Knihy

Nezavírej oči (recenzní kniha)

Měsíc květen byl na knihy dost hojný. Nejenže jsem si jich docela dost pořídila (jen ze Světu knihy jsem si jich dovezla 7), ale taky jsem jich celkem dost přečetla. Jednou z nich je taky knihy Nezavírej oči z produkce nakladatelství Omega. Holly Seddon je amsterdamská spisovatelka, které u nás už vyšla její první debutová kniha Snaž se nedýchat. Ta u nás vyšla v roce 2017. Ale o té tu dnes mluvit nebudu.

Autor – Holly Seddon
Počet stran – 384
Nakladatelství – Omega
Série – /
Rok vydání – 2018 

Robin a Sarah, ač dvojčata, si nejsou moc podobná a ani naladěná na stejnou vlnu, a navzájem se milují. Dokud nebyla odloučena kvůli krutým poměrům v rodině.
Teď je jim přes třicet. Robin žije sama, trpí agorafobií a záchvaty paniky. Celé dny a noci tráví chozením po místnostech svého domu. Anebo pozoruje ulici, domy, sousedy. A jedn
oho dne uvidí něco, co neměla …
A Sarah? Sarah získala to, co chtěla – hezkého muže, krásné dítě, dokonalý domov. Ale najednou je obviněna z nejhoršího činu ze všech. Dokud se nevypořádá s něčím, co se stalo už velmi dávno, nebude moci být se svou rodinou. A aby to dokázala, musí se spojit se svou sestrou.
Sarah však není jediná osoba, která hledá Robin, a když se jejich cesty konečně protnou, obě dívky budou muset bojovat za mnohem víc, než je jejich vztah.

Docela mi dělalo problém se začíst. Už od začátku mi nesedl autorčin styl vyprávění, ale nechtěla jsme dát pouze na první dojem a chtěla jsem v knize pokračovat. Nebylo tam nic zajímavého, co by mě vtáhlo do knihy a u čeho bych měla poct, že ji prostě musím přečíst. Ale zatnula jsme zuby, překlepala prvních pár kapitol, po kterých se příběh začal docela rozjíždět. 

Nad dvěma sestrami, hlavními hrdinkami této knihy, se po celou dobu vyprávění vznáší jakési zvláštní tajemství, jedna zatajuje tu druhou. Jedna založila rodinu, druhá se zavřela do bytu, ze kterého prakticky nikdy nevychází. 

Bavily mě velmi krátké kapitoly, díky tomu byl příběh živější a nezasekl se na jednom místě. V tom mají problém knihy s příliš dlouhými kapitolami – čtenář se prostě zasekne na místě. Ale tahle kniha tohle určitě nenabídne. Také se střídaly pohledy obou sester, nebyl to jen nudný jednolitý příběh. Co mi ale na knize vadilo, bylo uspořádání. Střídání pohledů u kapitol bylo super, ovšem časování nebylo zvoleno zrovna šťastně. Kapitoly jedné sestry byly v první osobě, té druhé byly napsány ve třetí osobě. Nějak jsem nerozuměla tomu, proč tomu tak bylo. Přišlo mi to v knize maličko matoucí a dost zbytečné, určitě bych spíše uvítala jeden čas. I to, že jeden pohled obou sester byl z minulosti, a druhý z přítomnosti, mi zapříčinilo maličko tápání v informacích. 

Sára a Robin, dvě sestry, které v dětství byly rodiči rozděleny. Jdoucí životem po svém, vyprávějící společný příběh každá svými zkušenostmi. Mezi nimi kluk, o kterého tak nějak bojují. A jak zklamání, když nakonec z toho vyleze naprosto něco jiného. 

NEZKOUŠEJTE SI NIC NAPLÁNOVAT, NEZKOUŠEJTE SE DO NĚČEHO POUŠTĚT, NEZKOUŠEJTE RADŠI ANI DÝCHAT …

Když se na knihu zadívám jako na celek, tak mi nesedla. Milovníci psychothrillerů z ní budou jistě nadšeni, ale já od ní asi očekávala více, než jsem dostala. Nebyla špatná, napsaná je fakticky dobře, jen já nejsem ten správný čtenář. Ale určitě se do ní pusťte, věřím že si „Nezavírej oči“ najde spoustu fanoušků a čtenářů. 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *