Knihy

Květy z půdy (Virginia Cleo Andrews)

Zdravím čtenáři!

Konečně jsem se pustila do série Květy z půdy, kterou jsem si pořídila na popud bookblogerky Reading with Lucy, díky níž jsem si sérii zakoupila na buxu. Díky Lucy! Květy z půdy, stejnojmenný první díl série, mě neuvěřitelně zasáhl. Stejně jako další díly. Jdeme se na něj podívat, co říkáte?

Žánr – Romány, Pro ženy, Světová literatura
Rok vydání – 2014 (první vydání vydal Ikar v roce 1993, poté to převzala MOBA)
Překlad – Jana Pacnerová

Po smrti otce zůstávají sourozenci Christopher, Cathy a dvojčata Cory a Carrie se svou matkou sami. Ta ovšem nemá peníze a tak se rozhodne pro riskantní návrat k velmi bohatým rodičům, kteří ji ale vydědili. Děti zavře do podkrovního pokoje a s pomocí své zlé matky jim nosí potřebné věci k přežití.

Dětem vlastně nic neschází, kromě čerstvého vzduchu, živých květin a pocitu volnosti. Na půdě, kam je přístup jen z onoho pokoje si vybudují papírovou „zahradu“ kde si můžou pětiletá dvojčata hrát. Postihne je ale nejedno úskalí, největším problémem začíná být dospívání Christophera a Cathy, kteří se do sebe bezhlavě zamilují…“ (zdroj – www.databazeknih.cz )

Hned ze začátku mě zasáhl příběh 4 malých dětí po smrti jejich otce Christophera. Byla to pro ně velmi těžká rána osudu. Po té odjeli s matkou na venkov do domu matčiných rodičů. A už od začátku začaly velké problémy. Matka uzavřela s jejich babičkou dohodu, že tam děti smějí zůstat, ale pouze zamčené v jednom pokoji, nikdo o nich nesmí vědět. Už jenom tohle omezování svobody mi přišlo vůči dětem velmi kruté. Ovšem co se pak dělo dál, z toho mi bylo vyloženě špatně. Chování babičky k dětem, a postupné odcizování matky, která se v průběhu knihy znovu vdala mi přišlo naprosto nechutné. Jak se takhle může máma chovat ke svým dětem? Zapírat je před světem? Před otcem, před služebnými, dokonce časem je zapírala i sama před sebou …

Místy jsem v knize viděla podobnost se sérií Řada nešťastných příhod od Lemony Snicketa alias Daniela Handlera. Opravdu mi z této knihy bylo chvílemi špatně, chvílemi mi i stékaly slzy po tvářích. Kniha je stylisticky dobře napsaná, i když na několika místech v první části knihy jsem našla překlepy, kde místo CORY bylo CARY nebo třeba místo slova nahota jsem tam měla nahta atd. Vyprávění bylo z pohledu Cathy, druhého nejstaršího dítěte v knize. Chvílemi mi děj přišel malinko přitažený za vlasy a takový zbytečně natahovaný, bylo tam několik pasáží, které bych klidně zkrátila, ale zase na druhou stranu možná budou mít vliv na další díly této pentalogie.

Kniha se mi líbila, i když mi tam pár pasáží přišlo moc zdlouhavých. Celkové hodnocení je 4/5

POZNÁMKA: SÉRIE NENÍ JIŽ K PRODEJI.

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

10 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *