Knihy

Malé černé a devět žen (Jane L. Rosenová)

Zdravím všechny!

Dneska tu mám jednu vskutku ženskou lahůdku, na kterou se snad všichni těší. O čem je řeč? O novince, která vyjde přesně 8. dubna v nakladatelství Metafora. Já jsem jako jedna z mála dostala šanci si knihu přečíst ještě před vydáním, a ach! Prostě ach!

Žánr – Romány, Pro ženy

Rok vydání – 2017

Překlad – Kateřina Harrison Lipenská

Vazba – já měla e-book

Anotace – „Půvabný, vtipný a neodolatelně hravý román, vynalézavě propojující osudy devíti žen prostřednictvím jedněch malých černých, které každé z nich vstoupí do života a vnesou do něj podmanivé kouzlo.

Natalie je prodavačkou v obchodním domě Bloomingdale‘s a hlavu má plnou svého bývalého přítele, právníka, který se po rozchodu zasnoubil s jinou. Felicia dvacet let vskrytu miluje svého šéfa, jenž před časem ovdověl a neví si se svou samotou rady.

Těmto a dalším ženám – například mladé modelce, která čerstvě přijela z farmářské Georgie, hollywoodské divě, která se snaží prosadit na Broadwayi, nebo třeba veleúspěšné absolventce prestižní vysoké, která nemůže najít práci, a tak si na sociálních sítích vytváří báječný život podle svých představ – se jako mávnutím kouzelného proutku začne proměňovat život díky jedněm šatům sezóny, dokonalým malým černým, kterých se každý touží dotknout… (zdroj – www.databazeknih.cz) „

Vlastní názor – Dlouho, fakt dlouho jsem do knihy nebyla až takhle moc zažraná, jako do téhle. Ten příběh je tak skvěle napsaný, že mě to nechtělo pustit. Už na první stránce mě pobavila myšlenková slova Sally – „Říkali mi Špagetka Sally a ptali se mě, jestli musím ve sprše tancovat, abych se namočila.“ Když jsem si Sally představila podle toho drobného popisu, opravdu jsem si ji představila velice vyzáblou. Ale všichni to známe, že s některými přirovnáními se to dneska přehání.

Při čtení jsem trošku viděla podobnost příběhu s knihou Sesterstvo putovních kalhot. V té si partička holek posílala džíny, a každá v nich zažila něco super. A tady v téhle knize si sice slečny neposílaly šaty, ale každá měla možnost si je vyzkoušet. A viděla jsme v tom právě trošku tu podobnost se Sesterstvem. Určitě až si knihu přečtete, dejte mi vědět, jestli v tom tu podobnost taky vidíte.

Co na této knize musím opravdu vyzdvihnout, je obálka. Nedělám to často, většinou se zabývám jen příběhem, ale dneska to bude malinko jinak. Obálkou jsem totiž naprosto uchvácená. Minimalistický kreslený styl dodává knize jakýsi šmrnc, netradiční font je možná trošku moc výrazný, ale dodává to malinko autentičnosti. Vyobrazení ženy s černých šatech se k názvu naprosto skvěle hodí.

Co se mi na knize hodně líbilo, bylo to, že i když kniha obsahovala poměrně velké množství postav, ale příběh je psaný tak, že každá kapitolka je vyprávěna trošku jinak, takovým stylem, že se v postavách neztratíte. Myslím, že je to velmi dobře, protože jsem už narazila na knihy, ve kterých jsem se doslova ztratila mezi postavami (například Ódinovo dítě). Co mi ještě vyhovovalo, byly kratší kapitoly. Nemám dlouhé kapitoly ráda, zvlášť když se v nich ještě děj neskutečně vleče, to bych vždycky tou knihou mrštila ven z okan 😀 Samozřejmě žertuju. Ale nemám prostě ráda dlouhé kapitoly, a tady na mě čekaly kratší, svižnější kapitolky.

Ze začátku jsem si říkala, že to bude příběh 9 dívek stejného věku, možná stejně starých modelek, ale opak mě naprosto překvapil. Neliší se jenom postavením ve společnosti, ale třeba i věkem nebo povahou. Jednotlivé příběhy byly opravdu různorodé, takže si z toho člověk dokáže i něco odnést.

Rozhodně knihu mohu doporučit jako skvěle lehké a zábavné čtivo při letních večerech. Kniha se velmi zdařila, obálka naprosto super.

Celkové hodnocení – 5/5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora. Knihu po vydání můžete zakoupit zde – Malé černé a devět žen 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

7 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *