Audioknihy

Petra Dvořáková – Vrány (recenzní audiokniha)

Za poskytnutí audioknihy k recenzi děkuji vydavatelství OneHotBook

Zdravím všechny své báječné čtenáře u nového článku!

Na začátku února u nás vyšla novinka od velice populární autorky Petry Dvořákové, Vrány. Zároveň s papírovou knihou vyšla i audioverze, kterou jsem dostala od OneHotBook na recenzi. Od Petry Dvořákové jsem poslouchala už Chirurga (recenzi na něj si můžete přečíst zde: Petra Dvořáková – Chirurg), který byl naprosto skvělý, a proto jsem věděla, že u Vran nešlápnu s poslechem vedle. A nešlápla.

Autor – Petra Dvořáková
Interpret – Veronika Khek Kubařová, Andrea Černá
Délka – 3 hodiny 49 minut
Vydavatelství – OneHotBook

Komorní příběh, který končí tam, kde začíná tma!

Dvanáctiletá Bára se právě nachází na prahu dospívání. Projevuje se u ní výtvarné nadání, ale také živelná a občas nezvladatelná povaha. S nástupem puberty se konflikt mezi její spontánností a touhou matky po nekomplikovaném životě dramaticky prohlubuje. Zvlášť v kontrastu s její o něco starší, poddajnou sestrou. Čím více chce Bára svou přirozenost realizovat, tím úporněji se její okolí snaží tyto nesrozumitelné a průměru se vymykající potřeby ovládnout. Jejího talentu si všimne mladý učitel výtvarné výchovy přezdívaný Frodo, který jí nabídne citlivou oporu v boji s nároky rodiny, jež pod fasádou vnější spořádanosti ukrývá i velmi temná místa. Jenže Bára svoji válku v zákopech nerozumění stále prohrává. Jedinými spojenci se jí tak stávají vrány hnízdící před okny v parku. Vrány, které zpřítomňují přirozenou pudovost prostupující zvířecí i lidské životy. Svět, na který se Bára stále mocněji napojuje. Nabídne jí někdo opravdovou pomoc? Existuje ještě nějaké východisko?

Po vydání knihy u nás tento příběh zaznamenal obrovský boom. V jednu chvíli jste tuto knihu viděli všude – na blozích, instagramech a dalších portálech. Útlá knížečka jen o 184 stranách skýtá příběh malé slečny Barči, její matky, sestry Katky a otci. Celý příběh je vyprávěn ze dvou pohledů – pohled Barči a pohled matky. Při čtení (či poslechu) se čtenář ponoří do příběhu malé slečny, která prožívá těžké období doma – matka i sestra ji ponižují, otec jednou za čas celkem ostře seřeže. Jediná světlá část je tu učitel Frodo, který aspoň částečně přispívá k Barčině lepší náladě. Následně pak i jeho maminka, která učí umění na ZUŠce (základní umělecká škola, asi je zbytečné zkratku vysvětlovat, ale kdyby se třeba našel někdo, kdo tu zkratku přece jenom nezná? )

Popravdě, bylo mi při poslechu celkem úzko, protože jistou formu domácího násilí jsem doma prožívala v dětství, takže jsem velice soucítila s Baruškou. Její máma mi přišla celou dobu jako na facku! Není dobré v rodině upřednostňovat jedno dítě před druhým.

Styl, jakým autorka příběh vypráví, velice obdivuji, protože jsem se od audioknihy nemohla vůbec odtrhnout. Namluvená je Veronikou Khek Kubařovou a Andreou Černou. Andreu Černou úplně nemusím, i když miluji pohádku Princezna ze mlejna, kde hrála Elišku. Ale hlas má naprosto skvělý pro audioknihy. A Verunka Kubařová? Její hlas naprosto zbožňuji! S jejím hlasem mohu doporučit audioknihu Věř mi, na kterou jsem již psala recenzi zde: J.P.Delaney – Věř mi.

Celou dobu při poslechu jsem si v hlavě říkala, jak se můžou rodiče takhle chovat ke svému dítěti. Bohužel jak jsem již psala výše, něco podobného jsem zažívala doma, když jsem byla malá, takže jsem rozuměla Barčiným pocitům – věřte mi, není to nic příjemného.

Děkuji vydavatelství OneHotBook za poskytnutí audioknihy k recenzi! Audioknihu můžete zakoupit zde: Vrány OneHotBook

Doufám, že se vám dnešní recenze líbila a těším se na vás u dalšího článku! 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

  • Lucie

    No tak po tvé recenzi jsem hodně na vážkách. Také jsem zaznamenala ten boom. Kniha mě zaujala, protože ráda čtu příběhy o lidských vztazích, ale ten poprask mě docela odradil. Ty jsi mě ale nalákala, asi se po knize poohlédnu. 🙂

    • Tery Engli

      Ahoj Lucko, děkuju za tvůj komentář, a těší mě, že ti noje recenze pomohla v rozhodování 🙂 Budu se těšit na tvůj názor!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *