Knihy

Renáta Názlerová – Návod k použití lásky (recenzní kniha)

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství Fortuna Libri

Zdravím všechny své báječné čtenáře u nového článku.

Někdy v únoru jsem navázala spolupráci s nakladatelstvím Fortuna Libri. Vybrala jsem si na začátek dvě knihy, jednou z nich byl právě Návod k použití lásky od slovenské autorky Renáty Názlerové, s pomocí psycholožky Tamary Kochové, která se i stala hlavní hrdinkou knihy. 

Autor – Renáta Názlerová
Počet stran – 288
Nakladatelství – Fortuna Libri
Série – /
Rok vydání – 2019

Láska vás může vynést až do oblak, ale může dát i pěkně zabrat. Je povznášející a úžasná, dokáže přimět k hrdinským činům, ale i k páchání úplných hloupostí. Dokáže léčit, ale i ublížit. Proto je nutné se o ni dobře starat. Terapeutka Tamara Koch, řeší problémy lidí, kteří prošli její ordinací, pravidelnou údržbu své lásky zanedbali, nebo nevěděli, jak ji dělat. Tamara má ke svým klientům často nekonvenční přístup, její postoje překvapí, její rady a postřehy jsou vtipné. Ale jak už to v životě bývá, je lehčí radit druhým než sobě. Odbornice na vztahy totiž řeší i svůj osobní problém se dvěma osudovými muži. Příběhy v románu jsou inspirovány skutečnými událostmi. Situace, ve kterých se jejich hrdinové ocitají, mohou potkat kohokoliv nás. Možná vám ve vaší situaci Tamara Koch pomůže najít řešení, povzbudí vás, nebo alespoň získáte pocit, že v tom nejste sami. Než se blíže seznámíte s Návodem k použití lásky, věnujte, prosím, pozornost tomuto upozornění: Můžete mít všechno na světě: zdraví, peníze, slávu, ale pokud nemáte lásku, nemáte nic. Láska je vlastně jakési zařízení. Každé zařízení potřebuje pravidelnou údržbu a servis. Není hanba jít do servisu nebo si nechat udělat generálku, pokud cítíte, že se zařízení zasekává nebo nefunguje jako obyčejně. Každá láska je jedinečná a je jen a jen vaše, proto se o ni náležitě starejte a pamatujte, že bez pečlivé a pravidelné údržby se neobejde. Možná že budete mít pocit, že byste chtěli lásku vyměnit a pořídit si novou, mladší, krásnější model, možná i výkonnější, ale pozor! Nikdy to nebude zadarmo. Za všechno se platí.

Ačkoliv to dělám málokdy, musím velice pochválit obálku a zpracování desek knihy. Líbí se mi přebal s vyříznutým srdcem a nápisy Miluji tě v různých jazycích na deskách (ačkoliv jsem viděla názory, že vzhledově je to trochu přehnané). Mně to přehnané nepřijde, líbí se mi, jak je to zpracované. Takže vzhled knihy u mne za 1. Maličko horší je to už se zpracováním samotného příběhu. Ale abych nezačínala negativy (to nosí smůlu!), začnu radši tím hezkým. Naprosto jsem si oblíbila Tamaru jakožto hlavní hrdinku a nadchla mne ta myšlenka, že Tamara je vlastně skutečný člověk, který poskytl svůj příběh ke zpracování do knihy. Pokud by si někdy tuhle recenzi přečetla sama paní Kochová, tak bych jí chtěla vzkázat: 

Díky za to, že jste se stala součástí této knihy, obdivuji Vás pro Vaši práci a doufám, že někdy v budou vyjde třeba další kniha. 

Abych trochu nastínila, o čem kniha je: o lásce. Překvapivě. Ale nejen o ní. Tamara se v knize zabývá lidskými vztahy jako takovými, řeší problémy jiných lidí právě s láskou. Tamara je psycholožka, má nejlepší kamarádku Magdu a prožívá životní dilema – na obzoru se jeví dva velice sexy muži. S kterým tedy nakonec zůstane? Je až neuvěřitelné, jak moc tahle kniha dokáže zasáhnout. Ačkoliv se jeví jako červená knihovna pro ženy, nese s sebou i určité poselství. Lidská duše je zranitelná, ale taky dokáže velice milovat. Je taky neuvěřitelně silná a zlomí ji jen velice těžké životní situace. Tamara tu ale ukazuje, že i z těch se člověk po čase dokáže dostat a opět se vrátit do života. 

Bohužel, teď musím přistoupit k negativům knihy. Není jich moc, ale hodně mě mrzely. Když se na to takhle podívám po dočtení, je vlastně jedno. Naprosto odfláknutá korektura příběhu. Často jsem nacházela pasáže, kde chyběly uvozovky, takže přímá řeč končila kdesi někde. Také jsem narážela na věty, které nedávaly moc smysl, nebo chybějící slova. Je to sice jedno negativum, ale opravdu hodně smutné, protože kniha sama je naprosto úžasná. Věřím, že překlad ze slovenštiny do češtiny nebude moc náročný a o to více mě ta korektura mrzí. 

Celkově je kniha napsána velice lehce, s vtipem, všechny problémy, které řeší Tamara se svými klienty, jsou založené na skutečné události. Takové knihy mě velice baví, ačkoliv nepohrdnu dobrou fantazií. 

Jinak, když vynechám toto negativum, tak by kniha ode mě dostala 5*/5*. Korektura to ale bohužel celé zkazila, takže výsledné hodnocení je 3*/5* a velice mě to mrzí. Mám v plánu knihu brzy znovu přečíst a lepíky si označit chyby (četla jsem převážně v MHD, často přeplněném, kde bylo nějaké označování bohužel nemožné).

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *