak konec byl jak rána kladivem a zboural moji teorii. Po poslechu jsem jen tak seděla u pc, koukala do obrazovky a snažila se vstřebat všechno. Musela sem si dát i sklenici vína ? Pokud jste fanoušky napětí, tak rozhodně mohu tuto audioknihu doporučit. 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

 • Katka - Knihy pod lupou

  Moc povedená recenze!! Omlouvám se, že jsem se k ní dostala až teď. Nějak jsem se zasekla u vlastního čtení 😀 Asi naháním nějaký ten čas než bude prcek a nenechá mě přečíst ani jednu stránku.

  Je vidět, že tě kniha nadchla a jsem za to moc ráda. Aspoň budeš mít motivaci ke čtení dalších jejích knih 🙂 V knize je to vždy jiné než když to posloucháš. Víš hned kdo je kdo a kdo zrovna mluví 🙂 Tedy pokud nečteš třeba Agathu Christie, která na tebe vybalí milion jmen 😀 U ní jsem se musela dokonce psát poznámky na papír 😀 Hrůza 😀

  Jinak výzva se mi moc líbí, jen asi bych neměla tolik času k poslechu. Ale kdo ví, je to na celý rok, možná se později ještě ráda připojím 🙂

  • Tery Engli

   Ahoj, děkuju za komentář a za pochvalu 🙂 recenzi jsem se snažila napsat fakt propracovaně (taky jsem ji psala napůl hned po doposlouchání a napůl po promyšlení a vstřebání dojmů) a jsem ráda, že se ti líbí. Přesně jak píšeš – je to jiné když to posloucháš. Mě přijde, že se do toho můžu víc ponořit …
   Já myslím, že 20 audioknih za rok je splnitelný počet a ještě taková zajímavá témata … 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *